Пам’ятка у випадку виникнення надзвичайної ситуації пов’язаної з хімічною небезпекою

Аварії (катастрофи) на підприємствах, транспорті та продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і на прилеглу територію небезпечних хімічних речовин (НХР), таких як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид та інші. Це являє серйозну небезпеку для населення, заражене повітря уражає органи дихання, а також очі, шкіру та інші органи.
Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки
•    Уривчасте звучання електросирен а також у запису мережею радіомовлення – це сигнал «Увага всім!». Негайно ввімкніть приймач радіотрансляційної мережі, або телевізор. Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій.
•    При оголошенні небезпечного стану уникайте паніки.
•    Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
•    Виконайте заходи щодо зменшення проникнення небезпечних хімічних речовин в квартиру (будинок): щільно закрийте вікна та двері, щілини заклейте.
•    Підготуйте запас питної води: наберіть воду у герметичні ємності, підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук).
•    Дізнайтеся у місцевих органів влади про місце збору мешканців для евакуації та уточніть час її початку. Підготуйтеся: упакуйте у герметичні пакети та складіть у валізу документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби.
•    Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.

Дії у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки
•    Уникайте паніки. З отриманням повідомлення про викид (вилив) в атмосферу небезпечних хімічних речовин та про небезпеку хімічного забруднення, виконайте передбачені заходи.
•    Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання та найпростіші засоби захисту шкіри.
•    По можливості негайно залишіть зону хімічного забруднення.
•    Якщо засобів індивідуального захисту немає і вийти із району аварії неможливо, залишайтесь у приміщенні і негайно та надійно герметизуйте приміщення! Зменшить можливість проникнення небезпечних хімічних речовин (парів, аерозолів) у приміщення: щільно закрийте вікна та двері, димоходи, вентиляційні люки, щілини в рамах вікон та дверей заклейте, вимкніть джерела газо-, електропостачання та загасіть вогонь у печах. Чекайте повідомлень органів з питань надзвичайних ситуацій через засоби отримання інформації (радіомовлення, телебачення, тощо).
•    Знайте, що вражаюча дія конкретної небезпечної хімічної речовини на людину залежить від її концентрації у повітрі та тривалості дії, тому якщо немає можливості покинути небезпечну зону не панікуйте і продовжуйте вживати заходи безпеки.
•    Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації.
•    Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
•    Залишаючи приміщення (квартиру, будинок) вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть засоби захисту.
•    Виходьте із зони хімічного забруднення в бік, перпендикулярний напрямку вітру та обходьте тунелі, яри, лощини – в низинах може бути висока концентрація небезпечних хімічних речовин.
•    При підозрі на ураження небезпечною хімічною речовиною уникайте будь-яких фізичних навантажень, необхідно пити велику кількість рідини ( чай, молоко, сік, вода) та звернутися до медичного закладу.
•    Вийшовши із зони забруднення, зніміть верхній одяг, ретельно вимийте очі, ніс та рот, по можливості прийміть душ.
•    З прибуттям на нове місця перебування, дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

ЗВЕРНЕННЯ

голови Суворовської районної у м. Херсоні ради до мешканців району

 

Шановні призовники Суворовського району м. Херсона!

 

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України шанування її державних символів є обов'язком громадян України  (ст. 65 Конституції України).

У житті кожної людини настає момент, коли потрібно зробити для себе вибір – від мрій та фантазій перейти до досягнення намічених цілей. Проходження строкової військової служби – найоптимальніший варіант здійснення вашої мрії. Служба у війську - це можливість випробувати себе і стати справжнім професіоналом та чоловіком (мужнім і смиливим козаком славетного козацького роду).

Проходження строкової військової служби - це підготовка до можливої подальшої служби за контрактом. В умовах сучасного військового протистояння ухилення від призову не допустиме, адже потреба України у військових резервах наразі дуже велика.

Призовники, яким надійшла повістка районного військового комісаріату на прибуття до призовної дільниці для проходження призовної комісії, зобов’язані прибути до військового комісаріату в строк, зазначений в повістці. У разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов'язані з'явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову (п.8. ст.15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

На строкову військову службу призиваються придатні за станом здоров’я до військової служби громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення до військові частини виповнилося 18 років, старші особи, які не досягли 27-річного віку.

Відповідно до рішення Ради національної безпеки та оборони України від 28 серпня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо захисту України та зміцнення її обороноздатності» уведеного в дію Указом Президента України від 24 вересня 2014 року № 744, військовослужбовці строкової військової служби не залучаються до виконання бойових завдань, а проходять військову службу в частинах та забезпечують їхню життєдіяльність.

Підставте своє міцне козацьке плече рідній неньці Україні вже сьогодні - прийдіть до призовної дільниці для проходження медичної комісії та виконайте свій конституційний обов’язок.

Ваша призовна дільниця: м. Херсон, пров. Й. Пачоського (Спартаковський), 72 - Херсонський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України.

Правила поведінки на воді

1. Перед купанням відпочинь, не заходь у воду розпаленим або спітнілим, зроби невелику розминку.

2. Заходь в воду повільно і обережно, зайшовши в воду по пояс, зупинись і швидко занурся з головою.

3. Не відпливай далеко від берега, не запливай за розмітку, буйки.

4. Не перебувай у воді довше 15 - 20 хвилин.

5. У воді не стій без руху, плавай і купайся.

6. Не плавай один, особливо, якщо не впевнений в своїх силах.

7. Не влаштовуй у воді ігор, пов'язаних з хапання один одного за ноги, руки.

8. Якщо щось налякало тебе в воді, не кричи, в легені може потрапити вода.

9. Не заходь у воду вище пояса, якщо не вмієш плавати або плаваєш погано.

10. Не запливай в місця руху моторних човнів, скутерів, суден і не наближайся до них.

11. Якщо бачиш, що моторний човен або скутер рухається на тебе, махай руками, щоб тебе помітили, і відпливай в сторону.

12. Не запливай далеко на надувному матраці або колі, надувний плавальний засіб може вийти з ладу або тебе віднесе вітром далеко від берега.

13. Не намагайся плавати на колодах, дошках, саморобних плотах.

14. Розраховуй свої сили при запливі так, щоб їх вистачило на зворотний шлях.

15. При появі втоми спокійно пливи до берега, деякий час можна відпочити лежачи або пливучи на спині.

16. Не старайся глибоко пірнати або плисти якомога довше під водою.

17. Не пірнай в незнайомих місцях - на дні можуть виявитися камені, корчі, металеві прути і т.д.

18. Не чіпляйся за човна, не залазь на бакени, буйки і т.д.;

19. На воді стеж за молодшими братами (сестрами).

На воді необхідно пам'ятати!

1. Краща погода для купання: ясна безвітряна погода.

2. Необхідна температура повітря для купання: 25 і більше градусів.

3. Необхідна температура води для купання: не нижче 18 градусів.

4. Краще час для купання: з 8 до 10 години ранку і з 17 до 19 години вечора.

5. Не рекомендується купатися раніше, ніж через 1,5 години після їжі.

6. Не можна купатися в штормову погоду або в місцях сильного прибою.

7. Купатися дозволяється в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.

8. Для тих, хто не вміє плавати купатися необхідно тільки в спеціально обладнаних місцях глибиною не більше 1,2 метра.

9. Купайся там, де поблизу є дорослі.

10. Не купайтеся в забруднених водоймах, в яких є ями і б'ють ключі!

12. Не купайся в заболочених місцях і там, де є водорості або твань.

10. Купання в нетверезому вигляді заборонено!

11. Купання вночі заборонено!

13. Перед купанням в незнайомих місцях спочатку обстежуй дно.

14. Не пірнай в незнайомих місцях.

15. Якщо судомою звело м'язи, лягай на спину і пливи до берега, постарайся розтерти зведений м’яз рукою. Стримуйся на воді і клич на допомогу.

16. Заборонено подавати крики помилкової тривоги.

17. Якщо втомився, а до берега далеко, відпочинь, прийнявши положення «лежачи на спині»!

18. Потрапивши в швидку течію, не слід намагатися плисти проти нього, пливи за течією по діагоналі до берега.

19. Опинившись у вирі, не піддавайся паніці. Зроби великий вдих і, занурившись у воду, зроби сильний ривок і під водою пливи в сторону за течією, через кілька метрів спливай на поверхню.

20. Заплутавшись у водоростях, не роби різких рухів. Ляж на спину і намагайся повільно і спокійно виплисти в ту сторону, звідки приплив. Якщо не вдається, звільни від рослин руки, підтягни обережно до себе одну ногу і звільни її руками, потім іншу.

21. Тривале перебування у воді може привести до сильного переохолодження тіла і небезпечною для життя судомою.

22. Паніка - основна причина трагедій на воді. Ніколи не піддавайтеся паніці.

23. При наданні допомоги не хапайся за людину, яка рятує тебе, довірся йому і намагайся допомогти своїми діями.

ЯКЩО ВИ ПРОВАЛИЛИСЯ ПІД КРИГУ

 

  • Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся: тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.
  • Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
  • Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.
  • Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу та терміново зателефонуйте до служби порятунку 101. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтеся до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра.
  • Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
  • Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

 

 

БУДЬТЕ УВАЖНІ: ЛІД МОЖЕ ПІДВЕСТИ НАС

ВОСЕНИ, ВЗИМКУ І НАВЕСНІ.

ВІДПРАВЛЯТИСЯ НА ВОДОЙМИ ПООДИНЦІ НЕБЕЗПЕЧНО!

 

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя!

ВОДОХРЕЩЕ

Отруйні гриби!


Что такое птичий грипп

ГРИПП ПТИЦ - острая инфекционная, особо опасная болезнь, передаваемая человеку от животных, возбудителем которой является вирус типа А.

К гриппу восприимчивы все виды птиц, в т. ч. куры, индейки, утки, фазаны, цесарки, перепела, глухари, аисты, чайки и практически все другие виды синантропных (голуби, воробьи, вороны, чайки, утки, галки и пр), диких, экзотических и декоративных птиц, а также свиньи, лошади, хорьки, мыши, кошки, собаки, иные позвоночные и человек.

Грипп птиц не вызывает массового заболевания диких птиц и протекает у них бессимптомно, однако среди домашних птиц может вызывать тяжелое заболевание и гибель. Данное заболевание характеризуется потенциально высокой опасностью возбудителя для человека.

Источники вирусов гриппа птиц в природе.

Основным источником вируса в природе являются водоплавающие птицы, которые переносят вирус в кишечнике и выделяют его в окружающую среду со слюной и пометом. У диких уток вирус гриппа размножается главным образом в клетках, выстилающих желудочный тракт, при этом никаких видимых признаков заболевания у самих птиц вирус не вызывает и в высоких концентрациях выделяется в окружающую среду. Бессимптомное течение гриппа у уток и болотных  птиц может являться результатом адаптации к данному хозяину на протяжении нескольких сотен лет. Таким образом, создается резервуар, обеспечивающий вирусам гриппа биологическое "бессмертие".

