До уваги мешканців с. Степанівка

Першим заступником керівника Херсонської місцевої прокуратури Кравченком Олексієм Володимировичем 18 вересня 2018 року буде проводитись виїзний особистий прийом мешканців с. Степанівка. Прийом буде здійснюватись у приміщенні виконавчого комітету Степанівської сільської ради за адресою: м. Херсон, с. Степанівка, вул. Джона Говарда, буд. 55, 18 вересня 2018 року з 14.00 до 15.00.

 

З повагою

Керівник Херсонської

місцевої прокуратури К.Гуляков

Розгляд звернень громадян – один з провідних напрямків роботи органів прокуратури

Право громадян на звернення до державних органів займає особливе місце у системі засобів захисту їх прав, свобод та законних інтересів.

Конституція України визначає право осіб направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

З метою гарантування належної реалізації цих прав, а у випадку порушення – їх відновлення, державою створено відповідні установи. Важливу роль у системі державних органів, діяльність яких спрямована на захист прав громадян, відведено саме органам прокуратури.

Протягом цього року до Херсонської місцевої прокуратури надійшло 845 звернень, прийнято до провадження та вирішено 611 звернень, з них задоволено - 31, направлено у інші відомства - 298.

Також в Херсонській місцевій прокуратурі здійснюється особистий прийом громадян. За 6 місяців поточного року прокурори на особистому прийомі прийняли 442 письмових звернення, з них особисто керівником прокуратури прийнято 60 звернень.

Про порядок та графік особистого прийому громадяни можна дізнатися у Херсонській місцевій прокуратурі, зокрема, із розташованих у загальнодоступних місцях інформаційних стендах.

Зверніть увагу на обов’язкові вимоги до звернення:

У зверненні зазначайте своє прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Підпишіть своє письмове звернення та зазначте дату.

Анонімні звернення до розгляду не приймаються.

Дотримання цих простих умов забезпечить належний розгляд Вашого звернення.

Надсилайте звернення поштовим зв’язком на адресу: м. Херсон, вул. Тираспільська, 5-а, на електронну адресу hersonprok@pho.gov.ua, за телефоном «гарячої лінії» 22-63-40, або ж звернувшись особисто в робочий час до приміщень прокуратури за наступними адресами: вул. Тираспільська, 5-а, вул. Уварова, 8, вул. Пилипа Орлика, 50, вул. Чорноморська 40-а.

Керівник Херсонської

місцевої прокуратури К.Гуляков

Інформація про результати діяльності Херсонської місцевої прокуратури (в порядку ст. 6 Закону України «Про прокуратуру»)

 

 

 

Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж І півріччя 2018 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.

         В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста, на якій обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.

         Всього під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури протягом І півріччя 2018 року проведено 47 оперативних нарад, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, стану додержання конституційних прав громадян та підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.

 

Стан злочинності

У 2018 році правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.

Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.

Загальний рівень злочинності знизився на 15,2% (з 3664 до 3106).

Зменшилась на 12,6% кількість зареєстрованих тяжких злочинів                            (з 1018 до 890), у тому числі тяжких тілесних ушкоджень на 66,7% (з 12 до 4).

Спостерігається зменшення кількості вчинених злочинів проти власності на 20,3% (з 2706 до 2157), з яких на 13,3% крадіжок (з 1922 до 1667), у тому числі з квартир на 55,8% (з 129 до 57), на чверть грабежів (119 до 89), на половину шахрайств (з 510 до 234). 

Зменшилась кількість кримінальних правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту на 16,5% (з 97 до 81) у тому числі за фактами порушення безпеки руху на 10,9% (з 55 до 49).

Викрито більше майже на третину фактів збуту наркотичних засобів                (89 проти 69).

Зменшилась кількість кримінальних правопорушень вчинених особами, які раніше вчиняли злочини на  4,8%  (з 690 до 657), у стані алкогольного сп'яніння на 40% (з 15 до 9).

Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції

Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 6 місяців 2018 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.

Всього, за 6 місяців  місяців 2018 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 13870 кримінальних проваджень, з яких у 4451 прийнято остаточні процесуальні рішення.

За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 540 обвинувальних актів.      

Прокурорами надано 2126 вказівок у провадженнях, скасовано 200 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких у 34 обвинувальні акти спрямовано до суду.

 

Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів

До суду прокурорами за 6 місяців 2018 року скеровано 4 провадження про корупційні правопорушення та 5 проваджень у бюджетній сфері.

 

Діяльність прокурора у  сфері протидії правопорушенням, повязаним з корупцією

Упродовж  6  місяців 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 5 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто, 2 посадові особи притягнуто до відповідальності.

 Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки  в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції  України за 6 місяців 2018 року направлено інформацію відносно:

-         37 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;

-         7  посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;

-         218 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (у тому числі несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).

Також, місцевою прокуратурою зареєстровано 10 кримінальних провадження за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічних декларацій.

 

Представництво, захист інтересів держави в суді

За перше півріччя   2018 року прокурорами пред’явлено позовів на загальну суму 12,4 млн. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 8,6 млн. грн., у бюджетній сфері – 1,6 тис. грн., з питань державної та комунальної власності – 2,1 млн. грн.

За цей період судами задоволено 10 позовних заяв на загальну суму 23,4  млн. грн. та на 162 тис. грн. припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням.  

За цей період внесено 1 апеляційну скаргу,  яку судом апеляційної інстанції задоволено у повному обсязі.  

За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 444 тис. У порядку відомчого контролю внесено 9 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.

