УВАГА! Ускладнення погодних умов >
< Управління праці та соціального захисту населення інформує:
22.10.2014 14:53 Вік: 10 yrs
Категорія: Новини

Прес-служба ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області інформує:


Податкові реформи торкнуться і малого бізнесу

   Вже скоро податкова система України зазнає кардинальних змін. Кабінет Міністрів України ще влітку оприлюднив Концепцію реформування податкової системи. Однією з ключових урядових ініціатив є трансформація єдиного податку.

   Так, Кабмін пропонує знизити ставки єдиного податку й об’єднати платників третьої-шостої груп в одну групу – фізичних та юридичних осіб з річним обсягом доходів до 20 млн гривень.

   Такі „спрощенці”, якщо вони зареєстровані як платники ПДВ, сплачуватимуть 2% від доходу, а для неплатників ПДВ діятиме ставка 4%.

   Щодо платників першої та другої груп, то для них пропонується змінити критерії дохідності. Для платників першої групи такий поріг підвищиться зі 150 до 300 тис. гривень (при цьому ставка становитиме 10% від мінімальної зарплати), а для другої – з 1 до 1,5 млн гривень (ставка – 20% від „мінімалки”).

   Таким чином, задекларовану Урядом податкову реформу спрямовано на становлення нового фундаменту для розвитку малого бізнесу, зростання  економіки та залучення інвестицій.

Херсонський малий бізнес приніс міській казні 54 млн гривень

   Саме така сума єдиного податку надійшла до міської казни за 9 місяців 2014 року. У порівнянні з минулорічними показниками надходження єдиного податку в цьому році збільшилися на 4,8 млн гривень або на 10%. При цьому, дві третини або 68% від загальної суми сплаченого єдиного податку місцевий кошик отримав від херсонських підприємців, решту — від підприємств міста.

   Наразі, на обліку у ДПІ у м. Херсоні перебуває понад 10 тис. підприємців і майже 2 тис. підприємств, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Найбільше херсонських підприємців – 5,5 тис. - обрали ІІ групу платників єдиного податку, майже 3 тис. бізнесменів працює на ІІІ групі, а 1,7 тис. – на І групі. Всі вони є представниками малого бізнесу у Херсоні.

   Нагадаємо, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це особливий механізм справляння податків і зборів, який замінює сплату декількох податків і зборів на один єдиний податок. До того ж на такій системі оподаткування дозволяється спрощене ведення обліку та звітності. Використання спрощеної системи в оподаткуванні значно скорочує час представників малого бізнесу на подання звітності та економить їх кошти.

Акцизний податок: нові зміни

   З 1 листопада 2014 року акцизним податком обкладатиметься продукція товарних позицій 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД, в якій вміст спирту складає 8,5% об’ємних одиниць і більше. Таким чином, до алкогольних напоїв віднесено продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів. Раніше вони класифікувалися як харчові, але не алкогольні продукти дієтичного споживання.

   Для таких напоїв встановлено ставку акцизного податку – 70,53 грн за 1 літр 100% спирту.

   Крім цього, ті напої, які раніше класифікувались як продукти дієтичного харчування (слабоалкогольні) і не маркувались акцизними марками, відтепер, підпадають під категорію “алкогольних напоїв” з обов’язковим маркуванням марками акцизного податку.

   Зазначені нормі передбачені статтями 215, 226 Податкового кодексу України.

Добровільне страхування фізичних осіб - підприємців

   Усі підприємці мають сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) як найманих працівників, так і “за себе”. Звільнені від сплати ЄСВ “за себе” лише підприємці - “спрощенці”, які є пенсіонерами за віком або інвалідами й отримують згідно з законом пенсію або соціальну допомогу. Проте й вони, якщо мають таке бажання, можуть стати платниками ЄСВ на умовах добровільної участі.

   Розмір “обов’язкової” ставки ЄСВ для підприємців складає 34,7% до бази нарахування. У разі застосування цієї ставки підприємці є застрахованим у системі загальнообов’язкового пенсійного страхування та соціального страхування на випадок безробіття.