Пути заражения гриппом птиц.

Заражение человека и домашней птицы происходит при тесном контакте с инфицированной и мертвой дикой или домашней птицей. В ряде случаев возможно заражение человека при употреблении в пищу мяса и яиц больных птиц без достаточной термической обработки.

Выделения зараженных птиц, попадая на растения, в воздух, в воду, могут заразить человека и здоровую птицу через воду при питье и купании, а также воздушно-капельным, воздушно-пылевым путем и через грязные руки.

Устойчивость вирусов гриппа птиц к физическим и химическим воздействиям.

1.Инактивируется (погибает) при плюс 56°С в течение 3 ч., при плюс 60°С в течение 30 мин.;

2.Инактивируется в кислой среде;

3.Инактивируется окислителями, липидными растворителями. 4.Инактивируется формалином и йодсодержащими препаратами;

5.Вирус гриппа птиц в отличие от человеческого очень устойчив во внешней среде -

в тушках мертвых птиц он может жить до одного года; 6.Длительно сохраняется в тканях, фекалиях и воде.

Симптомы гриппа птиц у домашних птиц.

Инфекция среди домашней птицы может быть бессимптомной или вызывать уменьшение яйценоскости и заболевания дыхательной системы, а также протекать в молниеносной форме, вызывая быструю гибель птицы от системного поражения без

каких-либо предварительных симптомов (высокопатогенный грипп птиц). У заболевших диких и домашних птиц отмечаются необычное поведение, дискоординация движений, отсутствие реакции на внешние раздражители и угнетенное состояние. Отмечается опухание и почернение гребня и синюшность сережек, отечность подкожной сетчатки головы, шеи и гибель птицы в течение 24- 72 часов.

Симптомы заболевания гриппом птиц у человека.

От заражения до первых признаков заболевания может пройти от нескольких часов до 5 дней. Заболевание гриппом птиц начинается остро с озноба, повышения температуры до 38°С и выше, мышечных и головных болей, болей в горле. Возможен водянистый жидкий стул, многократная рвота. Через 2-3 дня появляется затрудненное дыхание, влажный кашель, часто с примесью крови. Опасен такой вирус тем, что он очень быстро может привести к пневмонии, а кроме того, может давать тяжелые осложнения на сердце и почки, поражает головной мозг.

Профилактика гриппа птиц у домашней птицы.

Профилактика осуществляется владельцами птицы комплексно, включает мероприятия организационно-хозяйственного характера:

1.         Соблюдение владельцами и/или лицами, осуществляющими уход, содержание, разведение и реализацию птицы, санитарно-гигиенических, ветеринарно-санитарных правил и норм. В частности,необходимо:

1.1.     Информировать государственную ветеринарную службу района о наличии птицы в личных подсобных хозяйствах с целью проведения необходимых профилактических мероприятий у имеющегося поголовья.

1.2.      Не допускать выгула (выхода) домашней птицы за пределами дворовой территории, исключить контакт домашней птицы с дикими птицами, особенно водоплавающими.

1.3.      Осуществлять куплю-продажу домашней и декоративной птицы в местах санкционированной торговли только при наличии ветеринарных сопроводительных документов.

1.4.  Содержать территории и строения для содержания животных и птицы в полной чистоте, проводить тщательную очистку и дезинфекцию всех помещений и территории: периодически (2-3 раза в неделю) обрабатывать предварительно очищенное помещение и инвентарь (совки, метлы, бадьи) 3-х процентным горячим раствором каустической соды или 3% раствором хлорной извести (хлорамина). После дезинфекции птичника насест и гнезда необходимо побелить дважды (с часовым интервалом) свежегашеной известью.

1.5.   Обеспечить засечивание окон и дверей, исключающее возможность попадания дикой и синантропной птицы в помещения для хранения кормов и содержания птицы.

1.6.     Хранить корма для домашней и декоративной птицы в плотно закрытых водонепроницаемых емкостях, недоступных для контакта с дикой птицей. Пищевые отходы перед скармливанием необходимо прокипятить.

2.      Убой домашней птицы, предназначенной для реализации в торговле, должен осуществляться на специализированных предприятиях.

В период угрозы гриппа птиц:

1.    Для предотвращения заражения птицы гриппом в индивидуальных хозяйствах граждан необходимо всех домашних птиц перевести на закрытое содержание.

2.    Установить на подворьях пугала, трещотки и другие средства для отпугивания диких птиц.

3.    В это время не рекомендуется покупать живую птицу и пополнять поголовье птицы.

4.   Ухаживать за птицей, проводить уборку помещений и территории необходимо в выделенной для этого рабочей одежде (халат, передник, рукавицы, резиновая обувь). Во время уборки не следует пить, принимать пищу, курить.

5.      Периодически (2-3 раза в неделю) проводить дезинфекцию предварительно очищенных помещений и инвентаря (совки, метлы, бадьи) 3-х процентным горячим раствором каустической соды или 3% раствором хлорной извести (хлорамина).

6.    После дезинфекции птичника насест и гнезда необходимо побелить дважды (с часовым интервалом) свежегашеной известью.

7.      Вся рабочая одежда должна подвергаться дезинфекции (замачивание в 3% растворе хлорамина Б в течение 30 минут, кипячение в 2% растворе соды кальцинированной) и последующей стирке.

8.     При обнаружении трупов птицы или выявлении больной птицы на улице, в личных хозяйствах граждан необходимо незамедлительно сообщить в государственную ветеринарную службу района по месту обнаружения или содержания птицы в целях проведения необходимых мероприятий по исследованию птицы на грипп.

Профилактика гриппа птиц у людей:

В целях профилактики гриппа птиц у людей необходимо:

1. Соблюдать правила личной гигиены, в том числе не хранить совместно с продуктами, которые не будут подвергаться тепловой обработке (хлеб, сыр, колбаса, кондитерские изделия и т.д.) приобретенное сырое мясо птицы и яйца.

2.Избегать контакта с подозрительной в заболевании или мертвой птицей.

3.   Ухаживать за домашней птицей в выделенной для этого рабочей одежде (халат, передник, рукавицы, резиновая обувь). В период контакта с птицей (кормление, уборка помещений и пр.) не следует пить, принимать пищу, курить.

4.      Приобретать для питания мясо птицы и яйцо в местах санкционированной торговли только при наличии ветеринарных сопроводительных документов.

5.     Употреблять в пищу мясо птицы и яйцо после термической обработки: яйцо варить не менее 10 минут, мясо - не менее 30 минут при температуре 100°С.

6.      Исключить  контакт  с  водоплавающими  и  синантропными  птицами  (голуби,

воробьи, вороны, чайки, утки, галки и пр.).

ПАМЯТКА НАСЕЛЕНИЮ АФРИКАНСКАЯ ЧУМА СВИНЕЙ

 

Африканская чума свиней (АЧС)- высококонтагиозная инфекционная болезнь свиней. Характеризуется лихорадкой, кровоизлияниями на коже, слизистых оболочках и внутренних органах. Гибель животных наступает в 100% случаях.

Возбудитель - ДНК вирус.

Высокоустойчив во внешней среде.

При 5оС сохраняется 5-7 лет, при 18о С -18 мес., при 37оС-10-30 дней.

Вирус сохраняется:

- в почве до 112 дней;

- в сыром мясе до 188 дней;

- в копченом мясе до 5 месяцев.

Вирус инактивируется (погибает):

- в трупах животных через 2 месяца,

- в замороженных тушах – через 6-10 лет.

Болеют только свиньи, независимо от возраста и в любое время года.

Заражаются животные:

- алиментарно (через пищу),

- аэрогенно (через воздух), контактно,

- трансмиссивно (через насекомых).

Механическими переносчиками могут быть люди, домашние и дикие животные, грызуны, насекомые, клещи, вши, блохи, мухи.

Во внешней среде на вирус губительно действуют препараты хлора (5% раствор хлорной извести) при воздействии в течение 4-х часов.

Пути распространения АЧС:

- инфицированное мясо, сало, копчености;

- необезвреженные пищевые отходы кафе, ресторанов и столовых (лечебно- профилактических заведений, детских, учебных заведений, баз отдыха);

- необработанные транспортные средства;

- продовольственные и промышленные товары.

Основные меры профилактики:

- недопущение заноса/завоза вируса из неблагополучной территории;

-соблюдение правил предосторожности при ввозе животных, продуктов животноводства и кормов;

- соблюдение строжайших мер карантинирования животных.

 

Как предотвратить занос АЧС?

- не заводить свиней без разрешения государственной ветеринарной службы;

- не допускать ввоз-вывоз свиней за пределы хозяйства без ветеринарного осмотра;

- не допускать свободного выгула свиней, контакта с другими животными и посторонними лицами;

- в случае заболевания или падежа свиней немедленно информировать государственную ветеринарную службу;

- не выбрасывать трупы животных, отходы их содержания и переработки на свалки, обочины дорог и в лесные массивы; уничтожение проводить в местах определенных администрацией поселения под контролем государственной ветеринарной службы

- не использовать в кормление свиней боинские и кухонные отходы, корма животного происхождения;

- не покупать мясо, полученное при подворном убое животных и в местах несанкционированной торговли.

ЛЕЧЕНИЕ АЧС НЕ РАЗРАБОТАНО!

СПЕЦИФИЧЕСКАЯ ПРОФИЛАКТИКА (ВАКЦИНА) ОТСУТСТВУЮТ

 

 

Пожежі в лісі

Пожежі в лісі

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА 

Матеріали щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19

Міністерство охорони здоров’я України продовжує системно працювати над розробкою великої кількості інформаційних матеріалів для всіх верств населення щодо запобігання поширенню коронавірусної інфекції COVID-19 у країні. Вже готові матеріали для освітніх та медичних закладів, для працівників закладів громадського харчування, перевізників та власників підприємств тощо. Вся інформація (у т.ч. для друку) безперервно доповнються за посиланням bit.ly/2wP103Y.
Вся офіційна інформація публікується на наших офіційних каналах комунікації МОЗ України.
Офіційний вебсайт МОЗ: www.moz.gov.ua
Офіційна сторінка МОЗ у Facebook: https://www.facebook.com/moz.ukr/
Офіційний Telegram-канал Міністерства: Коронавірус_інфо (скорочена назва - @COVID19_Ukraine).
Telegram-бот МОЗ із відповідями на найпоширеніші питання про коронавірус: @COVID19_Ukraine_Bot.
Відповіді на основні запитання про COVID-19: covid19.com.ua.