 

Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, повязаних з обмеженням особистої свободи громадян.  

За результатами розгляду 78 (65 у І півріччі 2017 року) документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 37 службових осіб, у тому числі розглянуто 11 вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, до відповідальності притягнуто 3 посадові особи, з штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 6 незаконно утримуваних осіб.  Скасовано та приведено у відповідність 16 актів, з них: виправних колоній – 15, постанов суду по справах про адміністративні правопорушення – 1.

Не допущено втеч засуджених  з установ виконання покарань.

 

Підтримання державного обвинувачення

Протягом 1 півріччя 2018 року прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 623 судових засіданнях, з яких у підготовчому засіданні - 100, з ухваленням вироку на підставі угоди - 56, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку - 162, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди - 2, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру - 1, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків - 187.

 

Захист прав і свобод дітей

Упродовж  1 півріччя 2018 року заявлено 1 позов в інтересах держави у сфері ювенальної юстиції на суму 248 тис. грн., який задоволено на суму 111 тис. грн., внесено 2 скарги на рішення, дії посадових осіб органів виконавчої служби в порядку відомчого контролю, які задоволено. 

Забезпечено участь у розгляді 1 справи на захист інтересів держави.

Активно вживаються заходи, спрямовані на гуманізацію кримінального судочинства стосовно неповнолітніх, як наслідок до суду скеровано 4 клопотання про звільнення неповнолітніх підозрюваних від кримінальної відповідальності (єдині в області), ініційовано укладення 1 угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним.   

 

Розгляд звернень та особистий прийом громадян

Протягом 2018 року до Херсонської місцевої прокуратури усього надійшло 845 звернень (на 18,1 % менше ніж у 2017 році), з яких вирішено 611, задоволено 31, направлено в інші відомства 298.

На особистому прийомі в 2018 році прийнято 442, з яких особисто керівником прокуратури прийнято 60 звернень – 13,6 %.

 Запити на інформацію до місцевої прокуратури не надходили.

Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ

У І півріччі 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою збільшено кількість виступів в засобах масової інформації до 143, з яких у друкованих ЗМІ – 7, електронних ЗМІ – 37, інформаційних агенствах – 15, у мережі Інтернет - 84.  Крім того, до органів влади спрямовано 4 інформації про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури. 

Інформація з актуальних тем також оприлюднюється  на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.

Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.

 

 

Керівник Херсонської

місцевої   прокуратури                                                                        К. Гуляков

 

Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією»

З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», упродовж 6 місяців 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 3 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), одне з таких задоволено, 2 перебувають на розгляді.

Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України за 6 місяців 2018 року направлено інформацію відносно:

- 37 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (наприклад, прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород; голосування за виділення коштів громадській організації, в якій депутат є членом або керівником);

- 7 посадових осіб державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (наприклад, зайняття підприємницькою діяльністю);

- 218 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).

Також, місцевою прокуратурою зареєстровано 5 кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічних декларацій.

З повагою

Керівник Херсонської

місцевої прокуратури К Гуляков

Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією

З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», упродовж 6 місяців 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 3 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), одне з яких задоволено, 2 перебувають на розгляді.

Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України за 6 місяців 2018 року направлено інформацію відносно:

- 37 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (наприклад, прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород; голосування за виділення коштів громадській організації, в якій депутат є членом або керівником);

- 7 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (наприклад, зайняття підприємницькою діяльністю);

- 218 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).

Також, місцевою прокуратурою зареєстровано 5 кримінальних провадження за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічних декларацій.

Керівник Херсонської

місцевої прокуратури К.Гуляков

ІНФОРМАЦІЯ

про результати діяльності Херсонської місцевої прокуратури у 2017 році

(в порядку ст. 6 Закону України «Про прокуратуру»)

для розміщення у ЗМІ

 

 

         Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2017 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.

         В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів міста, на яких обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.

         Всього під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури протягом 2017 року проведено 133 оперативні наради, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, стану додержання конституційних прав громадян та підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.

 

Стан злочинності

 

У 2017 році правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.

Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.

Так, упродовж 2017 року по місту зменшилась кількість зареєстрованих особливо тяжких злочинів  на 15,3% (з 176 до 149), тяжких злочинів на 6,2% (з 2089 до 1959), невеликої тяжкості на 7,2% (з 1068 до 991).

На 17,9% зменшилась кількість тяжких тілесних ушкоджень (з 28 до 23), у тому числі, що спричинили смерть потерпілого на третину (з 11 до 3 або на 72,7%).

Менше на 33,3% зареєстровано грабежів (з 384 до 256), квартирних крадіжок на 44% (з 377 до 211), розбоїв на 2,8% (з 36 до 35), вимагання на    55,6 % (з 9 до 4), злочинів проти громадської безпеки на 39% (з 146 до 89). 

Зменшилась кількість кримінальних правопорушень щодо незаконного заволодіння транспортними засобами на 24,3% (з 70 до 53).

Викрито на 73,6% злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів (401 проти 231), у тому числі у 2,2 разів більше фактів збуту наркотичних засобів (142 проти 66) та за фактами їх зберігання на 58,5% (233 проти 147).

Зросла кількість виявлених злочинів щодо незаконного заволодіння майна шляхом зловживання службовим становищем на 18,7% (з 171 до 203).

Зменшилась кількість кримінальних правопорушень вчинених у стані алкогольного сп'яніння на 42,3% (з 52 до 30).

 

Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів та незаконним оборудкам з землею  

 

До суду прокурорами за 12 місяців 2017 року скеровано 7 проваджень про корупційні правопорушення, 10 проваджень у бюджетній сфері та 1 провадження у сфері земельних відносин.

