ПАТ «ХЕРСОНГАЗ» інформує власників багатоквартирних будинків: >
< Посилено соціальний захист осіб, які доглядають за дітьми-інвалідами І групи
09.09.2016 14:35 Вік: 8 yrs
Категорія: Корисна інформація

Дим від багаття - загроза здоров’ю людей


Чи замислювався хто-небудь з вас, наскільки небезпечний дим від багаття, яким всім нам доводиться дихати? Адже науково доведено, що дим від спалюваних дерев і листя містить в собі багато канцерогенних речовин, які завдають непоправної шкоди здоров'ю людини.

Коли горить пале листя і трава, тільки сама верхня частина отримує достатню кількість кисню, у той час як середні  тліють і димлять, виділяючи токсичні і просто шкідливі для здоров'я хімічні речовини. Тонна тліючого листя виділяє близько 30 кілограмів небезпечних речовин.

Дерева, рослини і листя є біологічними фільтрами, які вбирають у себе всі шкідливі речовини з атмосфери, грунту, води, а також від важких металів, вихлопних газів, до тих нечистот, які провозять по вулиці. Концентрація шкідливих речовин в димі дуже велика. І тільки уявіть, скільки їх вдихають наші легені, якщо внутрішня поверхня альвеол становить 100 квадратних метрів! Не спалювати листя — найкращий захист населення від шкідливого впливу навколишнього середовища. Що ж робити тоді з рослинними залишками?   Можна зробити компостну купу, а компост використовувати для добрив тих же газонів і дерев. Або ж перекопати, залишивши листя в землі, тоді грунтові організми самі перероблять листя в родючий гумус, тільки не треба їм заважати.

Матеріали досліджень, проведені Національним екологічним центром України, свідчать, що при згорянні однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кілограмів мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук.

Які ж насправді речовини виходять із спалюваного листя дерев? Велика кількість сполук свинцю, ртуті, формальдегіду, бензапірену, а також тисячі токсичних сполук, багато з яких до цього часу не вивчені. Всі ці речовини надзвичайно небезпечні для  здоров'я людей і тварин і  можуть сприяти розвитку алергії, астми, ракових та інших захворювань. Одна година, проведена біля багаття, по збитку для здоров'я рівносильна п’ятигодинному перебуванню на міський автомагістралі.

Спалювання сміття та опалого листя, також можуть викликати задуху.

У тліючому без доступу кисню листі, виділяється бензопірен, що сприяє розвитку ракових захворювань у людини. Крім того, з димом у повітря вивільняються діоксини — одні з найбільш отруйних для людини речовин. Виділяються такі речовини, як ірританти, які подразнюють чутливі нервові закінчення в бронхах, що викликає бронхоспазм — різке стиснення бронхів, за яким слідує задуха. На присадибних ділянках рослини нерідко обприскують пестицидами, які також виділяються у повітря при згорянні листя і трави. Найбільше пестицидів міститься в бадиллі картоплі, який так старанно обприскується від колорадського жука. При згорянні поліетиленового пакета в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони стають причиною першіння в горлі, кашлю.

При горінні пластикового сміття утворюється не менше 75 небезпечних речовин, щільний чорний дим від згоряння містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюється канцерогенна сажа і оксиди сірки, що викликають респіраторні захворювання. Постійно роздратований димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо важко тим, у кого часті бронхіти, риніти чи тонзиліти, бронхіальна астма. До вогнища нерідко потрапить ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець. Жахливо те, що біля багать найчастіше можна побачити дітей дошкільного і молодше шкільного віку, вплив диму на чиї організми найбільш небезпечний.

Окрім безпосередньої загрози людському здоров'ю, спалювання листя і сухої трави призводить до загибелі корисних комах. Руйнується родючий шар, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. На природних ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав'янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і чагарників. Від пожежі вигорають верхні частини коренів, що може згубити все дерево.

Ті люди, що палять багаття, піддають небезпеці своє здоров'я і здоров'я оточуючих. Шановні мешканці! Просимо Вас не спалювати сміття у вогнищах на газонах, під вікнами багатоповерхових будинків. Від цього залежить здоров’я усіх нас.