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА 

 Правила поведінки в осінньо-зимовий період

при ускладненні погодних умов

 

Під час ускладнення погодних умов слід бути надзвичайно обачними.  Густі тумани, які бувають в основному в холодну пору року, погіршують видимість на шляхах, створюють перешкоди для роботи різних видів транспорту, сприяють забрудненню повітря. Особливо у період міжсезоння слід бути уважними автомобілістами і дотримуватись  простих правил: бути дуже уважними за кермом, не перевищувати швидкість, уникати різких маневрів і гальмувань, дотримуватись належного інтервалу між транспортними засобами. Із метою запобігання та зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть викликати людські жертви та матеріальні збитки, слід звернути увагу на наступне:

Снігові замети (хуртовина)

Зимові прояви стихійних сил природи нерідко виявляються у снігових заметах внаслідок снігопадів та хуртовин. Снігопади, тривалість яких може бути від 12 до 24 годин, дуже впливають на господарську діяльність населення, особливо з наступним різким похолоданням (сильний мороз) або потеплінням (швидке танення снігу або ожеледь). Випадання снігу з дощем при зниженій температурі повітря і ураганному вітрі створює умови для зледеніння шляхів, ліній електропередач, зв’язку, контактних мереж електротранспорту, покрівель будівель, різного роду опор і конструкцій, що нерідко викликає їх руйнування.

З оголошенням попередження про можливі снігові замети – необхідно обмежити пересування за межами помешкань.

Особливу небезпеку снігові замети створюють для людей, захоплених у дорозі, далеко від людського житла. Заметені снігом дороги, втрата видимості викликають повну дезорієнтацію на місцевості. Під час руху на автомобілі не варто намагатися подолати снігові замети, необхідно зупинитися, повністю закрити жалюзі машини, укрити двигун зі сторони радіатора. Якщо є можливість, автомобіль треба встановити двигуном у навітряну сторону. Періодично треба виходити з автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під снігом. Крім того, не занесений снігом автомобіль – гарний орієнтир для пошукової групи. Двигун автомобіля необхідно періодично прогрівати для уникнення «розморожування двигуна». При прогріванні автомобіля важливо не допускати затікання в кабіну (кузов, салон) вихлопних газів, з цією метою важливо слідкувати, щоб вихлопна труба не завалювалася снігом.

Сильні морози

При сильних морозах може виникнути гіпотермія – виражене зниження внутрішньої температури тіла. Лікарі радять у морозні дні залишатися вдома. А тим, хто все-таки має працювати, треба запам’ятати основні правила поведінки в сильний мороз, інакше можна отримати обмороження та переохолодження:

- одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька тонших речей замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане жарко завжди можна зняти одну з речей (кофт). Одяг має бути цілком вільним;

- захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте одягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром;

- візьміть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження;

- не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли – також з’їжте що-небудь;

- заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці;

- по можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом;

- рухайтесь, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Можна пострибати з ноги на ногу – тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам;

- не перевтомлюйтесь. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Не варто рухатись дуже активно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати;

- не соромтеся заходити у розгорнуті мобільні пункти обігріву для населення.   

 Категорично забороняється:

- торкатися металу голими руками. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Ця рідина дуже швидко обморожує шкіру при зіткнення, а отже під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички;

- вживати алкогольні напої, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, а це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи, що призводить до переохолодження. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вберегтися від ушкоджень. Нікотин також згубно впливає на стінки судин.

Ожеледь (ожеледиця)

Ожеледь, ожеледиця це тонкий прозорий шар льоду на земній поверхні, що утворюється після дощу або відлиги при знижені температури від 0 до – 6 °С.

 

Пам′ятайте:
- кращими для льоду є взуття з підошвами із мікропористої та іншої м′якої основи, без великих каблуків;

- людям похилого віку краще «в слизькі дні» взагалі не виходити з будинку (літні люди отримують дві третини травм саме при падінні);

- прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження є небезпечними для здоров’я;

- ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву, не тримайте руки у кишенях;

- обходьте металеві кришки люків;

- не прогулюйтеся по самому краю проїжджої частини дороги;

- дуже небезпечні прогулянки в ожеледецю в нетверезому стані;

- не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледецю (в цей період значно збільшується гальмовий шлях машини, і падіння перед автомобілем, що рухається, призводить, як мінімум до каліцтв);

- тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару, остерігайтеся бурульок:

- недосвідченим водіям краще утриматися від поїздки на автомобілі та скористатися громадським транспортом.       

Бурульки

Бурулька це крижаний сталактит, який утворюється на краях нависаючих предметів, виступах, проводах, галузках дерев і т.д. при пошаровому наморожуванні води, коли вона повільно стікає або капає.

Нестійкі погодні умови – відлига вдень і заморозки вночі та значне нагромадження снігового покриву сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків з похилим дахом), виступаючих архітектурних частинах будинків та великих деревах.

Пересуваючись містом в період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки чи біля високих дерев, спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. По можливості необхідно триматись на відстані 3-5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху. Будьте обережні, бережіть себе – це запорука безпечного перебування на вулиці при погіршенні погодних умов, особливо у зимовий період.

 

УВАГА: В період масових простудних захворювань дотримуйтесь простих правил:

 

- частіше провітрюйте приміщення, це зменшує концентрацію в повітрі нестійких у зовнішньому середовищі вірусів;

- уникайте протягів, оскільки переохолодження послаблює організм;

- не перебувайте без гострої необхідності в місцях великого скупчення людей;

- ретельно мийте руки з милом, особливо перед прийомом їжі;

- більше їжте свіжих фруктів і овочів;

- при погіршенні стану здоров’я (кашель, біль у горлі, нежить, чхання, головний біль, гарячка та ін.) не зволікайте  затягуйте звертайтеся до медичного закладу.

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя !

У Херсонській області в лісах та полях розкидають їстівні брикетики з вакциною від сказу для диких тварин.

Побачите подібний брикет в лісі - не чіпайте його!

      Починаючи з І декади  жовтня місяця  поточного року  на території області будуть проводитись заходи із переоральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин шляхом скидання вакцини з літаків. Про це повідомили у Головному управлінні Держпродспоживслужби в Херсонській області.

      Епізоотчна ситуація по сказу як в Україні так і на Херсонщіні залишається напруженою. Щороку від сказу гинуть тисячі тварин. Нажаль, хворіють та помирають люди. Проводиться вакцинація сприятливих свійських тварин, але небезпека приходить з дикої фауни, від тварин, яких ми не можемо ізолювати і піддати класичним щепленням. Досвід країн Європейського Союзу переконливий – лише пероральна вакцинація гарантує створення імунного фону в диких м’ясоїдних тварин. Науковцями розроблено ефективні вакцини і опрацьовано методики вакцинації, які дають змогу охопити наявне поголів’я диких тварин та досягти бажаних результатів.

      Вакцина створює специфічний імунітет при пероральному застосуванні; не викликає захворювання у молодих тварин; не виділяє вакцинний вірус зі слиною; безпечна для інших тварин; безпечна для людини і природного середовища; стабільна в польових умовах.

      Розповсюдження вакцини літаком найбільш економічний із всіх систем розподілу, при цьому обробці піддаються всі середовища існування лисиці (с/г угіддя, гори, ліси, приміські зони). Для фіксування точної локалізації розподілу принад використовують прилади з GPS.

      Мінімальна щільність принад повинна бути не менше, ніж 20 доз/кв.км.

      Розповсюдження вакцини не проводиться над населеними пунктами, болотами, водоймищами, авто -та залізничними шляхами та місцями проведення польових робіт.

      Інформуючи про кампанії пероральної вакцинації, маємо на меті попередити людей і уникнути непорозумінь, адже останнім часом є багато звернень стосовно того, що фермери за допомогою літальних засобів виконують обприскування полів. Також грибникам і ягідникам не варто лякатися, якщо помітять у лісі такий брикетик.

      Тому, шановні мешканці Херсонщини, коли ви побачите літак АН –2, який розкидає приманку з вакциною розміром із сірникову коробку, просимо, не хвилюватись – це лише здійснюється процес вакцинації диких м’ясоїдних тварин. Наполегливо прохання не брати брикети з біологічними препаратами в руки та не переносити з місця.

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

 

ПАМЯТКА ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ

«СКАЗ»

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. У відповідності до оцінки ВООЗ, вона входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

Сказ належить до захворювань, які не мають кордонів. За останні 10 років в Україні щорічно реєструється зростання епізоотії сказу. На сьогодні це захворювання реєструється у 113 країнах світу. Через сказ щороку гине понад 55 тис. людей і понад 1 млн. тварин. 15 млн. людей проходять лікування за підозри інфікування сказом.

Зараження людини сказом відбувається переважно через укуси хворою твариною чи внаслідок потрапляння її слини на свіжі рани, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікується людина здебільшого від хижаків (вовки, лисиці 41,1%) або домашніх, найчастіше безпритульних, тварин (коти – 21,8%, собаки – 15,3%).

За останнє десятиріччя постійне збільшення щільності популяції лисиці та вовка залишається в Україні неконтрольованим, що зважаючи на їх високу чутливість до вірусу сказу, швидку зміну поколінь та тривалий інкубаційний період, зумовлює неперервність епізоотичного процесу.

На території України поряд із класичними штамами вірусу сказу в південно-східному регіоні має місце циркуляція європейських лісавірусів летючих мишей (генотип 5). Випадки сказу у кажанів виявляються майже щорічно.

Отже, сказ є економічним тягарем для країни у зв’язку з високою вартістю лікування потерпілих, діагностики хвороби, епізоотологічного нагляду, профілактичної імунізації тварин.

З метою профілактики сказу проводяться щеплення тварин.

Загальними протиепізоотичними заходами є:

- забезпечення організації та проведення стерилізації бездоглядних домашніх тварин, як найбільш ефективного методу регуляції їх чисельності та щорічне щеплення проти сказу тварин на адміністративній території м. Херсона;

- проведення регулювання чисельності лисиць, вовків, єнотовидних собак, бродячих собак і котів у стаціонарно неблагополучних на сказ місцевостях мисливських угідь.

Також необхідно забезпечити інформування населення органами державної ветеринарної медицини щодо виконання заходів боротьби зі сказом, через галузеві та відомчі інформаційні системи та засоби масової інформації (преса, телебачення, радіомовлення, Інтернет тощо).

 

 

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя!

                                                 СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

                                                                    ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

                                                                ПАМ’ЯТКА   ДЛЯ  НАСЕЛЕННЯ

                                                                             «  БОТУЛІЗМ »

Ботулізм ‒ хвороба, яка виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму (Clostridium botulinum) і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи.

Ці мікроби в природі поширені у ґрунті, в мулі водойм, куди потрапляють з кишечника риб, тварин, зустрічаються в грибах, фруктах і овочах.

Сам по собі збудник ботулізму не є патогенним, він небезпечний саме через токсини, які виробляють його вегетативні форми (спори). Основною умовою для утворення токсину є відсутність доступу кисню (в консервах, товщі м’ясних і рибних продуктів).

Найчастіше реєструються захворювання, пов’язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в’яленої риби, м’ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань.

Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м’ясо, риба), то в ньому можлива, так названа «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють.

Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий. Обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.

