Посилено соціальний захист осіб, які доглядають за дітьми-інвалідами І групи >
< Внесено зміни до порядку призначення субсидій
13.07.2016 14:58 Вік: 8 yrs
Категорія: Корисна інформація

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ ШЛЯХОМ НАДАННЯ ЖИТЛОВИХ СУБСИДІЙ


         Соціальний захист малозабезпечених родин під час підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги забезпечується шляхом надання таким родинам державної соціальної допомоги у вигляді житлових субсидій.

За період дії житлової субсидії, яка призначалася за спрощеним порядком в області правом на призначення житлової субсидії скористалося 164131 сім’я, що становить 40 % від загальної кількості домогосподарств в області.

Попри те, що процес оформлення житлових субсидій спрощений, серед громадян все одно ходить багато чуток про те, як правильно користуватися державною допомогою.

Найпоширеніші помилкові судження громадян:

Необхідно використовувати газ, воду та інші комунальні послуги в повному обсязі, на який призначена житлова субсидія. Інакше субсидію перестануть давати.

Це дуже шкідливі чутки, через які наші співгромадяни прагнуть використовувати більше води, газу або електроенергії, ніж їм потрібно. „Випалювати” газ до рівня субсидії не лише безглуздо, але й не розумно: в результаті економії сім’я має можливість менше платити в подальші місяці.

Згідно з порядком призначення і надання субсидій населенню, субсидія призначається в межах соціальних норм на площу житла і нормативів використання житлово-комунальних послуг. Її розмір не залежить від фактичного споживання. Якщо сім’я споживає газу, води, електроенергії більше норми, субсидія їй буде призначена, проте всі витрати на спожиті послуги понад норматив вона повинна заплатити самостійно і в повному обсязі.

Якщо люди користувалися ресурсами дбайливо і не використали всю норму на сім’ю, заощаджені кошти залишаються на рахунках сім’ї і можуть бути використанні в подальшому місяці, у тому числі і для погашення обов’язкової частки платежу.

Клопоту з оформленням субсидії багато, а у реальності субсидія може скласти мізерну суму, а деяким і зовсім відмовлять – не дивлячись на низькі доходи.

Звернення за призначенням субсидії стало дуже простим. Необхідно заповнити і подати (або надіслати поштою) до місцевого управління соціального захисту населення (у сільській місцевості – уповноваженому сільської ради) лише два документи – заяву та декларацію про доходи і витрати. Іншу необхідну інформацію спеціалісти управління збиратимуть самі.

При призначенні субсидії розраховується обов’язкова частка платежу за комунальні послуги, яку має оплачувати домогосподарство. Обов’язкова частка плати розраховується індивідуально для кожного домогосподарства і залежить від його доходів. Чим менше доходи – тим менше сплачує домогосподарство.

Різницю між вартістю послуг (в межах соціальної норми житла і нормативів використання житлово-комунальних послуг) та обов’язковим платежем компенсує держава у вигляді субсидії, яка перераховується щомісячно на рахунки громадян в організації, що надають послуги.

Отже розмір субсидії залежить не лише від доходів домогосподарства, а і від вартості житлово-комунальних послуг, які йому надаються. Тому у двох сімей з однаковими доходами розмір субсидії може бути різний, якщо є різниця в переліку житлово-комунальних послуг, якими вони користуються. І навпаки, сусіди, які живуть в однакових квартирах, можуть отримувати різну субсидію, оскільки доходи їх різні.

Варто зрозуміти, що навіть невелику субсидію отримувати вигідно. За новим порядком субсидія призначається на 12 місяців. Якщо протягом цього періоду підвищаться тарифи на комунальні послуги, розмір субсидії буде перераховано і збільшено відповідно до зростання ціни послуг без додаткового звернення громадян. При цьому частина коштів, які сплачує одержувач субсидії, залишається незмінною.

Оформлення субсидій в майбутньому може перешкодити продажу квартири або будинку. Всю суму отриманих субсидій доведеться повернути в подвійному розмірі.

Нормативно-правовими актами з питань надання населенню житлових субсидій чітко встановлено, що субсидія є безповоротною державною допомогою і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Субсидії не надаються безробітним.

Протягом останнього року до Положення про порядок призначення та надання житлових субсидій внесено ряд змін, які дозволили отримати субсидії багатьом з тим, кому раніше в них відмовляли. Метою цих змін було забезпечити надійний соціальнх захист сім’ям, які не зможуть сплачувати за житлово-комунальні після підвищення тарифів.

