Значне підтоплення територій та розташованих на них різного плану призначення об’єктів, лісових масивів, сільськогосподарських угідь тощо призводить до ризику виникнення спалахів інфекційних хвороб.
Важливу роль має підтоплення об’єктів централізованого водопостачання та каналізування, децентралізованого водопостачання (шахтні, трубчаті колодязі, індивідуальні водні свердловини, каптажі), індивідуальних каналізаційних споруд (туалети, септики тощо).
Важливо також звернути увагу на ліквідацію наслідків підтоплення підвальних приміщень будівель, приватних садиб та будинків і т.п. Вище зазначені об’єкти, в першу чергу, підлягають ревізії та проведенні дезінфекційних заходів.
Слід зазначити, що серед гризунів виявляються носії особливо небезпечних інфекцій в навколишньому природному середовищі, тому вкрай важливим є проведення дезінфекційних заходів після сходу води.
-Не вживайте воду з джерел водопостачання, які були підтоплені.
-Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
-Також не рекомендується (заборонено) вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтесь від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
-Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції. Дізнайтесь у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування, голів об’єднаних територіальних громад про організації, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.
-Після сходу води з ґрунтового покриву бажано провести рекультивацію земель (очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів, гілок, будівельних конструкцій тощо) та перекопати городи і присадибні ділянки на глибину 20-25 см.
Щодо можливості використання землі для сільськогосподарських робіт необхідно звернутися до акредитованих лабораторій з проханням про проведення дослідження ґрунту за мікробіологічними показниками.
-Індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення водою необхідно спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим дезінфікуючим засобом, призначеним для цього.
-Колодязі звільнити від нанесеного бруду, почистити та продезінфікувати згідно санітарних норм та правил (ДСанПіН 2.2.4-171-10) «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», додаток 11 «Вимоги щодо санації шахтних колодязів».
-Провести дератизацію - боротьбу з гризунами у місцях можливого їх скупчення.
У разі підозри розвитку симптомів інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, біль у животі, нудота, діарея, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипанні на тілі, поява гнійників) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування, тому що перебіг багатьох інфекційних хвороб змінний і може бути незвичним.
При неможливості проведення масових заходів подбайте про себе самостійно, звернувшись за консультацією та допомогою до територіальних підрозділів Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області, ДУ «Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», лікарень, поліклінік, стаціонарних фельдшерсько-акушерських пунктів, амбулаторій загальної практики сімейної медицини, фельдшерських пунктів, при наявності до тимчасових пересувних медичних пунктів.
-Пам’ятайте, що зберегти здоров’я Вам і Вашим рідним допоможе дотримання дуже простих правил гігієни.
Інформація надана Херсонським районним управлінням Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області