Період появи перших ознак ботулізму може коливатися від 2-4 годин до 2-3 діб і більше, аж до 2 тижнів. Як правило, симптоматика ботулізму проявляється гостро, тому хворі можуть вказати навіть час початку захворювання. Першими клінічними проявами є нудота, блювота, пронос. Токсини збудників ботулізму вражають нервову систему і тому з’являється неврологічна симптоматика. Першою скаргою є порушення зору - поява туману (пелени) перед очима, розпливчастість контурів предметів, двоїння в очах. Порушення ковтання за рахунок парезу надгортанника і м’якого піднебіння приводить до того, що рідина потрапляє в трахею, а частково виливається через ніс. Змінюється голос хворого, з’являється захриплість, носовий відтінок мови (гугнявість).

                                                                       Заходи профілактики ботулізму

Для профілактики всім особам, які вживали разом з хворими на ботулізм інфіковані продукти, необхідно звернутися до лікаря для лікування (частіше для профілактики захворювання вводяться лікувальні сироватки і встановлюється медичний нагляд за такими особами протягом 10-12 днів).

В домашніх умовах:

1.      - при консервуванні овочів, які містять природні кислоти (огірки, баклажани, зелений горошок та ін.), необхідно додавати лимонну або оцтову кислоту відповідно до рецептур;

2.      - для консервування повинні використовуватися свіжі, без ознак псування овочі і фрукти;

3.      - ретельно мити овочі і плоди;

4.      - суворо дотримуватися рекомендовані вимоги обробок банок, кришок, режимів теплової обробки плодів в домашніх умовах;

5.      - зберігати домашні консерви слід при низьких температурах з обов’язковою отбраковкой і знищенням «бомбажних» банок;

6.      - суворо дотримуватися термінів та умов зберігання продукції, розфасованої в полімерну плівку під вакуумом;

7.      - зміст герметично закупореній банки, виготовленої в домашніх умовах, перед вживанням ретельно прогрівати до 100° С протягом 30 хвилин;

8.      - не проводити закупівлю продуктів, перш за все овочів, фруктів, грибів, в’яленої та копченої риби, в’яленого і копченого м’яса в місцях неорганізованої торгівлі.

9.       

                                                  При симптомах захворювання, що не виключають ботулізм,

                    необхідно терміново звертатися за медичною допомогою! Не займайтеся самолікуванням!

                                                                          Бережіть своє здоров’я і життя!

                                                   СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

                                                                       ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

                                                                                    ПАМ’ЯТКА

                                                              «АФРИКАНСКАЯ ЧУМА СВИНЕЙ»

 Африканська чума свиней (АЧС)  – особливо небезпечна висококонтагіозна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням, високим ступенем смертності.

Гине до 100% захворілих свиней.

Африканська чума свиней не становить небезпеки для здоров’я людей.

Лікарські засоби для профілактики і лікування АЧС відсутні.

Джерелом хвороби є хворі свині, які виділяють вірус з сечею, калом, витіканнями з носа та іншими виділеннями.

          Передача захворювання здоровим тваринам може здійснюватися через заражені вірусом корми, підстилку, гній, трупи і продукти забою тварин (м'ясо, м'ясопродукти, кров).

Клінічні ознаки захворювання: від зараження до появи клінічних ознак проходить 2-7 днів; у тварин підвищується температура тіла до 42о С, з’являються задишка, кашель, пропадає апетит, посилюється спрага, відзначаються напади блювоти і паралічу задніх кінцівок, на шкірі внутрішньої поверхні стегон, на животі, шиї, біля основи вух, на п'ятачку і хвості стають помітні червоно-фіолетові плями. Смерть настає на 1-5 день, рідше пізніше.

Щоб уникнути виникнення і розповсюдження  АЧС  необхідно дотримуватися таких заходів:

- проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;

- не згодовувати свиням харчові відходи і відходи, отримані після забою свиней, без термічної обробки ( проварювання) ;

- не купувати корми і кормові добавки невідомого походження у невстановлених торгових місцях (обов’язкові наявність документів, що підтверджують походження та безпеку кормів, наявність дозволу на торгівлю і т.д.);

- не купувати живих свиней, м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених торгових точках, без ветеринарних супровідних документів;

- допускати ветеринарних лікарів на територію приватних подвір’їв для огляду свиней та проведення заходів;

- негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней до Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини (м. Херсон, вул. Гагаріна, 84 тел. (0552) 43-94-33) або іншим фахівцям ветеринарної служби;

- не допускати відвідування особистих подвір'їв сторонніми особами;

- постійно вести боротьбу з гризунами;

- не завозити свиней без узгодження з Державною ветеринарною службою району з інших регіонів.

 

ПАМ'ЯТАЙТЕ:  Виконання Вами цих рекомендацій – спрямоване на попередження заносу АЧС на територію Ваших подвір’їв та запобігання економічних збитків.

Бережіть своє здоров’я і життя!

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА

БЕЗПЕКА  НА  ВОДІ

Відпочиваючи на воді, завжди треба пам’ятати про безпеку. Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному громадянину нашої країни. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив в біду.

Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді. Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки вашого життя та життя ваших дітей, а також отримання задоволення від відпочинку.

 

Правила поведінки на воді

 

 Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених місцевими органами виконавчої влади та обладнаних для цього місцях.

 Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.

 Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10 м/сек, температури води – не нижче + 18° С, повітря – не нижче + 24° С.

 Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5 - 2 години.

 Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури та води.

 У воді варто знаходитись не більше 15 хвилин.

 Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочивати у тіні.

 Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.

 Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь в безпеці дна і достатній глибині водоймища. Пірнати можна лише  там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

 Кататися на човні (малому плавзасобі) дозволяється тільки після отримання дозволу та реєстрації у чергового по човновій станції.

 Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи у постійному напруженні, не гониться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря і необхідних тренувань.

 

На воді забороняється:

 

·         - купатися в місцях, які не визначені місцевими органами виконавчої влади та не обладнані для купання людей;

·         - залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени та ін.;

·         - стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього;

·         - пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;

·         - використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання;

·         - плавати на плавзасобах на пляжах та інших місцях, які відведені для купання;

·         - вживати спиртні напої під час купання;

·         - забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і т.д.), прати білизну і одяг у місцях, відведених для купання;

·         - підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання;

·         - допускати у воді грубі ігри, які пов’язані з обмеженням руху рук і ніг;

·         - подавати хибні сигнали небезпеки;

·         - заходити глибше, ніж до поясу дітям, які не вміють плавати;

·         - купання дітей без супроводу дорослих.

 

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя!

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА

  

У весняний період в паркових зонах, скверах, лісах спостерігається активність кліщів, укуси яких можуть спричинити серйозні захворювання.

 Так звані „енцефалітні кліщі" - це кліщі родини іксодових, що зустрічаються в лісі, на луках, пасовищах території України, а в останнє десятиріччя, за умов інтенсивних процесів урбанізації, перемістились в паркові зони відпочинку міст, сквери.

Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Живляться кліщі кров'ю людей та тварин.

Тіло кліща овально-сплющене, звужене спереду. Дорослі кліщі та німфи (статевонезріла форма) мають чотири пари кінцівок з кігтиками та спеціальними присосками. Самець кліща має спинний щиток, у самиці він розташований біля головної частини напівовалом.

Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину і тільки через декілька годин виникає почуття болю.

Кліщовий енцефаліт - це природне вогнищеве гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків.

Дії щодо запобігання укусів кліщів:

- для прогулянок на природі одягайте головний убір та світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла;

- під час прогулянки по можливості кожні 2 години оглядайте себе, аби виявити кліщів, особливо ділянки тіла покриті волоссям;

- місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок;

- повернувшись додому, переодягніться та ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його;

- використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, репеленти (диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, „Редет", „Тайга", „Пермет" та інші).

 

Дії під час виявлення кліща:

- коли вкусив кліщ не можна його здавлювати, тому що збільшується можливість зараження навіть через неушкоджену шкіру;

- якщо виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчої медичної установи, якщо це неможливо, видаліть його самостійно: розхитуючи кліща з боку в бік пальцями слід повільно його видалити разом із хоботком;

- після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом, якщо видно, що хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою;

- ретельно вимийте руки з милом та видаленого кліща спаліть або доставте його в лабораторію для подальшого обстеження на наявність збудників інфекційних хвороб;

- протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а у разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря.

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя!

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА

ОБЕРЕЖНО – ЗМІЇ

 

У зв’язку з настанням теплої погоди під час відпочинку на природі збільшується можливість зустрічі зі зміями.

 

Змії: (лат. Serpentes) - підряд плазунів ряду лускатих. Близько чверті видів — отруйні.

 

Змії водяться поблизу боліт, водоймищ, в лісах, горах, степах і на луках. Єдина умова – наявність поблизу (не більше 100 метрів від гнізда) відкритих ділянок для прийняття сонячних ванн. Коли температура повітря перевищує середні показники, їх активність знижується, вони стають малорухомими і млявими, тому, зазвичай, люди отримують укуси, якщо випадково наступають, сідають або лягають на плазунів. У Херсонській області із 6 видів змій, ядовита тільки гадюка степна. 

Укус змій

Укус змії може мати дуже серйозні наслідки, тому що отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини - серцево-судинну, кровотворну, нервову. У вкушеного вже через півгодини наступають загальні ознаки отруєння: слабість, головний біль, блювота, задишка, запаморочення, з'являється набряклість тканин, запалення лімфатичних вузлів.

Перша допомога при укусі змії

 

Уважно огляньте місце укусу: якщо укусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше одне) – ранки, які кровоточать та віддалені одна від одної на 1–1,5 см.

            Симптоми:       - в місцях попадання отрути на перших порах відчувається свербіж;

 - через 10-15 хвилин починає розвиватися набряк;

                                    - пульсуючий біль в місці укусу, як правило, незначний, злегка болять лімфатичні вузли.

 

У перші хвилини після укусу варто спробувати, злегка закусивши зубами шкіру, відсмоктати частину отрути з ранки, спльовуючи кров. Ротову порожнину при цьому бажано періодично полоскати водою. При своєчасному застосуванні цього способу вдається видалити до 40% отрути. Відсмоктування не можуть робити люди, у яких у роті є язви та ранки. Потім з підручних матеріалів на уражену кінцівку накладають шину (пов’язку). У перші 2 години після укусу необхідно спожити не менше 3-4 літрів рідини (молока, води, чаю), переміститися, за можливості, в прохолодне, затінене місце. Хворого необхідно відвезти до найближчої лікувальної установи, де йому нададуть кваліфіковану медичну допомогу. Під час транспортування на місце укусу рекомендується класти холод, давати якомога більшу кількість рідини, щоб зменшити концентрацію отрути в організмі та сприяти його виділенню із сечею.

Якщо Ви знаходитеся за кермом автомобіля, не намагайтеся вести машину самостійно, можлива втрата свідомості, що призведе до аварії.