   Крім того, підприємці мають можливість добровільно брати участь у соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності та соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві.

   Також, добровільно брати участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування можуть самозайняті особи, члени фермерського чи особистого селянського господарства, громадяни України, які працюють за межами України, особи, що досягли 16-річного віку, які не належать до платників ЄСВ, перелічених у пп. 2 – 14 ч. 1 ст. 4 Закону України № 2464 “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.

   За детальною інформацією звертайтеся до Центру обслуговування платників податкової інспекції Херсона за адресою: м. Херсон, вул. І. Кулика, 143, тел. 32-74-28.

Оподаткування процентів за депозитами громадян

   З 1 серпня набув чинності Закон № 1588 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів», який регулює питання оподаткування відсотків, що нараховуються на депозитні вклади громадян.

   Про особливості оподаткування таких доходів говорилося на черговій прес-конференції начальника ДПІ у м. Херсоні Сергія Олефіренка. Пропонуємо вашій увазі актуальні питання, які поставили учасники під час прес-конференції та відповіді на них.

1. З якого часу діють нові норми Закону?

   Відповідь: Норми Закону №1588 набули чинності з 1 серпня, тобто за підсумками серпня, із сум нарахованих на депозитні вклади відсотків, банки вже утримали і перерахували до бюджету суми податку на доходи. Наприклад, за вересень до держбюджету надійшло понад 1,4 млн гривень податку на доходи від депозитів. Утримали і перерахували цю суму порядка 20 фінансових установ, розташованих в Херсоні.

   Зауважу, що оподаткування доходу за депозитом - поширена практика для інших країн, в яких прибутковість по внесках в 5-10 разів нижче, ніж в Україні.

2. Які пасивні доходи підлягають оподаткуванню?

   Відповідь: Серед пасивних доходів, які оподатковуються є, зокрема, такі: проценти, нараховані на суму поточного або депозитного банківського рахунку; процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом; процент на вклад члена кредитної спілки;  дохід за іпотечними облігаціями та сертифікатами; відсотки, отримані власником облігацій від їх емітента та інші.

3. Оподаткування стосується і процентів, нарахованих на соціальні виплати?

   Відповідь: Соціальних виплат таке оподаткування не торкнеться. Податком не обкладаються доходи у вигляді відсотків на поточні банківські рахунки, за якими на користь громадян здійснюються виключно виплати заробітної плати, стипендій, пенсій, соціальної допомоги та інших передбачених законом соціальних виплат.

4. За якою ставкою оподатковуються проценти по вкладам і пасивні доходи?

   Відповідь: Ставка оподаткування таких доходів складає 15%. При цьому не має значення ані сума депозиту, ані сума отриманих за ним відсотків – така ставка діє для всіх вкладів без винятку.

5. Вкладники повинні самостійно перераховувати податок на депозити до бюджету та звітувати?

   Відповідь: Громадяни, які одержують у 2014 році такі доходи, звільняються від обов’язку їхнього декларування і будь - якої доплати податку.

6. А звітувати про такі доходи вкладники зобов'язані?

   Відповідь: Громадяни, які одержують такі доходи звільняються від обов'язку їх декларування і будь - якої доплати податку.

7. Податок надходитиме до місцевого бюджету?

   Відповідь: Податок із таких доходів перераховується податковими агентами до Державного бюджету. Згодом, він буде перерозподілятися між місцевими бюджетами. Усі суб’єкти господарювання, які утримуватимуть податок з вказаних сум, мають обов’язок у строки, визначені податку до бюджету.

8. Податковий кодекс передбачає обов’язкове, щоквартальне інформування податкових органів про суми доходів, отриманих громадянами. Чи зберігається у такому випадку банківська таємниця?