 

Діяльність прокурора у  сфері протидії правопорушенням, повязаним з корупцією

 

З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», упродовж 2017 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 19 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

         Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції  України протягом 2017 року направлено матеріали відносно:

-         11 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (наприклад, прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород; голосування за виділення коштів громадській організації, в якій депутат є членом або керівником);

-         3  посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (наприклад, зайняття підприємницькою діяльністю);

-         135 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).

Також, місцевою прокуратурою відносно 4 осіб внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації.

 

Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції

 

Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 2017 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.

Всього, за 12 місяців 2017 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 25312 кримінальних проваджень, з яких у 15301 прийнято остаточні процесуальні рішення.

 

За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 1076 обвинувальних актів, що на 142 більше ніж за аналогічний період минулого року.      

Прокурорами надано 2841 вказівок у провадженнях, скасовано 704 незаконні постанови про закриття кримінальних проваджень, з яких у 134 обвинувальні акти спрямовано до суду.

У зв’язку з порушеннями слідчими вимог кримінального процесуального закону, невиконання вказівок прокурора на адресу начальника СУ ГУПН в Херсонській області спрямовано 113 листів – доручень про проведення службових перевірок стосовно слідчих. 

 

Представництво, захист інтересів держави в суді

 

За 2017 рік прокурорами пред’явлено позовів на загальну суму 109 млн. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 88 млн. грн., у бюджетній сфері – 593 тис. грн., з питань державної та комунальної власності – 19 млн. грн.

За цей період судами задоволено 18 позовних заяв на загальну суму 9,6 млн. грн. та на 10,5 млн. грн. припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням.  

За цей період внесено 5 апеляційних скарг, 3 з яких судом апеляційної інстанції задоволено у повному обсязі.  

За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 8,2 млн. грн., що становить 84 % від рішень, що підлягають виконанню. У порядку відомчого контролю внесено 23 скарги на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.

 

Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, повязаних з обмеженням особистої свободи громадян.  

 

З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях проведено Херсонською місцевою прокуратурою у 2017 році наступну роботу.

Так, за результатами розгляду 77 документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 43 службових особи, у тому числі розглянуто 17 вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, з штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 9 осіб.

Водночас, у 2017 році Херсонською місцевою прокуратурою за результатами перевірок установ виконання покарань зареєстровано 2 кримінальних провадження, з них: 1- за ч. 1 ст.172 КК України за фактом порушення посадовими особами ВК №90 вимог ст. 118 Кримінально - виконавчого кодексу України та ст. 21 КЗпП України, що призвело до порушення законодавства про працю, зокрема умов та порядку оплати праці засуджених (перебуває у провадженні); 1- за ч. 1 ст. 140 КК України за фактом смерті у ВК № 61засудженого Рибалка С.В., у звязку з можливим неналежним виконанням своїх обов’язків лікарями та медичними працівниками установи виконання покарань, у яких проходив лікування останній та яке в порядку ст. 216 КПК України спрямовано за підслідністю.

 

Підтримання державного обвинувачення

 

У 2017 році прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 1270 судових засіданнях, з яких у підготовчому засіданні - 215, з ухваленням вироку на підставі угоди - 138, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку - 369, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди - 18, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру - 5, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків - 447.

Прокурори реагували в апеляційному порядку на незаконні судові рішення. До апеляційного суду Херсонської області внесено 21 апеляційну скаргу.

 

Захист прав і свобод дітей

 

Упродовж 2017 року вжито заходів спрямованих на гуманізацію кримінального судочинства. До суду скеровано 4 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх. Ініційовано укладення 2 угод про визнання винуватості між прокурором і підозрюваним, та 1 угоду про примирення між потерпілим і підозрюваним. Крім того, до суду скеровано 12 обвинувальних актів стосовно неповнолітніх та 1 клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру, а також заявлено позов на захист інтересів держави у сфері ювенальної юстиції, який судом задоволено в повному обсязі. 

 

Розгляд звернень та особистий прийом громадян

 

У 2017 році до Херсонської місцевої прокуратури надійшло 1991 звернення, з яких задоволено 53, направлено до інших відомств – 639

На особистому прийомі за вказаний період прийнято  927 звернень, з яких 156  - особисто керівником прокуратури.

Протягом 2017 року здійснено 8 виїзних прийомів керівництвом прокуратури, а також забезпечено систематичний прийом в’язнів у ПВК № 90 та ХВП № 61. 

 

Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ

 

У 2017 році Херсонською місцевою прокуратурою збільшено кількість виступів в засобах масової інформації до 229, з яких у друкованих ЗМІ – 11, електронних ЗМІ – 48, інформаційних агенствах – 21, у мережі Інтернет - 149.  Крім того, до органів влади спрямовано 10 інформацій про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури. 

Інформація з актуальних тем також оприлюднюється  на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.

Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.

 

 

В.о. керівника Херсонської

місцевої   прокуратури                                                                     К. Гуляков

 

Інтерв’ю із виконуючим обов’язки керівника Херсонської місцевої прокуратури Костянтином Гуляковим щодо стану боротьби із корупцією в 2017 році.

Однією з найгостріших проблем українського суспільства є прояви корупції, що загрожують верховенству права, підривають основи соціальної справедливості, знищують віру людей в інститути влади, негативно впливають на економічний розвиток і конкурентоспроможність країни. Херсонською місцевою прокуратурою, у межах повноважень, постійно здійснюються заходи щодо виявлення та запобігання корупційним правопорушенням та правопорушенням, пов’язаним з корупцією.