Зокрема, з травня 2015 року знято обмеження для призначення субсидії працездатним громадянам, які не працюють і не стоять на обліку у службі зайнятості як безробітні.

Якщо такі громадяни не мають доходів, для розрахунку субсидії, їм буде враховано умовний дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатної особи.

Субсидії не призначаються за наявності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Така норма була раніше в порядку надання житлових субсидій, але вона відмінена ще у 2011 році.

З того часу наявність заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг не може бути підставою для відмови у призначенні субсидії. Це дозволяє сім’ям вийти із замкнутого кола накопичення нових боргів за комунальні послуги.

Разом з тим, слід пам’ятати, що одержувач субсидії має щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку плати за житлово-комунальні послуги, яка визначена в повідомленні про призначення субсидії. І це зрозуміло: держава допомагає оплатити житлово-комунальні послуги, але і накладає обов’язок – певну частину цих послуг одержувач субсидії повинен сплачувати.

Якщо вартість спожитої послуги менше, ніж встановлена при розрахунку субсидії обов’язкова частка плати за цю послугу, сплачується фактична вартість послуги.

Якщо одержувач субсидії не сплачує обов’язкову плату, організації - надавачі послуг повідомляють про це орган соціального захисту. У такому разі надання субсидії може бути припинено, за виключенням випадків, коли несплата за послуги пов’язана із затримкою у виплаті заробітної плати, пенсії тощо.

У подальшому субсидія може бути призначена лише тоді, коли громадянин сплатить заборгованість, що утворилася через несплату обов’язкової частки плати.

Неминучі помилки при заповнені декларацій, особливо часто помилятимуться літні люди. А за помилки будуть штрафувати, доведеться повертати субсидії.

Форма Декларації про доходи і витрати значно спрощена, заповнити її не складно. Декларація розміщена на одному аркуші. З 21 липня 2015 року в Декларацію не потрібно вносити суми доходів, лише їх види і джерела отримання.

Допомогу в заповненні документів на субсидію завжди можуть надати спеціалісти управління соціального захисту населення.

Ніяких штрафів за помилки в деклараціях не буде, якщо тільки громадяни свідомо не приховали частину важливої інформації.

Одержувачі субсидії попереджаються про відповідальність за приховування відомостей про доходи: в разі виявлення такого факту – надання житлової субсидії може бути припинено, а надміру нараховані кошти потрібно буде повернути.

Перш за все з’ясовується, чи вплине виявлення цих фактів на право отримувати субсидію або на її розмір. Якщо це впливає на право отримання субсидії (тобто з врахуванням прихованих доходів сім’я не мала б права на призначення субсидії), то її надання буде припинено, а кошти нарахованої субсидії підлягають поверненню в повному обсязі. Якщо ж виявлене порушення приведе лише до зменшення розміру призначеної субсидії, то потрібно буде повернути надміру нараховані кошти, і надалі сім’я зможе отримувати субсидію в зменшеному розмірі.

При оформленні субсидії необхідно вказувати відсотки від депозиту, як один з видів доходу. Якщо приховати, то можуть оштрафувати в подвійному розмірі від отриманої субсидії, з іншого боку – якщо вказати відсотки, розмір субсидії значно зменшиться або її не буде взагалі.

Субсидію доведеться повертати тим, у кого є депозити в банках, якщо вони перевищують певну суму.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 475 (набула чинності 21 липня 2015 року) до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій внесено зміни, якими встановлено: „До сукупного доходу не враховуються...доходи від розміщення депозитів,...”.

Отже, депозити і відсотки по ним не враховуються як доходи і не входять в перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в призначенні житлової субсидії або припинене її надання.

Українці можуть втратити субсидії, якщо купують валюту, адже іноземну валюту в Україні продають за наявності паспорта.

Пунктом 5 Положення про порядок призначення та надання житлових субсидій визначено, що субсидія не призначається, якщо домогосподарство протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Покупка валюти не входить в перелік вартісних покупок, здійснення яких позбавляє права на субсидію.

Покупка валюти на будь-яку суму не приведе до відмови в призначенні субсидії або її припинення.

Процес призначення субсидій затягується – і це пастка для громадян. Наприклад, сім’я подала документи в січні, а в березні ще не прийшло повідомлення про призначення субсидії. Що робити? Оплачувати комунальні послуги повністю? Так на це немає грошей. А якщо потім таки нададуть субсидію – чи повернуть переплачені кошти? Не платити взагалі? Але тоді можуть оштрафувати.

