Ящур – гостра, висококонтагіозна хвороба тварин, що відносяться до ряду парнокопитих підряду жуйних, а також сімейства свиней. До вірусу ящуру сприйнятливі велика рогата худоба, свині, вівці, кози та інші парнокопиті. На ящур може хворіти й людина. Основний шлях інфікування людей відбувається через вживання сирого молока хворих на вірус ящуру тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м'ясо.
Хвороба проявляється лихоманкою, везикулярним враженням ротової порожнини, вінчика, у корів – вим’я, а у молодих тварин враженням міокарда та скелетних м’язів.
Клінічні ознаки: слинотеча, наявність невеликої круглої або овальної форми
виразки слизової оболонки рота (афт), ерозій на слизовій оболонці ротової порожнини та язика, підвищення температури тіла, кульгавість та зниження апетиту. Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді хвороби. Інфіковані тварини передають вірус при диханні, зі слиною, носовим слизом, лімфою із лопнувших афт, молоком, сечею та каловими масами. Інфікована тварина контамінує корми, підстилку, годівниці, воду, напувалки, інвентар, приміщення, одяг та взуття обслуговуючого персоналу, які і є факторами передачі вірусу ящуру.
Основними шляхами передачі вірусу є:
• Прямий контакт: між зараженими та сприйнятливими тваринами.
• Непрямий контакт: через заражені предмети (корми, підстилка, обладнання, транспортні засоби).
• Повітряно-крапельний шлях: на короткі відстані.
• Аліментарний шлях: при вживанні зараженого молока або м'яса.
Профілактика та контроль:
• дотримуватись суворого контролю доступу людей, до стада (заборона стороннім особам потрапляти на територію ферм та в’їзд машин, які перебували за межами господарства, без дезінфекції);
• забезпечити регулярну дезінфекцію місць утримання тварин, обладнання, одягу та взуття;
• дотримуватись обов’язкового профілактичного карантинування під час
переміщення тварин до або з господарства;
• забезпечити належну утилізацію гною та сміття, утилізацію трупів тварин
здійснювати на місцях діючих худобо могильників та біотермічних ям;
• користувачам мисливських угідь всіх форм власності, у разі виявлення трупів диких парнокопитних тварин негайно повідомляти.
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці тварин та у випадку їх масової загибелі необхідно терміново інформувати Херсонське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області (вул. Старомлинна, 84, м. Херсон, моб. тел. 0959463633) та/або Херсонську районну державну лікарню ветеринарної медицини (вул. Старомлинна, 84, м. Херсон та/або вул. Сонячна, 28,с. Білозерка, моб. тел. 0501877044).