   Відповідь: У звітності про суму нарахованих доходів, яку банки або кредитні спілки подають до податкової інспекції, не вказується не вказуються відомості про вкладника, якому нараховані такі доходи, а також інформація про суми окремого банківського вкладного або поточного рахунку, ощадного сертифіката або вкладу члена кредитної союзу.

9. За яким курсом визначається сума до оподаткування за валютними вкладами?

   Відповідь: Податковий кодекс передбачає, що під час нарахування доходів в іноземній валюті такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування таких доходів.

10. Як повернути податок у разі дострокового розірвання договорів?

   Відповідь: У разі дострокового розірвання договору вкладу (депозиту) та здійснення у зв’язку з цим перерахунку доходу у вигляді процентів за процентною ставкою, передбаченою умовами договору для таких випадків банк або кредитна спілка проводить перерахунок сум податку, утриманого з такого доходу.

Прощений” кредит слід обов'язково задекларувати

   Інколи буває так, що банки, зважаючи на скрутне становище своїх позичальників, списують їм всю суму отриманого кредиту або його частину. Однак, не всі такі колишні боржники пам'ятають, що сума “прощеного” боргу за кредитними договорами автоматично стає додатковим благом, яке має оподатковуватися згідно зі статтею 164 Податкового кодексу України за ставками 15% або 17%.

   У такому випадку банк-кредитор повідомляє податкову інспекцію про суму анульованого боргу шляхом подання податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку (форма № 1ДФ), за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано. У свою чергу, боржник зобов'язаний самостійно включити таку суму “прощеного” боргу до річної декларації про майновий стан і доходи й сплатити податок із суми таких доходів.

   Ось один із прикладів. Херсонець оформив банківський кредит. У подальшому, в зв'язку із тяжким матеріальним становищем, він заборгував установі значну його суму. За рахунок власного резерву сумнівних боргів банк анулював майже 126 тисяч гривень борг позичальника. Як наслідок, цей херсонець задекларував “прощений” кредит, як додаткове благо й сплатив до бюджету майже 20 тисяч гривень податку на доходи.

   Наголошуємо, що за неподання декларації та/або несплату податку податковим законодавством передбачена відповідальність. Тож, якщо вам списали кредит або його частину, подайте до податкової інспекції річну декларацію про майновий стан і доходи та сплатіть визначену суму податку!

Продаж легкового авто вдруге протягом року оподатковується

   Сплата податку при продажу (обміну) громадянином рухомого майна іншому громадянину залежить від кількості проданих у звітному році об'єктів такого майна та, власне, від категорії таких об'єктів.   

   Так, із доходу громадянина від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного року справляється 5% податку на доходи. Водночас, дохід, отриманий громадянином від продажу (обміну) протягом звітного року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не оподатковується. Наголошуємо, що у разі продажу двох та більше зазначених об'єктів рухомого майна, сума отриманого доходу оподатковується за ставкою 5%.

   Звертаємо увагу, що відповідальність за визначення розміру податку, сплату його до бюджету та визначення кількості продажів об’єктів рухомого  (легкового автомобіля, мотоцикла та моторолера) покладається виключно на громадянина — продавця.

   Норми Податкового кодексу зобов'язують нотаріусів звітувати про посвідчення договорів купівлі-продажу об’єкта рухомого майна. Тож дані щодо таких угод автоматично потрапляють до податкової інспекції, відповідно приховати продавцю кількість проданих за рік легкових авто, мотоциклів чи моторолерів не вдасться.

Ви ще не заплатили за землю?...податкова іде до вас!

   За січень – вересень цього року до міського бюджету надійшло понад 44 млн гривень податку на землю та орендної плати за земельні ділянки, із них 38 млн перерахували підприємства, решту сплатили мешканці Херсону. Тож плата за землю є одним із суттєвих джерел формування місцевого кошику Херсона. До речі, саме із місцевого бюджету фінансуються видатки на благоустрій міста, соціально-культурні заходи, охорону здоров'я, фізичну культуру і спорт, утримуються об'єкти житлово-комунального господарства, виплачуються допомоги окремим категоріям громадян тощо.

