До уваги підприємців: страховий стаж можна купити. >
< Додай себе на мапу інтернету України
14.01.2020 15:29 Вік: 5 yrs
Категорія: Корисна інформація

Фактори, які впливають на розмір майбутньої пенсії. Як приватному підприємцю дізнатися про свій страховий стаж та чи можна його придбати за власні кошти?


Формула розрахунку пенсії встановлює пряму залежність розміру пенсії від страхового стажу та заробітної плати, з якої сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Чим вищими є ці показники, тим більшим є розмір пенсії.

Величина страхового стажу визначається періодом, протягом якого людина підлягала обов’язковому пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачувалися  внески в розмірі не менше мінімального страхового внеску. 

Розмір заробітної плати, з якої сплачено  єдиний соціальний внесок, безпосередньо впливає на розрахунок коефіцієнту заробітку, який використовується для обчислення пенсії.

Ще одним важливим чинником, від якого залежить  повнота  зарахування страхового стажу і, відповідно, розмір пенсії, є   відсутність заборгованості по страхових або єдиному  внесках.

Це стосується працівників підприємств, які систематично порушують вимоги законодавства щодо своєчасної та повної сплати єдиного внеску.

У разі, якщо  у роботодавця є заборгованість  по внесках, до страхового стажу робітника буде зараховано лише той період, за який фактично сплачено кошти. При цьому, якщо підприємством єдиний  внесок за відповідний місяць сплачено частково, страховий стаж не буде зараховано жодному його працівнику.

Головне управління Пенсійного фонду України в області здійснює заходи, направлені на погашення заборгованості, використовуючи різні шляхи: від індивідуальної роботи з кожним боржником та  роз'яснень норм пенсійного законодавства до ініціювання заслуховування боржників на засіданнях відповідних комісій, утворених при органах влади.

Не повинні залишатись осторонь і самі працівники, бо йдеться про їхні соціальні права. Кожний працюючий повинен  не лише проявляти цікавість до того, як роботодавець сплачує обов’язкові платежі від нарахованого фонду оплати праці, а й у разі  неналежного виконання ним своїх обов’язків -  вимагати повного погашення  заборгованості зі сплати  єдиного внеску.

Особливої  уваги потребує питання  зарахування страхового стажу  приватним підприємцям, від яких нерідко можна почути нарікання  на несправедливе  не зарахування до стажу роботи всіх періодів підприємницької діяльності.

У зв’язку з одночасною дією у 2004-2010 роках Закону та Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності  суб’єктів малого підприємництва» сума коштів від сплаченого єдиного та фіксованого податків, що спрямовувалася до Пенсійного фонду у вигляді частини ставки єдиного (42%) та фіксованого (10%) податків, зараховувалася в рахунок сплати страхових внесків.

Водночас, починаючи з 2004 року таке розмежування не забезпечувало мінімальний страховий внесок в повному обсязі, оскільки періоди підприємницької діяльності зараховуються до страхового стажу пропорційно сплаченим внескам,  що відповідно впливає на величину  страхового стажу.

З метою  зарахування до страхового стажу всього періоду роботи для таких підприємців законодавством передбачена можливість здійснення доплати до мінімального страхового внеску у добровільному порядку. 

Контроль за сумою заробітку, з якого сплачено внески роботодавцями, та за розміром страхового стажу можна здійснювати завдяки сучасним інформаційним технологіям, зареєструвавшись на веб - порталі Пенсійного фонду або підключити послугу sms-інформування про зарахування страхового стажу.

Для реєстрації на веб-порталі або отримання послуги sms-інформування необхідно всього один раз звернутися в сервісний  центр Пенсійного фонду за місцем проживання із заявою і документами (паспорт та ідентифікаційний код).

Основна перевага веб-порталу - це  можливість постійного контролю за правильністю подання роботодавцями відомостей, а також повнотою сплати  внесків в зручний час та з будь-якого місця, де є Інтернет. Тобто завжди можна тримати на контролі де, коли і яку заробітну плату Вам офіційно нараховує роботодавець, чи сплачує при цьому усі необхідні податки для зарахування Вашого страхового стажу в повному обсязі та чи правильно зазначає Ваші персональні дані (прізвище, ім'я, по-батькові, ідентифікаційний номер).

Крім того, за рік до досягнення пенсійного віку, для правової оцінки наявних документів людина може звернутися до сервісного центру головного управління Пенсійного фонду України в області за місцем проживання.

 

Головне управління Пенсійного

фонду  України в Херсонській області