Про вжиті заходи та досягнення у сфері запобігання та протидії корупції ми запитали у в.о. керівника Херсонської місцевої прокуратури Костянтина Гулякова.

Костянтине Володимировичу, розкажіть читачам про позитивні напрацювання прокуратури щодо протидії корупції протягом поточного року?

У зв’язку з тим, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» органи прокуратури віднесено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції, Херсонською місцевою прокуратурою постійно вживаються заходи,  спрямовані на боротьбу з цим негативним проявом суспільства – зазначив Костянтин Гуляков.

Упродовж 2017 року Херсонською місцевою прокуратурою спрямовано до суду 6 кримінальних проваджень з ознаками корупції, які на даний час на розгляді в суді. Окрім того, на теперішній час, під процесуальним керівництвом прокурорів Херсонської місцевої прокуратури, слідчими поліції здійснюється досудове розслідування за 4 фактами неподання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, серед яких є навіть депутати районних рад міста Херсона.

Чи складає зараз прокуратура протоколи про адміністративні правопорушення пов’язані з корупцією?

З серпня 2016 року органи прокуратури позбавлено права складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Водночас, місцевою прокуратурою роботу на вказаному напрямку продовжено. Працівниками місцевої прокуратури активно використовуються інформаційні бази даних такі як Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиний державний реєстр МВС, система державних закупівель ProZorro та інші.

Що є пріоритетним напрямком роботи прокуратури у сфері запобігання корупції?

Увага місцевої прокуратури акцентується на виявленні кримінально-караної корупції, а також на своєчасності подання декларацій, джерелах походження доходів високопосадовців, достовірності та повноти їх відображення в деклараціях. Оскільки, електронне декларування – це крок до відкритості та прозорості влади, тому, на сьогоднішній день, фінансовий контроль є пріоритетним напрямком роботи у сфері запобігання корупції.

 За результатами роботи  місцевою прокуратурою упродовж поточного періоду 2017 року було виявлено та направлено на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області для складання протоколів про адміністративне правопорушення інформацію відносно 76 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю.

Також, не залишається поза увагою місцевої прокуратури питання щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Протягом 2017 року місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області для складання протоколів про адміністративне правопорушення скеровано інформацію відносно 8 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, за результатами розгляду якої складено 4 протоколи та направлено до суду для розгляду.

Окрім того, місцевою прокуратурою активно використовуються повноваження, передбачені ч.3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» щодо внесення подань про усунення порушень вимог антикорупційного законодавства. Упродовж поточного періоду 2017 року місцевою прокуратурою внесено 19 подань про усунення порушень вимог антикорупційного законодавства, які розглянуто.

Так, аналізом офіційного сайту Херсонської міської ради встановлено, що посадовими особами міської ради не дотримано вимог законодавства щодо оприлюднення проектів рішень ради за 20 робочих днів до дати їх розгляду. Враховуючи викладене, Херсонською місцевою прокуратурою на адресу Херсонського міського голови внесено подання про усунення порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» з метою недопущення прийняття будь-яких кулуарних рішень та дотримання міською радою вимог щодо прозорості, своєчасності, достовірності та повноти надання інформації, яке задоволено.

Чи виявлялись місцевою прокуратурою порушення вимог чинного законодавства під час опрацювання системи електронних закупівель ProZorro?

Місцевою прокуратурою у ході опрацювання системи електронних закупівель ProZorro встановлено порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» у діяльності комунальних та державних підприємств, Херсонської міської ради, в результаті чого прокуратурою внесено 10 подань про усунення порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про публічні закупівлі» з метою запобігання проявам корупції у цій сфері та забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель. На теперішній час вже 4 подання розглянуто, інші перебувають на розгляді.  

Також, можу додати, що робота по всім напрямкам на теперішній час триває. Суттєвим вкладом є співпраця з громадськістю, в тому числі з громадською організацією Всеукраїнський рух проти політичної корупції «Під контролем», за результатами повідомлень якої місцевою прокуратурою розпочате 1 кримінальне провадження та спрямовано 1 інформацію до Управління захисту економіки в Херсонській області для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Хочу зазначити, що засоби масової інформації є одним із джерел інформації для початку проведення моніторингу за фактами можливого порушення законодавства у сфері протидії корупції, тому я закликаю Вас до подальшої плідної співпраці на даному напрямку.

Ми дякуємо, Костянтину Володимировичу, за можливість обговорення цієї теми. Адже, судячи із публікацій в засобах масової інформації та в соціальних мережах, декларування доходів і співвідношення їх з рівнем життя того чи іншого чиновника є темою публічного обговорення і перебуває під ретельним контролем громадськості. Тож матимемо надію, що введення електронних форм розкриття інформації державними посадовими особами сприятиме боротьбі з корупцією та зміцнить довіру до влади.

ІНФОРМАЦІЯ про результати діяльності Херсонської місцевої прокуратури (в порядку ст. 6 Закону України «Про прокуратуру») для розміщення у ЗМІ

 

          Херсонською місцевою прокуратурою на виконання законодавчо визначених функцій протягом першого півріччя 2017 року вжито ряд організаційно-практичних заходів, спрямованих на забезпечення ефективної прокурорсько - слідчої діяльності, реального усунення порушень діючого законодавства, захист інтересів громадян та держави на всіх напрямках прокурорської діяльності. 

         В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста на якій обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.

         Всього під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури за 6 місяців поточного року проведено 76 оперативних нарад, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, стану додержання конституційних прав громадян та підтримання державного обвинувачення в суді та з інших питань.