   Водночас, не всі херсонські землевласники та землекористувачі своєчасно сплачують зазначений податок. Зокрема, у серпні борг по платі за землю та оренді землі збільшився майже на 1,8 млн гривень. А все тому, що 3479 херсонців забули вчасно розрахуватися за користування зазначеним природним ресурсом.

   Звертаємо вашу увагу, що громадяни несуть відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов’язання з плати за землю. У разі не сплати (не своєчасної сплати) узгодженої суми грошового зобов’язання протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення, до платників застосовують штраф та нараховується пеня.

   Шановні херсонці, не зволікайте зі сплатою податку на землю аби не здійснювати додаткові фінансові витрати! Пам'ятайте -своєчасна сплата податків не лише найголовніший обов'язок громадянина перед державою, а й запорука стабільних надходжень до місцевої скарбниці та зростання добробуту нашої громади.

Як відобразити середній заробіток мобілізованого у формі № 1ДФ

   Державна фіскальна служба України листі від 19.08.2014 р. № 2006/7/99-99-17-02-01-15 „Щодо порядку заповнення податкового розрахунку форми №1ДФ” зазначила, що відповідно до ст. 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватися в робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

   Керуючись довідником ознак доходів фізичних осіб, доходи, що нараховані у вигляді середньої заробітної плати призваним на військову службу працівникам за період їх мобілізації, відображаються за ознакою доходу «101».

   Зазначимо, що відповідна позиція ДФС щодо обліку у звітності 1ДФ доходів мобілізованого визначена також у підкатегорії 103.25 електронного сервісом “Загальнодоступний інформаційно – довідковий ресурс (ЗІР)”.

   Скористатись сервісом “ЗІР” можна на офіційному порталі Державної фіскальної служби України за посиланням: „Інформаційно – довідковий ресурс”, або за електронною адресою: zir.minrd.gov.ua&nbsp;

Вчасна сплата єдиного внеску - гідне життя на схилі літ

   Надходження від єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) наповнюють Пенсійний фонд, фонди страхування на випадок безробіття, із тимчасової втрати працездатності та від нещасних випадків на виробництві. Тобто, ЄСВ є основним джерелом виплати пенсій та соціальних гарантій незахищеним верствам населення. Законодавством передбачено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Більше того, для посадових осіб, винних у порушенні законодавства про збір та ведення обліку ЄСВ  передбачено дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. 

   Так, відповідно до норм Закону про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за несплату (неповну чи несвоєчасну сплату) ЄСВ застосовується штраф у розмірі 10% таких несплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення.

   Окрім того, статтею 165 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що за несплату (несвоєчасну сплату) ЄСВ, у сумі, що не перевищує 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг), до посадових осіб застосовується штраф від 25 до 50 нмдг (425-850 гривень).

   За несплату (несвоєчасну сплату) єдиного внеску у сумі більше 300 нмдг до посадових осіб застосовується штраф від 50 до 100 нмдг (850-1700 гривень). За повторне за рік вчинення таких дій накладається штраф від 100 до 300 нмдг (1700-5100 гривень).

   Тож просимо роботодавців відповідально ставитися до сплати єдиного внеску та не порушувати норм законодавства.

Способи виправлення помилок у звіті за формою № 1ДФ

   Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) подається щоквартально, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

   Якщо останній день строку подання звіту за формою № 1ДФ припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.

   Існує два варіанти виправлення помилки у звіті за формою № 1ДФ, в залежності від того, коли виявлена помилка. Зокрема, у випадку, якщо помилка виявлена до закінчення терміну подання звітності, можна подати “звітний новий” податковий розрахунок.

   Якщо помилка виявлена після закінчення граничного терміну подання звітності - треба подавати “уточнюючий” розрахунок.

   У “звітному новому” або уточнюючому податковому розрахунку відображається інформація лише щодо тих рядків, які уточнюються.