З травня 2015 року для громадян значно спрощено порядок звернення за призначенням субсидій. Вони надають органам соціального захисту населення лише два документи – заяву і декларацію про доходи і витрати домогосподарства. Іншу необхідну інформацію (про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи, суми пенсійних виплат) органи соціального захисту населення збирають самостійно шляхом надання запитів до відповідних відомств і організацій.

Законодавством встановлено, що така інформація на запити повинна надаватися у п’ятиденний термін. Але, на жаль, установи термінів не дотримуються, і дані не завжди приходять вчасно. Наприклад, так поводяться деякі підприємства, що надають житлово-комунальні послуги. Тому іноді призначення субсидії затягується.

Процес врегулювання взаємодії органів соціального захисту і підприємств триває, і в найближчому майбутньому це питання буде вирішено.

Якщо громадяни не отримали вчасно повідомлення про призначення субсидії, по можливості краще платити за комунальні послуги самостійно. Якщо платити нічим, треба повідомити підприємство - надавача послуг про те, що сім’єю вже подані документи на призначення субсидії. У цьому випадку в підприємств є вказівка не застосовувати санкції до споживачів у зв’язку з відсутністю платежів. Потім, оскільки субсидія призначається з місяця звернення, їм зроблять перерахунок.

Якщо Ви не використали кошти перерахованої субсидії внаслідок економічного споживання послуг, підприємство, якому перераховано надлишкову суму субсидії, повинно зарахувати її як оплату спожитих послуг, в тому числі обов’язкової частки платежу, в наступні розрахункові періоди.

Ви можете використовувати суму переплати для оплати послуг, зокрема, не платити обов’язковий платіж або сплачувати обов’язковий платіж частково, доки не вичерпається сума переплати. Потрібно лише стежити, щоб не утворилася заборгованість.

 

Ще раз нагадуємо, що субсидія призначається одному із членів домогосподарства, який зареєстрований у житловому приміщенні.

Право на отримання житлових субсидій мають домогосподарства, у яких витрати на оплату житлово-комунальних послуг виходячи із соціальної норми житла та соціальних нормативів користування послугами перевищують розмір визначеного обов’язкового платежу.

 

Які документи необхідно подати для призначення житлової субсидії

 

Призначення житлової субсидії здійснюється на підставі двох документів – заяви та декларації.

Всі інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами) надають організації, які надають ці послуги, на запит органів соціального захисту населення.

Інформацію про доходи для призначення житлової субсидії органи соціального захисту населення будуть отримувати у порядку обміну від Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду.

 

Чи враховується при призначенні субсидії майновий стан сімей

 

Скасовано всі обмеження щодо майнового стану осіб, які звертаються за призначенням субсидій :

1.      Наявність у власності двох житлових приміщень;

2.      Наявність у власності двох автомобілів;

3.      Наявність у складі домогосподарства осіб працездатного віку, які не працюють, які не навчаються і не перебувають на обліку як безробітні;

4.      Здача в найм житлового приміщення;

5.      Здійснення покупки товарів, робіт та послуг (у тому числі оплата медичних послуг та навчання) на суму понад 10 прожиткових мінімумів.

Окрім здійснення одноразової дорого вартісної покупки (на суму понад                 50 тис.грн)

 

Куди звертатись за призначенням житлової субсидії

 

З питання призначення житлової субсидії необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Документи для призначення субсидії можуть бути надіслані до місцевого управління праці та соціального захисту населення поштою.

У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

 

Терміни надання субсидії

 

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням.

Для призначення житлової субсидії застосовуються доходи за попередній календарний рік без урахування податку з доходів фізичних осіб.

Після закінчення терміну отримання субсидії органами соціального захисту населення буде здійснено розрахунок субсидії на наступний період автоматично.

Для цього вони збиратимуть необхідну інформацію без звернення громадян і протягом двох місяців з початку нового періоду прийматимуть рішення щодо призначення (непризначення) субсидії цим домогосподарствам про що буде письмово повідомлено громадян, які зверталися про прийняте рішення.

 

Посилення відповідальності заявника за надані відомості для призначення субсидії

 

Всі члени домогосподарства дають згоду на обробку персональних даних про сім’ю, доходи, витрати, що необхідні для призначення житлової субсидії.

У разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, а саме:

 зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб;

 зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

виконавців житлово-комунальних послуг,

заявник зобов’язується у місячний термін повідомити орган соціального захисту населення.

Якщо подано неповні чи недостовірні відомості про доходи та витрати зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинення її надання. У такому разі заявник зобов’язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму субсидії.