 

Стан злочинності

У І півріччі 2017 року правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.

Так, упродовж 2017 року на території м. Херсона спостерігається зниження загального рівня злочинності на 2,1% (з 3741 до 3664). Зменшилась кількість зареєстрованих особливо тяжких злочинів на 32,6% (з 89 до 60), тяжких злочинів на 11,6% (з 1151 до 1018). На чверть зменшилась кількість облікованих умисних вбивств (з 12 до 9), на третину тяжких тілесних ушкоджень (з 18 до 12), у тому числі, що спричинили смерть потерпілого (з 7 до 1), на половину менше обліковано статевих злочинів (з 6 до 3). Більш ніж на третину менше зареєстровано грабежів (з 195 до 119), розбійних нападів на 33,3% (з 24 до 16) та вимагання на 57,1 % (з 7 до 3). При цьому зросла кількість зареєстрованих злочинів проти власності на 9,3 % (2706 проти 2475), у тому числі крадіжок на 7,1 % (1922 проти 1794).

Збільшилась кількість направлених до суду (з різних підстав) кримінальних проваджень  544 проти 516 торік, у тому числі з обвинувальними актами 540 проти 510.

Зменшилась кількість проваджень, закінчених понад двох місячний термін                     з 30 до 23 та суттєво зменшилось випадків повернення судами прокурору обвинувальних актів з 44 до 9.

        

Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням

До суду прокурорами за 6 місяців поточного року скеровано 4 провадження про корупційні правопорушення та 4 провадження у бюджетній сфері.

 

Діяльність прокурора у  сфері протидії правопорушенням, повязаним з корупцією

З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», внесені 5 подань про усунення причин та умов, що сприяють порушенню вимог антикорупційного законодавства, у тому числі щодо порушення вимог фінансового контролю, не оприлюднення Херсонською міською радою проектів рішень, що виносяться на сесію, відсутності антикорупційної програми у комунальному підприємстві, тощо. Всі подання розглянуті компетентними органами та задоволені у повному обсязі.

Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області за 6 місяців 2017 року направлено матеріали відносно:

-         10 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;

-         2  посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;

-         39 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю.

Також, місцевою прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації за 2015 та 2016 роки.

 

Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції

Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом першого півріччя поточного року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.

Всього, за 6 місяців 2017 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській  області розслідувалось 9125 кримінальних проваджень, з яких у 6688 прийнято остаточні процесуальні рішення.

За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 540 обвинувальних актів, що на 30 більше ніж за аналогічний період минулого року.      

Прокурорами надано 1219 вказівок у провадженнях, скасовано 427 постанов  про закриття кримінальних проваджень, з яких з у 81 обвинувальні акти спрямовано до суду.

У зв’язку з порушеннями слідчими вимог кримінального процесуального закону, невиконання вказівок прокурора на адресу начальника СУ ГУПН в Херсонській області спрямовано 18 листів – доручень про проведення службових перевірок стосовно слідчих. 

З метою підвищення рівня відповідальності слідчих за невиконання вказівок і доручень прокурорів складено 9 протоколів за ст. 185-8 КУпАП України.   

 

Представництво, захист інтересів держави в суді

З початку 2017 року прокурорами пред’явлено позовів на загальну                   суму 92, 7 млн. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 87 271 тис. грн., у бюджетній сфері – 353 тис. грн., з питань державної та комунальної власності – 2 741 тис. грн.

За цей період судами задоволено 9 позовних заяв на загальну суму 8,1 млн. грн. та на 26 тис. грн. припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням.  

За цей період внесені 3 апеляційні скарги, які судом апеляційної інстанції задоволені у повному обсязі.  

За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 7,6 млн. грн., що становить 81,4% від рішень, що підлягають виконанню. У порядку відомчого контролю внесені 10 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.

За результатами представницької діяльності упродовж 6 місяців 2017 року зареєстровано 5 кримінальних проваджень з яких 3 у бюджетній сфері, 1 у земельній сфері.

 

Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, повязаних з обмеженням особистої свободи громадян.  

З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях проведено наступну роботу.

Так, за результатами розгляду 65 документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 34 службових особи, у тому числі розглянуто 11 вказівок  щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, з штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 7 осіб.

Розпочато два кримінальних провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 172 ч.1 КК України та ст. 140 ч.1 КК України за фактом порушення посадовими особами ВК № 90 вимог ст. 118 Кримінально - виконавчого кодексу України та ст. 21 КЗпП України, що призвело до невиконання перед засудженимим  умов праці та порядку її оплати та за фактом неналежного виконання своїх обов’язків медичними працівниками міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні при ДУ «Херсонська ВК № 61», що призвело до смерті засудженого Рибалки С.В.

 

Підтримання державного обвинувачення

За 1 півріччя 2017 року прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 588 судових засіданнях, з яких у підготовчому засіданні -98, з ухваленням вироку на підставі угоди - 65, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку - 200, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди - 13, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру - 3, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків - 227.

Прокурори реагували в апеляційному порядку на незаконні судові рішення. До апеляційного суду Херсонської області внесено 13 апеляційних скарг.

 

Захист прав і свобод дітей

За 6 місяців 2017 року заявлено 2 позовні заяви в інтересах держави у сфері ювенальної юстиції на суму 307 тис. грн. Забезпечено участь у розгляді 2 справ на захист інтересів дітей.