Якщо є шприц і лікі для ін1єкцій, то найбільш радикальним методом лікування буде миттєве введення проти отрутної сироватки, а також сердцево-судинних засобів.

При укусі змій категорично забороняється:

- піддаватися паніці, хвилювання стимулює прискорення сердечного ритму, що сприяє швидкому попаданню отрути в кров;

- накладати на уражену кінцівку джгут;

- робити надрізи в місцях укусу або припікати ранки, обробляти місце укусу розчином марганцю або господарського мила, вживати алкоголь.

 

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя!

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА

Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають непоправного збитку природі та державі. Найбільша кількість пожеж, як правило, припадає на весняно-літній період. Причиною 90% пожеж в природних екосистемах є діяльність людини. У вихідні і святкові дні ліс відвідує велика кількість громадян, що призводить до різкого зростання джерел вогню. Причинами численних пожеж у природних екосистемах є необережне поводження з вогнем дітей та дорослих. Це спалювання сміття поблизу житлових будинків і на території, прилеглій до лісових масивів, сухої трави та очерету, іскри з вихлопних труб автотранспорту, блискавки, самозаймання промасленого обтирального матеріалу, ефект фокусування сонячних променів на склі та консервних бляшанках, залишених людьми на природі. Вже у 2019 році на території області виникло 34 пожежі сухої трави та очерету на площі 14,732 га.

 

Шановні громадяни!  Дотримуйтесь наступних правил пожежної безпеки:

- не спалюйте суху траву або листя на присадибних ділянках, це може перерости у неконтрольоване горіння;

- організовуйте протипожежні розриви між очеретом та садовими ділянками;

- не організовуйте складання легкозаймистих матеріалів поблизу очерету;

- очищайте місце, призначене для вогнища, від сухої трави, листя, гілля та не розводьте багаття у безпосередній близькості до будинків чи господарських споруд;

- не залишайте без нагляду розпалені багаття та не дозволяйте дітям розводити вогнища;

- при сильних поривах вітру відмовтесь від розпалювання вогнища;

- залишаючи місце відпочинку, обов’язково загасіть вогнище водою чи піском (грунтом) до повного припинення горіння або тління;

- проводьте роз’яснювальні бесіди з дітьми щодо правил пожежної безпеки.

 

Щоб уникнути лісових пожеж, дотримуйтесь наступних правил:

- не розводьте багать у лісі, окрім призначених для вогнищ місць;

- намагайтесь не палити в лісі, не кидайте недопалки та непогашені сірники на землю;

- не викидайте предмети із залишками паливно-мастильних матеріалів, не експлуатуйте техніку та автомобілі з несправною паливною системою;

- не випалюйте суху рослинність на землях лісового та природно-заповідного фондів, на господарських землях, які знаходяться поруч із лісом;

- не створюйте смітники в лісі та на прилеглих землях, не підпалюйте їх;

- забороняється використання в лісі піротехніки та інших вибухових і пожежонебезпечних речовин;

- забороняється відвідувати ліс у пожежонебезпечний період.

 

Дії під час пожежі:

- не панікуйте та не приймайте поспішних рішень, спокійно оцініть обставини що склалися;

- обов’язково повідомте пожежну службу за тел.: «101»;

- незначний вогонь спробуйте загасити водою, ґрунтом, піском або щільною тканиною;

- з небезпечної зони виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню;

- будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони загрожують падінням та можуть травмувати.

 

            Нагадуємо, що за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також спалювання стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення передбачено відповідальність відповідно до чинного законодавства.

 

Обов’язково, дотримуйтесь правил пожежної безпеки, не наражайте себе на небезпеку.

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя !

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА

щодо безпечного використання газу в побуті 

У нашій країні як паливо широко використовуються природний і зріджений (скраплений) гази. Майже в кожній оселі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.

Користування газовими приладами при дотриманні правил і інструкцій безпечне  та зручне. Проте неправильна їх експлуатація, поганий догляд, нехтування правилами безпеки під час використання газу призводить до непоправних трагедій, як наслідок – гинуть люди!  

Основною причиною трагедій стає халатність господарів. Самовільне втручання в цілісність газових приладів і внутрішньобудинкових газопроводів, використання газових приладів не за призначенням, нехтування перевіркою тяги та недотримання в належному стані систем димовідведення та вентиляції, користування несправним і застарілим газообладнанням – це основні порушення, яких припускаються споживачі.

Правила користування газовими приладами:

-  переконайтесь у відсутності запаху газу і тільки тоді запалюйте газ;

-  витік газу може бути на з’єднаннях і кранах газопроводу, а також на кранах газових приладів. Герметичність газового обладнання під робочим тиском газу перевіряється винятково із застосування газошукача або мильної емульсії;

-  перед початком користування газом треба пересвідчитися, що всі крани перекриті;

-  щоб увімкнути газовий прилад спочатку відкрийте кран на газовій трубі, запаліть сірник (запальничку) і тільки після цього поверніть відповідний кран на приладі;

-  під час роботи газового обладнання кватирки або фрамуги повинні бути відчинені – в газифікованих приміщеннях вентиляційні отвори мають бути постійно відкриті;

-  двері в приміщення, де встановлені газові прилади з відводом продуктів згоряння в димохід, повинні мати в нижній частині щілину або круглі отвори для притоку свіжого повітря.

Перевіряйте наявність тяги перед розпалюванням і під час роботи газових приладів:

-  для перевірки наявності тяги в газових проточних водонагрівачах або в котлах опалення необхідно піднести листок легкого паперу під ковпак тягопереривача. Якщо листок відхиляється всередину тягопереривача – тяга є;

-  щоб перевірити наявність тяги в опалювальній печі необхідно піднести листок легкого паперу в топку. Якщо папір відхиляється у бік топки – тяга є.

Закінчивши користуватися газом перекрийте крани на опусках до газових приладів.

Не користуйтеся газовими приладами при несправних димоходах та вентиляційних каналах.

Вимагайте від житлово-експлуатаційних організацій, власників житлового фонду систематичної перевірки та очищення димоходів та вентиляційних каналів, що затверджується відповідним актом.

При виявленні запаху газу в підвалі, під’їзді, у дворі, на вулиці  необхідно:

-  повідомити Центральну аварійну диспетчерську службу АТ «Херсонгаз» за телефоном: «104», 35-47-72, 0504949224;

- вжити заходів по виводу людей із загазованого середовища, запобіганню включення і вимикання електроосвітлення, появи відкритого вогню й іскри;

-  до прибуття аварійної бригади організувати провітрювання приміщення.

Категорично забороняється:

-  допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, які не пройшли інструктажу і не знають правил користування газовими приладами;

-  самовільно ремонтувати, замінювати, вносити зміни в конструкцію, переносити газові прилади, а також здійснювати реконструкцію приміщень, де встановлені газові прилади;

-  відключати автоматику безпеки та проводити її регулювання;

-  користуватися газом при несправності газових приладів, автоматики, запірної арматури і газових балонів;

- користуватися газовими приладами при відсутності тяги або наявності зворотної тяги в димоході та вентканалі;

-  встановлювати в приміщенні, де є газові прилади з відведенням продуктів згоряння в димові канали, примусову витяжну вентиляцію;

-  користуватися газом при порушенні щільності кладки, штукатурки газифікованих печей та димоходів;

-  користуватися електроприладами при виявленні запаху газу;

-  застосовувати відкритий вогонь для виявлення витоку газу;

-  залишати працюючі газові прилади без нагляду;

-  прив’язувати до газопроводів мотузки та навантажувати газопроводи;

-  використовувати газ та газові прилади не за призначенням;

-  користуватися газовими плитами для опалювання приміщень;

-  використовувати для сну і відпочинку приміщення, де встановлені газові прилади;

-  захаращувати приміщення в яких є газові прилади.

 

Своєчасно не звернувшись до газового господарства ви наражаєте себе і оточуючих
на небезпеку і відповідальність за можливі наслідки лягає на вас!

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя!

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА 

 

Дії при виявленні на об'єкті підозрілого предмета, схожого на вибуховий пристрій.

 

Ознаки, що можуть вказувати на наявність вибухового пристрою:

 

- виявлення безхазяйних предметів у будь-якому вигляді (сумка, згорток, пакет, валіза або предмет, схожий на гранату, мину, снаряд і т.п.) у місцях можливої присутності великої кількості людей, поблизу пожежо- і вибухонебезпечних місць, розташування різного роду комунікацій;

- наявність на виявленому предметі проводів, мотузок, ізоляційної стрічки, скотчу;

- підозрілі звуки, щиглики, цокання часів, що видаються предметом;

- від предмета виходить характерний запах мигдалю або іншій незвичайний запах, на зовнішній оболонці присутні масляні плями.

 

Дії персоналу об'єкта при виявленні підозрілого предмету:

 

- суворо забороняється самостійно здійснювати з виявленим підозрілим предметом будь-які дії, а саме: не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском і ґрунтом, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями (в тому числі мобільними телефонами);

- негайно повідомте про виявлений підозрілий предмет (вказавши точне місце його знаходження, час виявлення та зовнішній вигляд) своєму керівництву або черговій службі (службам безпеки, охорони) об'єкту, а у разі неможливості встановлення зв'язку з ними, особисто: Головне управління Національної поліції України в Херсонській області – тел. 102, 22-33-02, 0952787181; Головне управління Державної  служби з надзвичайних ситуацій у Херсонській області – тел. 101, 42-26-95, 0933158517 або Центральну диспетчерську службу «1580» відділу з питань цивільного захисту міста Херсона Херсонської міської ради – тел. 1580, 26-18-35, 0503091580, 0972021580. Надалі дійте за їхніми вказівками.

 

Дії посадових осіб об'єкта, які отримали інформацію про виявлення підозрілого предмету:

 

- дайте вказівку не наближатися, не торкати, не розкривати, не переміщати знахідку, не заливати її рідиною, не засипати піском і ґрунтом, не користуватися радіо- і електроапаратурою, переговорними пристроями (в тому числі мобільними телефонами);

- зафіксуйте точне місце знаходження і час виявлення підозрілого предмета, а також установчі дані осіб, які виявили предмет. Забезпечте їхню присутність до моменту прибуття представників правоохоронних органів;

- терміново сповістіть про подію своєму керівництву (черговій службі, службам безпеки, охорони об'єкту) і через них або особисто повідомте: Головне управління Національної поліції України в Херсонській області – тел. 102, 22-33-02,  Головне управління Державної  служби з надзвичайних ситуацій у Херсонській області – тел. 101, 42-26-95, 0933158517, або Центральну диспетчерську службу «1580» відділу з питань цивільного захисту міста Херсона Херсонської міської ради – тел. 1580, 26-18-35, 0503091580, 0972021580. Надалі дійте за їхніми вказівками.