   При цьому слід врахувати, що для вилучення одного помилкового рядка з попередньо введеної інформації необхідно повторити всі графи такого рядка і у графі 9 указати “1” – на вилучення рядка. Для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи і у графі 9 указати “0” – на введення рядка.

   Зазначені вимоги передбачені Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, який затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 21.01.2014 № 49.

Тіньова економіка під прицілом податкової міліції

   За результатами роботи податкової міліції ДПІ у м. Херсоні лише у вересні нинішнього року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 5 кримінальних проваджень, в в їх числі 4 злочини із категорії “тяжких”. За трьома із них Кримінальний кодекс України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 7 років, ще по одному — від 7 до 12 років з позбавленням права займати певні посади чи здійснювати певну діяльність на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

   Забезпечення стабільних надходжень до бюджетів усіх рівнів – основне завдання органів Державної фіскальної служби. Проте така економічна проблема, як тіньова економіка, інколи стоїть на заваді вчасному наповненню бюджету країни, із якого фінансуються галузі освіти, медицини, культури тощо. Тож тіньова економіка вкрай негативно впливає на всі соціально-економічні процеси, які відбуваються в державі та суспільстві.

   Протидіяти цьому явищу в економіці покликана податкова міліція, основними завданнями якої є запобігання кримінальних та інших правопорушень у сфері оподаткування, виявлення злочинів та їх розкриття. Тобто, знищення тіньової економіки, стовідсоткова та вчасна сплата належних податкових зобов'язань платниками податків.

Херсонська малеча успадкувала нерухомості на суму майже 3 млн гривень

   Громадяни звільняються від обов’язку подання декларації незалежно від видів та сум отриманих доходів, зокрема, якщо вони є неповнолітніми і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб та/або держави станом на кінець звітного року. Водночас, обов’язок щодо заповнення та подання декларації, а також сплати грошових зобов’язань від імені такої дитини покладається на його батьків або опікунів.

   Розмір ставки податку, що застосовується до відповідного об’єкта спадщини, залежить від родинних стосунків членів сім’ї дитини-спадкоємця і спадкодавця.

   За нульовою ставкою оподатковуються вартість власності, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

   Членами сім’ї громадянина першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

   Вартість спадщини, що успадковується спадкоємцями, які мають другий ступінь споріднення, оподатковується за ставкою 5%.

   Аналогічно оподатковується і вартість об'єкта дарування.

   Отже, батькам або опікунам у разі отримання неповнолітньою дитиною спадщини або дарунку слід подати декларацію про майновий стан і доходи від імені такої дитини та сплатити податок на доходи фізичних осіб у розмірі 5%.

   Наразі, з початку нинішнього року батьки 22 юних херсонців повідомили податкову інспекцію про отримання їх дітьми спадщини чи дарунків у 2013 році на загальну суму майже 3 млн гривень. За результатами обробки поданих декларацій ревізори донарахували 118 тисяч гривень податку на доходи. Майже вся ця сума вже поповнила міський бюджет.

Броунівський рух у херсонському підприємництві” або скільки нових бізнесменів прийшло на місце старих

   Станом на 1 жовтня цього року в ДПІ у м. Херсоні зареєстровано понад 45 тис. суб’єктів господарювання – платників податків. Зокрема, на обліку у ДПІ перебуває 30 тис. підприємців та більше 15 тис. підприємств.

   Протягом 9 місяців цього року такі бізнесмени сплатили до Державної та міської скарбниць понад 700 млн грн податків та зборів.

   Зазначимо, що представництво міського бізнесу постійно оновлюється. Так, з початку року у ДПІ у м. Херсоні зареєстровано 453 новостворених підприємства, тоді як знято з обліку лише 252. Крім того, до складу новостворених суб’єктів господарювання додались 853 підприємці, а платниками ПДВ зареєструвалися 296 осіб.

   Додамо, що протягом трьох кварталів у державному реєстрі фізичних осіб –  платників податків зареєстровано майже 5 тис. містян.