Вжито заходів, спрямованих на гуманізацію кримінального судочинства, до суду скеровано 2 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітнього, ініційовано укладення 1 угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним, та 1 угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним. Також до суду скеровано 8 обвинувальних актів стосовно неповнолітніх. Судами за вказаний період ухвалено 4 вироки.

 

Розгляд звернень та особистий прийом громадян

За період з 01.01.2017 по 30.06.2017 до Херсонської місцевої прокуратури надійшло 1051 звернення, з яких задоволено 31, направлено до інших відомтсв – 298

На особистому прийомі за вказаний період прийнято 442 звернення, з яких 60 - особисто керівником прокуратури.

Протягом 1 кварталу 2017 року здійснено 5 виїзних прийомів керівництовм прокуратури.

Протягом 2 кварталу поточного року здійснено особистий прийом в’язнів. Так, у ПВК № 90 прийнято 6 громадян, у ХВП № 61 – 3 громадянина, в ІТТ ХМВ ГУНП в Херсонській області – 3 громадянина. 

 

Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ

Збільшено кількість виступів в засобах масової інформації з 133 до 136.

Інформація з актуальних тем також оприлюднюється  на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.

Керівництвом Херсонської місцевої прокуратури забезпечуються постійний контроль та відповідне оперативне реагування на повідомлення про можливі порушення закону  у засобах масової інформації. 

Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.

 

В.о. керівника Херсонської

місцевої   прокуратури                                                                     К. Гуляков 

Прокуратура нагадує про свої повноваження

 

      Херсонська місцева прокуратура нагадує, що з 25 жовтня 2014 року вона позбавлена повноважень щодо проведення перевірок у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами.

     Так, із 1172 звернень, які надійшли до прокуратури з початку поточного року, 394 звернення були направлені для розгляду посадовим особам, до компетенції яких належить вирішення порушених заявниками питань. 190 звернень розглянуто та громадянам надано відповідні роз’яснення. 497 звернень, у яких порушено питання додержання вимог законодавства під час здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень, участі в кримінальному провадженні в суді, нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства  розглянуто по суті.

     Крім того, у 24 зверненнях містились відомості про наявність ознак кримінальних правопорушень, тому прокуратурою відповідно до вимог ст.214 КПК України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

     8 звернень було залишено без розгляду, ще 8 – повернуто заявникам, так як при оформленні звернень заявниками порушено вимоги ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» - звернення не підписані, не вказано зворотню адресу, не викладено суті питання.

     Херсонська місцева прокуратура інформує, що громадяни можуть надсилати звернення поштовим зв’язком на адресу: м. Херсон, вул. Тираспільська, 5-а, на електронну адресу hersonprok@pho.gov.ua, за телефоном «гарячої лінії» 22-63-40, або ж звернувшись особисто в робочий час до приміщень прокуратури за наступними адресами: вул. Тираспільська, 5-а, вул. Уварова, 8, вул. Пилипа Орлика, 50, вул. Чорноморська 40-а. У разі надходження звернень, оформлених відповідно до вимог законодавства, вони будуть розглянуті у межах повноважень,  порядку та строки, визначених законом.

В Херсонській місцевій прокуратурі відбулись вибори делегатів на всеукраїнську конференцію працівників прокуратури.

15.04.2017 вступив  в дію Закон України «Про прокуратуру» (далі - Закон) в частині створення органів прокурорського самоврядування. Вказані положення Закону є новелою у вітчизняному законодавстві.

Найвищим органом прокурорського самоврядування є всеукраїнська конференція працівників прокуратури, для участі у роботі якої 19.04.2017 обрано двох прокурорів Херсонської місцевої прокуратури.

 

Керівництвом Херсонської місцевої прокуратури проведено особистий прийом засуджених за місцем відбування покарання

 

Керівник Херсонської місцевої прокуратури А.Коваленко та заступник керівника Р.Гаврилов провели особистий прийом засуджених у Північній виправній колонії № 90.

Керівництвом Херсонської місцевої прокуратури постійна увага приділяється стану виконання вимог законодавства щодо забезпечення конституційних прав громадян в установах виконання покарань.

В ході особистого прийому керівником прокуратури А.Коваленком та заступником Р.Гавриловим прийнято 6 засуджених. Питання, які порушувались під час спілкування, стосувалися законності притягнення до кримінальної відповідальності та умовно-дострокового звільнення. Письмові заяви засудженими не надавались. Особам, які відбувають покарання надано роз’яснення з актуальних питань, в тому числі щодо механізму зарахування у строк відбування покарання строку попереднього ув’язнення відповідно до законодавчих змін.

Також під час виїзду керівник прокуратури оглянув комунально-побутові приміщення установи, звернув увагу на умови тримання ув’язнених.

Під час спілкування також з’ясовано, що скарги на адресу працівників виправної колонії щодо насильства і жорстокого поводження із ув’язненими, неналежного забезпечення їх харчуванням та надання своєчасної і адекватної медичної допомоги відсутні.

 

І Н Ф О Р М А Ц І Я про результати діяльності Херсонської місцевої прокуратури (відповідно до ст.6 Закону України “Про прокуратуру”) для розміщення у ЗМІ

 

Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2016 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень законів, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.

На виконання вимог статті 25 Закону України «Про прокуратуру» з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності проведено дві координаційні наради керівників правоохоронних органів з питань стану протидії злочинності та забезпечення громадського порядку.

Усього органами прокуратури протягом минулого року проведено 125 оперативних нарад, на яких розглянуто питання протидії злочинності та корупції, стану досудового розслідування, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та з інших актуальних питань.