- при наявності підстав (існуванні реальної загрози життю та здоров'ю людей внаслідок очікуваного вибуху) організуйте евакуацію персоналу, використовуючи маршрути, віддалені від місця перебування підозрілого предмета;

- дайте вказівку співробітникам охорони оточити місце розташування предмета, знаходитися на безпечній відстані від нього або в місцях, що забезпечують захист (кут будівлі, колонна, товсте дерево, автомобіль та ін.) і вести спостереження;

- при необхідності організуйте відключення побутових і виробничих комунікацій газу, води й електрики;

- посильте контроль за роботою співробітників охорони по всьому об'єкту;

- не знижуючи рівень охорони об'єкта, забезпечте можливість безперешкодного проходу або проїзду до предмета співробітників і транспорту органів реагування (МВС, СБУ, ДСНС та інших служб);

- надайте можливість прибулим правоохоронцям опитати заявника та інших осіб, які володіють інформацією про подію, що сталася;

- далі дійте за вказівками представників правоохоронних органів.

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя!

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА

вибухонебезпечні предмети

До вибухонебезпечних предметів відносяться різноманітні боєприпаси, які випадково знаходять на землі у лісі, на полі під час виконання ґрунтообробних робіт або після розмиву ґрунту зливами (дощем), на дні річок, проте частіше - у ґрунті (особливо під час проведення земляних робіт). Це авіаційні бомби, артилерійські снаряди, інженерні та артилерійські (мінометні) міни, фугаси, гранати та патрони.

Більшість з них залишилося нам у спадок після Другої світової війни, але і в післявоєнний час цей «арсенал» постійно поповнювався сучасними боєприпасами, які не вибухнули з різних причин на військових полігонах та за їх межами.

Зовнішній вигляд боєприпасів від тривалого перебування в ґрунті або у воді сильно змінюється: під впливом вологи вони іржавіють, деформуються, проте вони не втрачають здатності вибухати навіть від невеликого тертя, струсу чи легкого удару.

Основну небезпеку у вибухонебезпечних предметах становлять пристрої ініціювання вибуху основної маси вибухівки боєприпаса. Під час перебування у землі від впливу вологи, взаємодії металу та вибухової речовини боєприпаса утворюються хімічні сполуки – пікрати, які зовні мають вигляд білуватих порошкоподібних наростів. Пікрати також можуть вибухати від тертя, іскри чи удару.

Запам’ятайте! Якщо ви випадково виявили вибухонебезпечний предмет, до нього не можна навіть торкатися – це дуже небезпечно. Знешкоджувати вибухонебезпечні предмети мають право тільки спеціально підготовлені фахівці піротехнічних служб, які пройшли фахову підготовку та мають практичні навички роботи з вибуховими речовинами та різноманітними боєприпасами.

При виявленні підозрілого предмета, що може виявитися вибухонебезпечним:

- не чіпайте, не відкривайте, не рухайте знахідку;

- зафіксуйте точний час, коли вона була виявлена;

- відгородіть місце, де знаходиться підозрілий предмет;

- відведіть подалі людей від підозрілої знахідки;

- припиніть будь-які роботи в районі небезпечного місця;

- організуйте тимчасову охорону небезпечного місця до приїзду спеціально підготовлених фахівців та не допускайте туди сторонніх осіб;

- про знахідку вибухонебезпечного предмета необхідно ТЕРМІНОВО повідомити:

Головне управління Національної поліції України в Херсонській області – тел. 102, 22-33-02, 0952787181; Головне управління Державної  служби з надзвичайних ситуацій у Херсонській області – тел. 101, 42-26-95, 0933158517, або Центральну диспетчерську службу «1580» відділу з питань цивільного захисту міста Херсона Херсонської міської ради – тел. 1580, 26-18-35, 0503091580, 0972021580. Надалі дійте за їхніми вказівками.

Категорично забороняється:

- брати вибухонебезпечний предмет у руки, зберігати його, нагрівати та ударяти по ньому;

- переносити, перекладати, перекочувати його з місця на місце;

- намагатися розібрати;

- використовувати для розведення вогню, кидати, класти у вогонь;

- заносити в приміщення;

- закопувати в землю;

- кидати в криницю або річку;

- здавати на металобрухт;

- використовувати для виготовлення саморобних піротехнічних засобів - петард чи вибухових пакетів.

Не забувайте, що легковажне та необережне поводження з вибухонебезпечними предметами неодноразово призводило до загибелі або каліцтва як дітей, так і дорослих.

 

ПАМ'ЯТАЙТЕ: Розмінуванням, знешкодженням або знищенням вибухонебезпечних предметів займаються тільки підготовлені фахівці.

 

Будьте уважні та обережні, бережіть своє здоров’я і життя !

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА   ДЛЯ   НАСЕЛЕННЯ

 

ПОВІНЬ,  ПАВОДОК,  ПІДТОПЛЕННЯ!

Повінь (водопілля) – це фаза водного режиму річки, яка щороку повторюється у певних кліматичних умовах в одну і ту саму пору року. Характеризується високим і тривалим підйомом та спадом рівнів води в річці, озері, водосховищі.

Паводок – це значне підвищення водності річки в межах річного циклу, що виникає нерегулярно, утворюється під час сильних дощів чи під час відлиги. На відміну від повені, паводки виникають нерегулярно.

Підтоплення – це комплексний природно-техногенний процес підвищення рівня грунтових вод і збільшення вологості порід зони аерації. Головними факторами підтоплення є господарська діяльність людини та зміна гідро кліматичних умов території.

 

Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводка:

швидко зібрати необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;

надати допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку;

за можливістю негайно залишити зону затоплення;

перед виходом з будинку вимкнути електро - та газопостачання, загасити вогонь у грубах. Зачинити вікна та двері, якщо є час - закрити вікна та двері першого поверху дошками (щитами);

відчинити хлів - дайте худобі можливість врятуватися;

піднятись на верхні поверхи, якщо будинок одноповерховий, зайняти горищні приміщення;

до прибуття допомоги залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятувальникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти;

перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, по можливості, допомогу;

потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до надходження допомоги;

не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти тощо).

 

Дії після повені, паводка:

 

переконайтесь, що житло не отримало внаслідок повені  ушкоджень та не загрожує заваленням;

не слід користуватись електромережею до повного осушення будинку;

обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені;

здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно (з розрахунку 1/3 об'єму води на добу);

електроприладами користуйтесь тільки після їх ретельного просушування;

заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтесь від них та від консервації, що була затоплена водою;

все майно, яке було затопленим, підлягає дезінфекції. 

Бережіть своє здоров’я і життя !

ПАМ’ЯТКА Правила поведінки в осінньо-зимовий період при ускладненні погодних умов

Під час ускладнення погодних умов слід бути надзвичайно обачними.

Густі тумани, які бувають в основному в холодну пору року, погіршують видимість на шляхах, створюють перешкоди для роботи різних видів транспорту, сприяють забрудненню повітря. Особливо у період міжсезоння слід бути уважними автомобілістами і дотримуватись  простих правил: бути дуже уважними за кермом, не перевищувати швидкість, уникати різких маневрів і гальмувань, дотримуватись належного інтервалу між транспортними засобами.

Із метою запобігання та зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій, які можуть викликати людські жертви та матеріальні збитки, слід звернути увагу на наступне:

 Снігові замети (хуртовина)

Зимові прояви стихійних сил природи нерідко виявляються у снігових заметах внаслідок снігопадів та хуртовин. Снігопади, тривалість яких може бути від 16 до 24 годин, дуже впливають на господарську діяльність населення, особливо з наступним різким похолоданням (сильний мороз) або потеплінням (швидке танення снігу або ожеледь). Випадання снігу з дощем при зниженій температурі повітря і ураганному вітрі створює умови для зледеніння шляхів, ліній електропередач, зв’язку, контактних мереж електротранспорту, покрівель будівель, різного роду опор і конструкцій, що нерідко викликає їх руйнування.

З оголошенням попередження про можливі снігові замети – необхідно обмежити пересування за межами помешкань.

Особливу небезпеку снігові замети створюють для людей, захоплених у дорозі, далеко від людського житла. Заметені снігом дороги, втрата видимості викликають повну дезорієнтацію на місцевості. Під час руху на автомобілі не варто намагатися подолати снігові замети, необхідно зупинитися, повністю закрити жалюзі машини, укрити двигун зі сторони радіатора. Якщо є можливість, автомобіль треба встановити двигуном у навітряну сторону. Періодично треба виходити з автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під снігом. Крім того, не занесений снігом автомобіль – гарний орієнтир для пошукової групи. Двигун автомобіля необхідно періодично прогрівати для уникнення «розморожування двигуна». При прогріванні автомобіля важливо не допускати затікання в кабіну (кузов, салон) вихлопних газів; з цією метою важливо слідкувати, щоб вихлопна труба завалювалася снігом. Якщо у дорозі разом опинилося декілька чоловік (на декількох автомобілях), доцільно зібратися разом і використати один автомобіль, як укриття. З двигунів необхідно злити воду. Ні в якому разі не можна залишати укриття – автомобіль: у сильний снігопад (хуртовину) орієнтири, які здавалися надійними з першого погляду, через декілька десятків метрів можуть бути загублені.

 Сильні морози

При сильних морозах може виникнути гіпотермія – виражене зниження внутрішньої температури тіла. Лікарі радять у морозні дні залишатися вдома. А тим, хто все-таки має працювати, треба запам’ятати основні правила поведінки в сильний мороз, інакше можна отримати обмороження та переохолодження:

- одягайтеся багатошарово. Тобто одягніть на себе кілька тонших речей замість однієї теплої. Це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне. Якщо стане жарко завжди можна зняти одну з кофт. Одяг має бути цілком вільним;

- захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте одягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром;

- візьміть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження;

- не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли – також з’їжте що-небудь;

- заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці;

- по можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом;

- рухайтесь, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Можна пострибати з ноги на ногу – тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам;

- не перевтомлюйтесь. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Не варто рухатись дуже активно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати.

 Категорично забороняється

- торкатися металу голими руками. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути обмороження. Те саме стосується бензину. Ця рідина дуже швидко обморожує шкіру при зіткнення, а отже під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички;

- вживати алкогольні напої, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, а це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи, що призводить до переохолодження. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вберегтися від ушкоджень. Нікотин також згубно впливає на стінки судин.

Ожеледиця

Управління з питань надзвичайних ситуацій Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації пропонує прості рекомендації, як уберегтися від значних неприємностей під час ожеледиці. 

