Опіка та піклування, як сімейна форма виховання.

Забезпечення та додержання прав дітей визначає майбутнє Української держави. Конвенція ООН про права дітей першою кинула стереотипам минулого виклик – визнала дитину самостійним суб’єктом права, а її інтереси пріоритетними щодо потреб суспільства.

Починаючи з 2005 року в Україні розпочато реформування державної системи захисту прав дітей, основними напрямками якої є розвиток сімейних форм виховання дітей, що не мають батьківської опіки , реформування державної системи влаштування таких дітей, підтримка сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах, створення умов для реінтеграції дітей в сімейне оточення.

Сімейні форми виховання, а це усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’і, дитячі будинки сімейного типу є тимчасовою формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Вказані сімейні форми, є тимчасовою формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, метою якої  є забезпечення належних умов для виховання дітей в сімейному оточенні.

Опіка/піклування встановлюються над дітьми, які залишилися без батьківського піклування, в наслідок різних життєвих причин - смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав або з інших причин, коли діти залишилися без батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років. Опіка/піклування надається переважно родичами дитини або іншим особам, які є громадянами України. Обов’язковою умовою при встановленні опіки є бажання самої дитини щодо призначення певної особи її опікуном, піклувальником. За такими дітьми зберігається право на майно та житло, аліменти, пенсії, інші соціальні виплати.

Опікуни/піклувальники (повнолітня дієздатна особа) є законними представниками інтересів дитини які несуть відповідальність за життя, здоров’я, освіту, фізичний і психічний розвиток дитини.

Опіка/піклування встановлюється рішенням/розпорядженням виконавчого комітету або судом. Не може бути опікуном/піклувальником особа, яка зловживає алкоголем, наркотичними засобами, позбавлена батьківських прав, а також інтереси якої суперечать інтересам дитини.

Контроль за умовами утримання, виховання, навчання дитини, над якою оформлено опіку, піклування, покладається на органи опіки та піклування.

Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім’ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання:

заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);

копію паспорта та ідентифікаційний номер платника податку;

копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;

документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (якщо особа не є родичем дитини);

висновок про стан здоров'я заявника (згідно з додатком);

довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;

довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника;

письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою.

Строк становить дванадцять місяців з дати видачі.

 

Якщо Ви небайдужі до долі дітей та у Вас є можливість і бажання взяти на виховання хоча б одну дитину - зробіть це! Подаруйте щастя на цій землі маленькім янголяткам, які чекають на Вас!