Стан злочинності

Вжитими скоординованими заходами вдалося досягнути  позитивних тенденцій у структурі  злочинності.

В результаті профілактичної роботи правоохоронних органів,  досягнуто зменшення рівня злочинності на 3,6 % (з 5699 до 5491). У тому числі за окремими категоріями злочинів, а саме:  вчинені неповнолітніми або за їх участі на 64,3% (з 42 до 15); особами, які раніше вчиняли злочини на 12,5 % (з 1281 до 1121); вчинені групою осіб на 32,9% (з 140 до 94); у стані алкогольного сп'яніння на 25,5% (з 55 до 41); невеликої тяжкості на 21% (з 1352 до 1068), середньої тяжкості на 13,4% (з 2491 до 2158); умисних вбивств   на 22,7% (з 22 до 17); проти статевої свободи та недоторканості особи на 66,7% (з 15 до 5).

Прокурорами здійснювалась робота щодо виявлення та внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про раніше не обліковані кримінальні правопорушення. У 2016 році таких фактів обліковано 25 проти (у 2015 році – 19).

Всього з числа укритих від обліку (внесених до ЄРДР прокурорами) направлено до суду 3 (+ 2) кримінальних провадження (6 місяців 2015 року - 1).

Структура злочинності

Незважаючи на вжиття практичних заходів, спрямованих на стабілізацію криміногенної обстановки у м. Херсоні, в структурі злочинності залишається ряд складних та актуальних питань, які потребують вирішення.

Зокрема у 2016 році збільшилась кількість злочинів по окремим категоріям, а саме: особливо тяжких злочинів на 39,7% (з 126 до 176), тяжких на 20,8% (з 1730 до 2089); за фактами вчинення умисних тяжких тілесних ушкоджень на 33,3% (з 21 до 28); проти волі, честі та гідності особи на 66,7%  (з 6 до 10) за фактами квартирних крадіжок на 20,1% (з 314 до 377); грабежів на 28,9% (з 298 до 384);  вимагань (з 3 до 9); привласнення розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем з 107 до 171 (на 59,8%).

В 2,1 рази збільшилась кількість злочинів проти громадської безпеки   (з 68 до 146).

Відсоток розкриття кримінальних правопорушень, які розслідувались територіальними підрозділами Херсонського ВП, за остаточними результатами досудового розслідування склав 38,4% і є меншим ніж цей середній показник органів поліції в області – 45,0%.

Зменшилась на 22,2% (з 2505 до 1948) кількість кримінальних правопорушень, у яких особам вручено повідомлення про підозру.

Неефективною залишилась діяльність міських підрозділів поліції з протидії кримінальним правопорушенням у сфері земельних правовідносин, грального бізнесу та збуту наркотичних речовин, прекурсорів і їх аналогів.  

Зазначені питання розглянуто на координаційній нараді керівників правоохоронних органів 30.01.2017, а також на оперативній нараді 16.01.2017 із вжиттям конкретних заходів щодо забезпечення якісного досудового розслідування злочинів у перелічених сферах та категоріях та їх протидії. 

 

Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням

Протягом 2016 року територіальними підрозділами Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області до суду скеровано кримінальних проваджень про корупційні правопорушення (проти 2  у 2015 році) та 11 кримінальних проваджень у бюджетній сфері (проти 3 у 2015 році), що свідчить про підвищення рівня протидії злочинності та корупції.

За наслідками розпочатої у 2016 році у січні 2017 року до суду спрямовано 3 обвинувальні акти у бюджетній сфері та 3 – з ознаками корупції.

 

         Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією

На території міста Херсона за протоколами правоохоронних органів притягнуто до відповідальності 8 посадовців, у тому числі на пріоритетних напрямах (земельна, бюджетна сфера та освіта). Виявлено  порушення обмежень щодо врегулювання конфлікту інтересів (7) та щодо сумісництва (1). За документом реагування прокурора скасовано один акт, прийнятий рішенням сільської ради внаслідок вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією.

Херсонською місцевою прокуратурою у порядку ч.3 ст. 65 Закону України «Про прокуратуру» внесено подання з метою виявлення причин і умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, невиконання вимог цього Закону. 

 

         Прокурорський нагляд за додержанням законів органами  поліції

Працівниками Херсонської місцевої прокуратури вживались заходи з метою підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.  

Загалом у 2016 році слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 24522 кримінальних провадження  (у 2015 – 23937), з яких у 15863 прийнято остаточні процесуальні рішення (у 2015 - 16038).

В результаті проведеної роботи слідчими до суду спрямовано 934 обвинувальні акти, що на 14 більше ніж у 2015 році.

Для забезпечення належного нагляду за додержанням законів при проведенні досудового розслідування, стан розслідування у кримінальних провадженнях обговорено на 65 оперативних нарадах у керівника прокуратури.

Прокурорами надано 2215 вказівок у провадженнях (2015 -1953), скасовано 884 (2015- 1125) постанови про закриття кримінальних проваджень, із яких 299 (2015 - 84) обвинувальних актів спрямовано до суду.

На порушення слідчими вимог кримінального процесуального закону, невиконання вказівок прокурора на адресу начальника СУ ГУНП в області спрямовано 45 листів – доручень щодо проведення службових перевірок стосовно слідчих.

Для підвищення рівня відповідальності слідчих за невиконання вказівок і доручень прокурорів складено 3 протоколи за ст. 185-8 КУпАП, відносно начальника слідчого відділу (1) та 2 слідчих, з яких 2 розглянуто та задоволено, 1 – перебуває на розгляді.