Пам′ятайте:
- кращими для льоду є взуття з підошвами із мікропористої та іншої м′якої основи, без великих каблуків;

- людям похилого віку краще «в слизькі дні» взагалі не виходити з будинку (літні люди отримують дві третини травм саме при падінні);

- прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження є небезпечними для здоров’я;

- ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву, не тримайте руки у кишенях;

- обходьте металеві кришки люків;

- не прогулюйтеся по самому краю проїжджої частини дороги;

- дуже небезпечні прогулянки в ожеледецю в нетверезому стані;

- не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледецю (в цей період значно збільшується гальмовий шлях машини, і падіння перед автомобілем, що рухається, призводить, як мінімум до каліцтв);

- тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару, остерігайтеся бурульок.                                                                              

Обережно – бурульки                                                                               

Нестійкі погодні умови – відлига вдень і заморозки вночі та значне нагромадження снігового покриву сприяють активному утворенню бурульок на покрівлях споруд (особливо старих будинків з похилим дахом), виступаючих архітектурних частинах будинків та великих деревах. Пересуваючись містом в період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки чи біля високих дерев, спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. По можливості необхідно триматись на відстані 3-5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху. Будьте обережні, бережіть себе – це запорука безпечного перебування на вулиці при погіршенні погодних умов, особливо у зимовий період .

УВАГА!
В період масових простудних захворювань дотримуйтесь простих правил:
- частіше провітрюйте приміщення, це зменшує концентрацію в повітрі нестійких у зовнішньому середовищі вірусів;

- уникайте протягів, оскільки переохолодження послаблює організм;

- не перебувайте без гострої необхідності в місцях великого скупчення людей;

- ретельно мийте руки з милом, особливо перед прийомом їжі;

- більше їжте свіжих фруктів і овочів.

Пожежі

З настанням холодів при обігріві помешкання слід пам’ятати:
- перевіряйте тягу в вентиляційних каналах та побутових газових приладах;
- не залишайте включеними в електромережу побутові та електронагрівальні прилади;

- завжди перевіряйте, чи вимкнули ви газові або електричні плити після приготування їжі;

- користуйтеся тільки справною побутовою технікою та електропроводкою;
- ні за яких обставин не залишайте дітей самих вдома без нагляду дорослих

Бережіть своє здоров’я і життя!

СУВОРОВСЬКА РАЙОННА У м. ХЕРСОНІ РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПАМ’ЯТКА   ДЛЯ   НАСЕЛЕННЯ

ЩО ТАКЕ СКАЗ?    ЩО ТРЕБА РОБИТИ?

Сказ (водобоязнь, гідрофобія)гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Збудником сказу є фільтрівний вірус. Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільсько-господарських тварин.

Інкубаційний період сказу триває досить довго ‒ у середньому 1-3 місяці (може тривати до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), що робить лікування практично неможливим

 

Головна ознака хворих тварин ‒ зміна їх поведінки.

Запам’ятайте, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень ‒ одна з характерних ознак захворювання їх на сказ.

Дикі тварини втрачають обережність, з’являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не споживають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів ‒ агресивними. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить у собі вірус ще за десять днів до появи перших ознак захворювання, тобто інфікуватись людина може і від тварин, які зовні виглядають здоровими.

 

Правила утримання домашніх тварин:

- охороняйте їх від укусів інших тварин; 

- регулярно робіть щеплення проти сказу домашнім собакам та котам, в тому числі сторожовим та мисливським собакам;

- виводьте собак на прогулянку в намордниках та на повідку;

- у випадку зміни поведінки тварини негайно звертайтесь до найближчої ветеринарної служби.

При виявленні трупів диких тварин не знімайте з них шкіру і терміново повідомте державну ветеринарну установу.

 

Якщо вас вкусила або обслинила підозріла тварина:

  • негайно повідомити до Херсонської міської державної лікарні ветеринарної медицини (м.Херсон, вул. Гагаріна, 84 тел. (0552) 43-94-33) або іншим фахівцям ветеринарної служби; 
  • негайно промити мильною водою місце укусу чи потрапляння слини;
  • навколо рани змастити йодом;
  • якщо рана кровоточить, але кровотеча не загрожує життю, не слід відразу зупиняти її, бо з нею частково усувається збудник сказу;
  • ні в якому разі не можна відсмоктувати кров із рани, бо збудник сказу може потрапити в організм через слизову рота;
  • за можливістю якнайшвидше звернутись в найближчу медичну установу за допомогою;
  • тварину ізолювати і спостерігати за нею протягом 10 днів;
  • постраждалому від укусу тварини проводиться повний курс щеплень антирабічною вакциною, яка попереджує захворювання і врятовує життя;
  • обслинений одяг забороняється замивати після укусу. Його необхідно обережно зняти, провітрити, висушити на вулиці і випрасувати гарячою праскою або прокип’ятити;
  • протягом 6 місяців не можна вживати алкогольні напої.

 

Як захиститись від агресивних безпритульних тварин?

Повідомити негайно про таку тварину у міське комунальне підприємство «Гарантія» Херсонської міської ради (м.Херсон, вул.Театральна, 21 тел. (0552) 26-42-19), яке займається виловом безпритульних тварин та діють відповідно до Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження».

 

Пам’ятайте, що сказ ‒ хвороба невиліковна!

Уважність та обережність у поводженні з тваринами, а особливо дикими та незнайомими, повинно бути головним правилом для людини.

 

Бережіть своє здоров’я і життя!

Дії під час стихійного лиха

Під час стихійного лиха:

·   зберігайте спокій, уникайте паніки, дійте свідомо, утримуйте інших від нераціональних дій, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам;

·   загасіть вогонь у грубах, відключіть електро- та газопостачання;

·   перейдіть у безпечне місце. Сховайтеся у внутрішніх приміщеннях - коридорі, ванній кімнаті, коморі або у підвалі. Ввімкніть радіоприймач, щоб отримувати інформацію;

·   не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть раптово вимкнути;

·   якщо лихо застало вас на вулиці, обминайте нестійкі будівлі та будинки з хитким дахом. При можливості заховайтеся в підвал найближчого будинку;

·   якщо ви на відкритій місцевості, притисніться до землі на дні будь-якого заглиблення (яру, канави, кювету), захищаючи голову одягом чи гілками дерев;

·   уникайте різноманітних споруд підвищеного ризику, мостів, естакад, трубопроводів, ліній електропередач, водойм, потенційно небезпечних промислових об'єктів та дерев;

·   якщо ви їдете автомобілем, зупиніться. Не залишайтеся у ньому, а виходьте і швидко ховайтеся у міцній будівлі або на дні будь-якого заглиблення.

Дії після стихійного лиха

Після стихійного лиха:

-      зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму в результаті лиха, оцініть ситуацію. Допоможіть, при можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує;

-      не можна виходити на вулицю відразу після ослаблення вітру, тому що через декілька хвилин пориви вітру можуть повторитися;

-      переконайтеся, що ваше житло не отримало ушкоджень. Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання;

-      не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, на­грівальними приладами, газовими плитами і не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що не­має витоку газу;

-      будьте дуже обережні, виходячи з будинку. Остерігайтеся: частин конструкцій та предметів, які нависають на будівлях; обірваних дротів від ліній електроме­реж; розбитого скла та інших джерел небезпеки;

-      не відвідуйте зони руйнувань, якщо там не потрібна ваша допомога.       

Повені

Повені - досить часте явище в Україні. Катастрофічне затоплення населених пунктів бурхливим підйомом рівня води, навіть в невели­ких річках, виникає в результаті швидкого танення снігу, утворення льодових запруд, тривалих дощів.

Під час повеней створюється реальна загроза жит­тю та здоров'ю людей, тварин, руйнування споруд і комунікацій, гинуть посіви та матеріальні цінності. Особливу небезпеку становлять руйнування гребель ве­ликих водосховищ та інших гідроспоруд, у результаті чого виникають катастрофічні затоплення.

Велике значення під час повеней має своєчасне про­гнозування, оповіщення населення та евакуація його з ра­йонів імовірного затоплення.

Дії після попередження про можливість повені

Після попередження про можливість повені:

-      уважно слухайте подальшу інформацію про НС та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами;

-      зберігайте спокій, попередьте сусідів;

-      зберіть документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть все це у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті;

-      від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, перекрийте воду, вимкніть газ;

-      перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці;

-      необхідно привести у належну готовність плавзасоби. За їх відсутності виготовити найпростіші такі засоби із матеріалів, які є під ру­кою: колод, дошок, автомобільних камер, бочок тощо;

-      переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.

При загрозі катастрофічного затоплення проводиться евакуа­ція населення.

Громадяни, які підлягають евакуації, повинні прибути згідно з указаним часом на місце збору і мати особисті документи, речі першої необхідності, невели­кий запас продуктів харчування та питної води.

Евакуація проводиться за звичай у найближчі населені пункти, що перебувають поза зоною затоплення. Евакуйованих розташовують у громадських будівлях, а також у помешканнях жителів цього населеного пункту.

Дії під час повені

Перш ніж покинути дім, необхідно переконатися, що газ і електроенергія вимкнені. З собою потрібно взяти документи, гроші, найнеобхідніші речі, невеликий запас харчових продуктів і води. Затоплені місця глибиною до 1 м можна переходити вбрід, від 0,6 до 1,2 м - переправлятись на автомобілях з переднім і заднім приводом, на тракторах. Переправу можна організувати за до­помогою човнів та інших плаваючих засобів, або підручних засобів - заздалегідь приготовлених плотів.

При перебуванні під час повені у полі, лісі необхідно виходити на підвищені місця. Якщо такої можливості немає, потрібно забратися на дерево, використовувати всі предмети, здатні утримувати людину на воді - дошки, дерев'яні двері, бочки тощо.

Під час повені найважливіший обов'язок усіх грома­дян - надання допомоги та рятування потопаючих.

Окремі групи людей у силу певних обставин, що склалися, можуть залишитися на затопленій території. У такому випадку, насамперед, необхідно:

-      перемістити­ся у безпечне місце (це можуть бути верхні поверхи будівель та споруд) і дотримуватися таких правил безпеки:

-      не вживати продукти харчування, які забруднені повеневою водою;

-      пити воду тільки після її кип‘ятіння;

-      не користуватися електроприладами, що намокли;

-      перебуваючи у воді або у своєму приміщенні, не торкатися до електричних дротів та ввімкнених у електромережу приладів;

-      обмежити пересування у затопленому місці;

-      у разі необхідності пересування і відсутності плавзасобів пливти слід не проти течії, а під кутом до неї, остерігаючись предметів, що плавають або затоплені. 

Дії в зоні раптового затоплення

Якщо ви опинилися в зоні раптового затоплення:

-      зберігайте спокій, уникайте паніки, утримуйте від неї оточуючих;           

-      швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі;

-      надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку;

-      при можливості, негайно залишіть зону затоплення;

-      перед виходом з будинку вимкніть електро- та газопостачання, загасіть вогонь у грубах;

-      відчиніть хлів - дайте худобі можливість рятуватися;

-      підніміться на верхні поверхи. Якщо будинок одноповерховий - займіть горішні приміщення;

-      до прибуття допомоги залишайтеся на верхніх повер­хах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналі­зуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти;

-      перевірте, чи немає поблизу постраждалих, надайте їм, при можливості, допомогу;

-      потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися, щоб залишитися на плаву до одержання допомоги.

Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти та інше).

