Посилено відповідальність за порушення трудового законодавства >
< «СЕРЦЕ ДО СЕРЦЯ»
18.03.2016 14:19 Вік: 8 yrs
Категорія: Корисна інформація

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ПОВОДЖЕННІ З ГАЗОМ


Загальні відомості про природний та скраплений гази

У нашій країні як паливо широко використовуються природний і скраплений  гази (вуглеводневі). Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.

Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сім’ї, починаючи зі шкільного віку, мусить знати і суворо дотримуватись правил безпечного користування газом, знати, до яких на­слідків призводить порушення цих правил.

Скраплені  гази в резервуарах та балонах перебувають у рідкому стані під тиском власної пари. При підвищенні температури вони переходять в газоподібний стан.

Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з приладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах приміщень.

Природний і скраплений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, їх одорують, тобто додають домішки, у результати чого з’являється запах гнилої капусти.

Запам’ятайте, що газ, яким користуються у побуті, є горючою речовиною і  порушення правил користування ним може призвести до виникнення пожежі.

Основні вимоги безпечної експлуатації побутового газового устаткування

Для попередження виникнення пожеженебезпечної ситуації потрібно правильно користуватися побутовим газовим устаткуванням.

Запам’ятайте основні вимоги для попередження пожежі:

  • При експлуатації газового устаткування не дозволяється підігрівати балони зі зрідженим газом, встановлювати їх поблизу опалювальних приладів, виявляти витікання газу за допомогою запаленого сірника, користуватися несправними газовими приладами чи використовувати їх не за призначенням.
  • Щоб запалити газовий пальник, спочатку піднесіть запалений сірник, а потім плавно відкрийте газовий кран.
  • Неможна залишати без нагляду працюючі газові прилади, бо на випадок затухання одного з пальників в приміщення починає надходити газ, він накопичується та, змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш, що може вибухнути.
  • Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить, не залила вогонь пальника,  або протяг не загасив полумя.
  • Помітивши погаслий пальник, не намагайтеся відразу запалити її знову - це може призвести до вибуху. Перекрийте кран подачі газу, відкрийте вікна і провітріть приміщення. Дайте пальнику охолонути і почистіть його.
  • Запалюючи газ в духовці, переконайтеся, що полум'я горить у всіх отворах пальників, і тільки після цього закрийте дверцята.
  • Вогонь в пальнику повинен бути рівномірним, а колір полум'я - густо-блакитним. Жовтий, червоний, інший колір вогню свідчить про  можливу несправність газового обладнання.
  • Якщо газ потрапив у повітря приміщення, негайно слід закрутити кран подачі газу і провітрити приміщення.
  • Для запобігання накопичення в повітрі шкідливих, а іноді й смертельно небезпечних продуктів неповного згоряння газу - невикористовуйте запалені конфорки для обігріву приміщення.
  • Категорично забороняється сушити білизну чи волосся над плитою із запаленими пальниками.
  • Нетримайте постійно палаючими гніт газової колонки - це може призвести до вибуху.
  • Неможна розміщувати біля газової плити речовини, що можуть легко займатися: папір, тканини тощо.

Правила користування газовою плитою

Включення газової плити :

1.     Перед користуванням газовою плитою відкрити кватирку, провітрити приміщення і перевірити, чи закриті крани на газовій плиті, вентиль балона.

2.     Відкрийте вентиль балона.

3.     Для користування пальником конфорки піднесіть засвічений сірник до пальника, а потім відкрийте відповідний кран, натиснувши і повернувши вліво на чверть обороту ручку крану.

4.     Висоту полум`я на пальнику регулюйте ручкою крану, а якість горіння газу - шибером (при його наявності).

5.     Перед користуванням духовою шафою відкрийте дверці і провітрити впродовж 3-5 хвилин. Для користування духовою шафою піднесіть засвічений сірник або паперовий джгутик до пальника або запальнику (за наявності в духовій шафі одного пальника) і відкрийте кран. За наявності в духовій шафі двох пальників піднесіть засвічений сірник до першого пальника (запальнику) по ходу газу і, відкривши кран, запаліть її, а потім піднесіть вогонь до другого пальника.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ

1.     Користуватися несправною газовою плитою.

2.     Залишати без нагляду плиту із засвіченими пальниками.

3.     Користуватися вогнем для визначення витоків газу з плити або балона. Для цієї мети застосовувати мильний розчин.

4.     Ставити посуд з широким дном на низькі конфорки плити. Для цієї мети застосовувати конфорки з високими ребрами.

5.     Користуватися газовою плитою для обігріву приміщення. Не допускається сушка одягу над газовою плитою.

6.     Самовільно ремонтувати, встановлювати, переміщати і демонтувати газову плиту.

7.     Прив`язувати і підвішувати на балон вірьовки або інші предмети.

8.     Використовувати для сну приміщення, де встановлена газова плита і газовий балон.

9.     Зберігати в газовій плиті сторонні речі.

10.                       Допускати псування і погіршення стану газової плити, самовільне підключення відключеної газової плити.

11.                       Користуватися газовою плитою в стані алкогольного, наркотичного або іншого токсичного сп’яніння.

Способи виявлення витікання газу

На око. На поверхні мильної води, якою обробляють трубу, на місці протікання газ виривається зі свистом. Перевіряти герметичність шлангів та різьбових з'єднань можна тільки за допомогою мильної піни, намастивши місце передбачуваного витоку газу намиленої губкою, при наявності витоку - з'являться мильні бульбашки.

На запах. Характерний запах, який виділяє газ, стає сильнішим поблизу місця протікання. Ніколи не шукайте місце протікання газу за допомогою відкритого полум’я.

Порядок дій при виявленні запаху газу:

  • ні в якому разі: не використовуйте сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню; не вмикайте світло та будь-які електроприлади; не користуйтесь електродзвінками квартир; не використовуйте телефони з дисковими номеронабирачами;
  • негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними та забезпечте провітрювання приміщень, відкрийте вікна та двері;
  • викличте аварійну службу газу за телефоном 104;
  • організовано і без паніки виведіть людей із загазованих та сусідніх приміщень;
  • з прибуттям бригади аварійної газової служби дійте за їх вказівками.

 Порядок дій у разі вибуху газу та пожежі в приміщенні:

  • негайно перекрийте вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
  • терміново повідомте аварійну службу газу за телефоном 104;
  • негайно повідомте пожежну охорону за телефоном 101; по можливості організуйте гасіння пожежі первинними засобами пожежогасіння;
  • надайте першу медичну допомогу потерпілим, при необхідності, викличте швидку медичну допомогу за телефоном 103;
  • не дозволяйте входити стороннім у приміщення, де стався вибух;
  • до приїзду фахівців аварійно-рятувальних служб залишіть все на своїх місцях, зберігайте обстановку на місці вибуху (пожежі).

Будьте завжди уважні при користування газом, неухильно дотримуйтесь правил експлуатації газових приладів — у цьому запорука безпеки!