Російські спецслужби вербують у соцмережах дітей та підлітків для підпалу автівок військових
Російські спецслужби не гребують будь-якими способами досягненням своїх цілей і використовують для цього українських дітей. Наразі вони вербують неповнолітніх для підпалу автівок військовослужбовців ЗСУ, обіцяючи за це винагороду у кілька тисяч доларів. Пропонують такий «заробіток» підліткам через соціальні мережі. Про це написав омбудсмен Дмитро Лубінець у Telegram.
Зафіксовані випадки підпалу авто військових у Києві, Одесі, Дніпрі. Така ситуація та вербування дітей зі сторони рф — черговий спосіб рф дестабілізувати ситуацію в Україні, — повідомив він.
Дмитро Лубінець додав, що такі вчинки передбачають кримінальну відповідальність, а грошей від росіян завербовані все одно не побачать. Він закликав батьків донести дітям, чому цього не варто робити.
А також розповісти про підступність ворога, адже надалі рф може вигадати інші схеми вербування. Як приклад — раніше ми повідомляли, що з території рф вербують українських дітей і змушують їх повідомляти про мінування шкіл та інших закладів. Діти мають бути пильними у соціальних мережах й не піддаватися провокаціям росіян! — закликав Дмитро Лубінець.
Спецслужби РФ вербують українських підлітків для диверсій.
— Кіберполіція попередила про небезпеку вербування підлітків російськими спецслужбами для вчинення диверсій. Наскільки ця тема актуальна для України?
— Це актуальна тема для всієї України, оскільки підлітки — це така вразлива вікова категорія, яку іноземним спецслужбам легко вербувати. Можна навіть не здогадуватися про те, що вони завербовані.
— Скільки таких зафіксували?
—На території України зафіксовано більше 200 випадків підпалів за участі дітей.— Який вік завербованих дітей в Україні?
— Від 13 років.
— Де найчастіше вербують?
— Це TikTok, Telegram та комп'ютерні ігри.
— На що батькам підлітків радили б першочергово звертати увагу?
— Необхідно стежити за активністю своїх дітей в соціальних мережах. Діти багато грають в різні онлайн-ігри, наприклад, GTA, Counter-strike. Вони їх грають в команді. Вони не знають інших гравців, але постійно з ними спілкуються, зокрема і в особистих чатах. Тому треба стежити, з ким дитина спілкується в таких іграх. Також можуть вербувати на сайтах знайомств.
— Чи є червоні прапорці в таких ситуаціях?
— Наприклад, дитина може виконувати якісь такі речі, які для неї не притаманні. Або бере в батьків великі суми грошей, але про цілі не розповідає. В таких випадках треба насторожитися.
— Як таким випадкам запобігати і про що варто спілкуватися батькам зі своїми підлітками?
— Батьки мають проводити роз'яснювальні бесіди. Дітям треба розповідати, що існує вербування і як воно виглядає. Пояснювати, що вербувати можуть в інтернет-мережі, в іграх, в чатах, в Telegram-каналах, на сайтах знайомств тощо. Можуть дитині погрожувати, провокувати, вчиняти морально-психологічний тиск. Можуть обіцяти якусь грошову винагороду. І діти мають знати, що першочергово про такі ситуації треба повідомляти батькам. Інколи підліток навіть може не усвідомити, що працює в інтересах іншої держави, тобто його використовують в темну.
— Про що не можна говорити з чужими людьми?
— Не можна розголошувати конфіденційну інформацію про себе, якою можуть потім використати проти самої ж людини, шантажувати нею і схиляти до незаконних дій.
— Куди саме повідомляти про вербування?
— Інформацію про вербування негайно необхідно повідомити поліції за номером 102 або заповнити форму зворотного зв'язку на сайті кіберполіції. До речі, є Telegram-канал "Брама", в якому щодня дають інформацію про блокування різних акаунтів в соцмережах, де дезінформують, вчиняють протиправну діяльність, шахрайство. В цьому Telegram-каналі є інформація, як вберегтися від певних методів шахрайства, а також як захистити себе та свою сторінку в соціальній мережі від шахрайства та вербування.
— Яка відповідальність для дитини, яка нічого не вчиняла, а лише листувалася?
— Якщо така дитина розповіла про своє листування відповідним службам України, то Кримінальний кодекс звільняє її від кримінальної відповідальності. Це стаття 111, частина 3. Навіть коли людина не піддалася вербуванню, то про такий факт треба повідомляти відповідним органам, щоб ті блокували шахрайські та ворожі акаунти, сторінки та канали.
— Яка відповідальність для підлітків, які вчинили певні дії на користь ворога?
— Відповідальність підлітки несуть, як дорослі, адже співпраця з іноземними спецслужбами є злочином проти національної безпеки України. Це класифікується як державна зрада. Вона карається позбавленням волі на строк до 15 років, а в умовах воєнного стану — аж до довічного позбавлення волі. Пом'якшуваним фактом може бути лише те, коли людину завербували — і вона повідомила про це в поліцію або інші служби.