Дії після повені

Дії після повені зводяться до наступного:

-      переконайтеся, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням (відсутні провалини в будинку і навколо нього, не розбите скло, немає небезпечних уламків та сміття);

-      не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку;

-      обов'язково кип'ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені;

-      просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території;

-      здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об'єму води на добу;

-      заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкоджен­ня.

Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.

Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню. 

Увага! У будь-яких екстремальних ситуаціях будьте обережними. При наданні допомоги потерпілим керуйтеся здоровим глуздом, не наражаючи своє життя на небезпеку.

 

Дії населення при несприятливих погодних умовах

В природі існує дуже багато небезпечних природних явищ. До них відносяться: гроза, ураган, буря, смерч. Всі ці явища несуть дуже велику небезпеку.

За науковим визначенням, гроза це — атмосферне явище, при якому у потужних купно-дощових хмарах і між хмарами та землею виникають сильні електричні розряди — блискавки, які супроводжуються громом. Як правило, при грозі випадають інтенсивні зливові опади, нерідко град, спостерігається посилення вітру, часто до шквалу.

Але гроза не єдине, що може завдавати істотного клопоту. Від таких грізних атмосферних явищ, як ураган, буря, смерч  не застрахована ні одна людина, ні одно місто.

Насамперед – що воно таке і чим одне від одного відрізняється? Та яку небезпеку несуть в собі?

Ураган – це атмосферний вихор великих розмірів зі швидкістю вітру до 120 км на годину, а в приземному шарі – до 200 км/год.

Буря – це тривалий, дуже сильний вітер зі швидкістю, яка більша 20 метрів на секунду. Вона звичайно спостерігається при проходженні циклону й супроводжується сильним хвилюванням на морі, озерах, річках та руйнуваннями на суші.

Смерч – атмосферний вихор, що виникає у грозовій хмарі й поширюється долілиць, часто до самої поверхні Землі у вигляді темного хмарного рукава або хобота, діаметром у десятки і сотні метрів. Досить часто спостерігаються маленькі смерчі. Смерч існує недовго, переміщаючись разом із хмарою. При русі над місцевістю зі швидкістю кілька десятків кілометрів у годину смерч робить руйнування, викликувані не тільки величезною швидкістю повітря усередині самого вихру, але й миттєвим стрибком атмосферного тиску, що за лічені секунди може впасти й знову піднятися на кілька десятків

Будинки із замкненими дверима й вікнами «вибухають» у момент проходження над ними смерчу, цілі стіни вивалюються назовні, рідина з посудин висмоктується й розприскується. Одиночний смерч, опускаючись до землі, робить спустошення в смузі шириною кілька сотень метрів і довжиною від декількох кілометрів до декількох десятків кілометрів.

Величезну небезпеку при смерчах над сушею становлять підняті в повітря й тверді предмети, що розлітаються в різні сторони, — дошки, друзки, уламки будинків, аркуші залізної покрівлі та ін.

Енергія смерчу колосальна: він здатний зірвати й перекинути залізничний міст, важкий вантажний автомобіль, навіть тепловоз, або підняти в повітря й потім кинути на землю літак вагою десять тонн. Смерчі можуть висмоктувати величезну кількість води з рік, ставків і потім раптово збрасувати їх в іншому місці. Разом зі зливами в таких випадках, це іноді приводить до катастрофічно швидкого переповнення рік і річечок, які виходять із берегів і затоплюють долини.

В цілому, небезпека для людей при таких природних явищах полягає в руйнуванні дорожніх і мостових покриттів, споруджень, повітряних ліній електропередачі й зв’язки, наземних трубопроводів, а також поразці людей уламками зруйнованих споруджень, осколками стекол, що летять із великою швидкістю. Крім того, люди можуть загинути й одержати травми у випадку повного руйнування будинків. При сніжних і курних бурях небезпечні сніжні замети й скупчення пилу («чорні бурі») на полях, дорогах і населених пунктах, а також забруднення води.

  Основними ознаками виникнення ураганів, бур і смерчів є:

- посилення швидкості вітру й різке падіння атмосферного тиску;

- зливові дощі й штормовий нагін води;

-  бурхливе випадання снігу й ґрунтового пилу.

  Після одержання сигналу про штормове попередження, особливо, якщо є хоча б натяк на сильну бурю (смерч, ураган) необхідно негайно приступити до наступних дій:

- зміцнити дах, пічні і вентиляційні труби;

- забити вікна у горищних приміщеннях (ставнями, щитами з дощок або фанери);

- звільнити балкони і території двору від пожаронебезпечних предметів;

- підготувати запаси продуктів і води на 2-3 доби на випадок евакуації в безпечний район, а  також

  автономні джерела освітлення (ліхтарі, гасові лампи, свічки);

- перейти з легких будівель у більш міцні будинки або в захисні спорудження цивільної оборони (але майже всі вони за часи незалежності через недолугість влади зруйновані).

Як діяти під час урагану, бури, смерчу?

Якщо ураган (буря, смерч) застали Вас у будинку:

- відійдіть від вікон і займіть безпечне місце біля стін внутрішніх приміщень, у коридорі, біля вбудованих шаф, у ванних кімнатах, туалетах, коморах, у міцних шафах, під столами;

- погасіть вогонь у пічках, відключіть електроенергію, закрийте крани на газових мережах;

 - у темний час доби використовуйте ліхтарі, лампи, свічки;

включіть радіоприймач для одержання інформації ДСНС;

 - по можливості, перебувайте  в заглибленому укритті, у сховищах, льохах і т.п.

  Якщо ураган, буря або смерч застали Вас на вулицях населеного пункту:

 - тримайтеся якнайдалі від легких будівель, будинків, мостів, естакад, ліній електропередачі, щогл, дерев, рік, озер і промислових об’єктів. Для захисту від уламків, що летять, і осколків скла використовуйте аркуші фанери, картонні й пластмасові ящики, дошки й інші підручні засоби. Намагайтеся швидше вкритися в підвалах, льохах і протирадіаційних укриттях, якщо такі наявні у населених пунктах. Не заходьте в ушкоджені будинки, тому що вони можуть обрушитися при нових поривах вітру.

При надходженні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно зійти в укриття, підвал удома або льох, або вкритися під ліжком і іншими міцними меблями – ніщо інше не допоможе. Якщо смерч застає Вас на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, у ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом або гілками дерев. Потрібно лягти максимально низько. Не залишайтеся в автомобілі, негайно виходите з нього й укривайтеся, як зазначено вище.

Після відходу головної небезпеки, після припинення стихійного явища необхідно з’ясувати, чи не має навколо Вас поранених людей, чи не потрібна комусь невідкладна допомога.

 

Пам’ятка населенню про надання допомоги постраждалим від переохолодження (гіпотермії)

Навіть не дуже значне пониження температури, як для наших широт, в Україні призвело до сотень людських жертв. Однак багатьох із трагічних випадків не сталося б, якби постраждалим було надано своєчасну і кваліфіковану допомогу.

Гіпотермія полягає в загальному переохолодженні тіла, коли організм не в змозі компенсувати втрату тепла.

Анатомія і фізіологія гіпотермії

При впливі холоду на організм відбувається звуження кровоносних судин, які розташовані близько до шкіряного покриву, і тепла кров прямує углиб тіла. Таким чином зменшується нормальна температура тіла. Якщо організм не в змозі підтримувати постійну температуру тіла, у людини починається озноб, в результаті чого за рахунок м’язової діяльності виробляється додаткова кількість тепла. Гіпотермія відбувається внаслідок переохолодження всього організму при порушенні процесу терморегуляції. При гіпотермії температура тіла падає нижче 35 С. При цьому виникає серцева аритмія і в кінцевому підсумку відбувається зупинка серця. Настає смерть.

Причини гіпотермії

Гіпотермія викликається довгочасним впливом низьких температур, коли організм вже не в змозі виконувати функцію терморегуляції. Такі фактори, як температура і вологість навколишнього середовища, стан шкіряного покриву (суха чи волога шкіра), сила вітру і тривалість впливу холоду, впливають на здібність організму регулювати температуру тіла перед настанням стану гіпотермії.

Деякі особи схильні до гіпотермії. До них належать:

·         особи, які багато часу перебувають на холоді;

·         люди похилого віку;

·         маленькі діти;

·         особи, що мають проблеми зі здоров’ям;

·         особи, в яких у минулому були стани гіпотермії;

·         особи із захворюванням серця або станами, які викликають порушення кровообігу.

Стан гіпотермії може настати і при температурі вище точки замерзання. Це може статися з особами похилого віку, які проживають у погано опалюваних приміщеннях, погано харчуються і малорухливі. Бездомні також відносяться до групи ризику. Вживання деяких речовин таких, як алкоголь і барбітурати, можуть порушити нормальну реакцію організму на вплив холоду і викликати гіпотермію значно швидше. Захворювання і певні стани організму, наприклад, інфекція, гіперглікемія (зниження вмісту цукру в крові), інсульт і пухлина мозку також роблять гіпотермію більш імовірною.

Профілактика гіпотермії

Стан гіпотермії, звичайно, треба уникати, керуючись здоровим глуздом і такими правилами:

·         носіть головний убір і одяг із шерстяної тканини або хутра, які утворюють прошарок теплого повітря між тілом і одягом;

·         споживайте більше теплого пиття, це сприяє кращій терморегуляції організму. Якщо гаряче пиття недоступне, пийте побільше простої води. Уникайте споживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн, так як вони перешкоджають виробленню тепла організмом;

·         як тільки у вас починається озноб, укривайтеся в теплому місці і дайте організму зігрітися;

·         якщо на холоді ваш одяг змок, як можна швидше змініть його на сухий.

Ознаки і симптоми гіпотермії:

·         тремтіння і озноб, які можуть бути відсутні на більш пізніх стадіях;

·         оніміння;

·         втрата координації рухів;

·         зніяковіння, незвична манера поведінки;

·         температура тіла нижче 35 С.

Перша допомога при гіпотермії

Якщо у постраждалого одночасно спостерігаються ознаки відмороження і гіпотермії, в першу чергу надайте допомогу як при гіпотермії. Цей стан може призвести до смерті, якщо людину терміново не зігріти. Але навіть у цьому випадку не варто залишати без уваги відмороження, яке при тяжкому ступені може призвести до ампутації пошкодженої частини тіла.

Гіпотермія відноситься до невідкладних медичних станів. Дотримуйтесь принципів надання першої допомоги і прийміть додатково спеціальні заходи при гіпотермії:

·         викликайте швидку допомогу;

·         поступово відігрійте постраждалого, загорнувши його в ковдри або сухий одяг;

·         не намагайтеся зігріти тіло постраждалого дуже швидко. Не занурюйте його в теплу воду. Швидке обігрівання може викликати серцеві проблеми. Будьте надзвичайно уважними при поводженні з постраждалим;

·         по можливості, прикладіть до тіла теплий предмет (гарячу грілку, пляшки з теплою водою);

·         дайте тепле пиття, якщо постраждалий при свідомості.