 

Представництво, захист інтересів громадян та держави в суді

 

У сфері представництва інтересів держави у суді місцевою прокуратурою заявлено позови на суму 201,7 млн. грн., з яких: з питань державної та комунальної власності – на суму 1,6 млн. грн.; у бюджетній системі – на суму 196 тис. грн.; про відшкодування збитків, завданих злочинами – 339 тис. грн.; у земельній сфері – 199,4 млн. грн.

Судами задоволено 23 позовні заяви на загальну суму 819 тис. грн. та на 77 тис. грн. судами припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням заборгованості відповідачами.  

Херсонською місцевою прокуратурою, зокрема, подано на захист інтересів територіальної громади позови на суму близько 600 тис. грн. про стягнення до місцевого бюджету коштів (пені) за незаконне користування майном територіальної громади з суб’єктів підприємницької діяльності у зв’язку з несвоєчасним поверненням останніми об’єктів нерухомості що належать територіальній громаді Херсона. Господарським судом Херсонської області позови прокурора задоволено в повному обсязі.

         За результатами представницької діяльності упродовж 2016 року зареєстровано 10 кримінальних проваджень з яких: 5 – у бюджетній сфері та 1 – в земельній сфері.

Судові рішення за позовами прокурора виконано на 794 тис. грн., що становить 70 % від рішень, що підлягали виконанню.

 

Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру

  Місцевою прокуратурою проводилась робота, спрямована на забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних  провадженнях.

За результатами розгляду 96 (87 у 2015 році) документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 48 (102) службових осіб, у тому числі розглянуто 19 (12) вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення,  до відповідальності притягнуто 3 (15) посадові особи.

Із штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 12 (12) незаконно утримуваних осіб. 

Розпочато два кримінальних провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 191 ч. ч. 3, 5 КК України та ст. 364 ч.1 КК України, за фактами розтрати службовими особами ВК № 90 УДПтС в області, АР Крим та м. Севастополі грошових коштів, а також зловживання службовим особами Державного підприємства ВК№90 службовим становищем під час закупівлі за державні кошти металу для виготовлення продукції на 1.6 млн. грн.

 

Підтримання державного обвинувачення

 

У 2016 році прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 1674 судових засіданнях, з яких у підготовчому судовому засіданні – 271, з ухваленням вироку на підставі угоди – 109, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку – 288, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди – 13, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру – 3, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків – 1053.

Прокурори реагували в апеляційному порядку на незаконні судові рішення. До апеляційного суду Херсонської області внесено 23 апеляційні скарги на незаконні вироки суду.

За апеляційними  скаргами  прокурора переглянуто незаконні вироки стосовно 43  осіб.

 

         Захист прав і свобод дітей

 

У сфері захисту прав і свобод дітей у 2016 році пред’явлено 7 позовів, за якими судом 6 позовів на суму 262 тис. грн. задоволено. Провадження за позовом на суму 8 млн. 648 тис. грн. – припинено у зв’язку з добровільним врегулюванням спору. Реально виконано рішень суду за позовами прокурора на суму 375 тис. грн.

Забезпечено участь у розгляді 23 справ на захист інтересів дітей та держави, поновлено права 18 дітей.

За результатами представницької діяльності зареєстровано                                      1 кримінальне провадження.

Кількість злочинів вчинених неповнолітніми зменшилась з 42 у 2015 році до 15 у 2016 році.

 

         Розгляд звернень та особистий прийом громадян

Протягом 2016 року до місцевої прокуратури надійшло 2534 звернення, з яких вирішено 1527 (менше на 13,5% ніж у 2015 році), задоволено 37 звернень, направлено до інших відомств 805.

 Упродовж 2016 року у Херсонській місцевій прокуратурі забезпечено           право 1183 громадян на особистий прийом. З них 149 громадян, або 12,6% прийнято особисто керівником прокуратури.

Керівництвом місцевої прокуратури у 2016 році здійснено 25 виїзних прийомів, з них 10 керівником та 15 заступниками керівника. З 25 виїздів прийнято 7 звернень (4 керівником та 3 заступниками)

Здійснено 3 виїзди до ПВК №91, №60, прийнято 6 в’язнів, яким надані роз’яснення. Письмові звернення в’язнями не подавались.

Упродовж 2016 року надійшло 5 запитів. Два направлено іншим розпорядникам та 3 розглянуто та надано роз’яснення (1 з питань досудового розслідування, 2 – з інших питань).

Питання порушення порядку розгляду звернень громадян розглядались на оперативних нарадах у керівника місцевої прокуратури. 

 

         Забезпечення доступу до публічної інформації та реалізація  принципу гласності

Збільшено кількість виступів в засобах масової інформації на 31,4%, що складає  222 повідомлення, крім того, в 2 рази збільшено кількість виступів в електронних ЗМІ (44 проти 22 в минулому році).

Інформація з актуальних та проблемних тем публікується у соціальній мережі Facebook.

Забезпечується оперативне реагування на повідомлення у засобах масової інформації про можливі порушення законності. Матеріали інформаційного моніторингу часто стають підставою для вжиття заходів прокурорського реагування. Окремо відстежуються і узагальнюються публікації негативного змісту щодо діяльності правоохоронних органів з метою роз’яснення позиції прокуратури, реагування на перекручені і недостовірні відомості.

Херсонською місцевою прокуратурою й надалі вживатимуться заходи, спрямовані на удосконалення та підвищення ефективності роботи для забезпечення законності в місті, реального усунення порушень, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.

 

 

Керівник Херсонської

місцевої прокуратури                                                                          А. Коваленко