Херсонською окружною прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж І півріччя 2021 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорської діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
Першочергову увагу приділено стану досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з розкраданням бюджетних коштів та корупційними діяннями посадовців та незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин.
Низку дієвих заходів з метою активізації цієї роботи визначено за результатами оперативного обговорення на нарадах у керівника Херсонської окружної прокуратури.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівника прокуратури проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста, на якій обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.
Під головуванням керівника прокуратури в 2021 році також проведено 25 оперативних нарад, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У 2021 році правоохоронними органами міста вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Рівень облікованих кримінальних правопорушень (злочинності) на 10 тис. населення склав 63,8 проти 80 за 6 місяців 2020 року.
Зменшилась на 16% кількість особливо тяжких кримінальних правопорушень (626 проти 747 торік). Обліковано 132 кримінальних правопорушення проти життя та здоров’я особи, що на 33% менше, ніж у 2020 році (197), з них: 3 кримінальних правопорушення про заподіяння умисних тяжких тілесних ушкоджень (ст. 121) проти 7 торік (що менше на 57%, ніж у минулому році).
Кількість облікованих кримінальних правопорушень проти власності склала 1188, що на 21% менше, ніж у 2020 році (1500). Понад 70% кримінальних правопорушень цієї категорії складають крадіжки (882), кількість яких зменшилася на 25% (1169 торік), з них кількість крадіжок із автомобілів зменшилася з 79 до 43 (на 46% менше).
Також зменшилось розбійних нападів на 44 % (5 проти 9 минулого року), вимагань на 11% (8 проти 9 торік), шахрайств на 6% (169 проти 179 торік), привласнень, розтрат майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК) на 19% (55 проти 68), на 42% – у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення (175 проти 303 торік).
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської окружної прокуратури упродовж 6 місяців 2021 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього за перше півріччя 2021 року слідчими та дізнавачами територіальних підрозділів Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області розслідувалось 21823 кримінальних проваджень, з яких у 4944 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 450 обвинувальних актів.
Прокурорами надано 2227 вказівок у провадженнях, скасовано 324 незаконних постанови про закриття кримінальних проваджень, з яких у 19 обвинувальні акти спрямовано до суду.
Упродовж 6 місяців 2021 року збільшилась кількість виявлених прокурорами та внесених до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення раніше не облікованих кримінальних правопорушень – із 14 до 27.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів та незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин
Досягнуто позитивних результатів на пріоритетних напрямках: щодо корупційних злочинів до суду направлено 15 обвинувальних актів, у бюджетній сфері – 6, про злочини за фактами збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів – направлено 3 кримінальні провадження.
Діяльність прокурора у сфері протидії адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією
Активно використовуються можливості щодо опрацювання відомостей у відкритих джерелах інформації, у тому числі наявних в базах даних державних органів, єдиних та державних реєстрах, а також направлення відповідних повідомлень про можливе порушення антикорупційного законодавства до уповноважених органів Національної поліції України.
Упродовж 2021 року Херсонською окружною прокуратурою внесено 2 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які задоволено, 3 особи притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Окрім того, окружною прокуратурою на адресу Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Херсонського управління ДВБ Національної поліції України та Національного агентства з питань запобігання корупції за поточний період 2021 року направлено інформацію відносно:
- 1 посадової особи органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків;
- 2 посадові осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо конфлікту інтересів;
- 28 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання
декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Представництво, захист інтересів держави в суді
Херсонською окружною прокуратурою значно активізовано представницьку діяльність із захисту інтересів держави в суді. Так, упродовж 6 місяців 2021 року прокурором спрямовано до судів різних юрисдикцій 17 позовів на 82,4 млн. грн., з яких 2 позови на суму 6 млн. грн. на захист інтересів територіальної громади у сфері комунальної власності; 10 позовів на 74,4 млн. грн. щодо стягнення сум до бюджетів різних рівнів; 1 позов на 1,7 млн. з земельних питань.
За вказаний період судами розглянуто та задоволено 6 позовів прокурора на 918 тис. грн., 4 з яких на 918 тис. грн. з питань стягнення сум до бюджету, 2 позови на захист інтересів територіальної громади у сфері комунальної власності.
Провадження за 1 позовом прокурора у сфері земельних відносин закрито судом у зв’язку з добровільним врегулюванням спору.
Не залишено поза увагою і захист культурної спадщини міста. Задля належного захисту інтересів держави у цій сфері, а також запобіганню можливого руйнування чи пошкодження пам’яток архітектури прокуратура звернулась до адміністративного суду з позовами до власників декількох квартир про зобов’язання укласти охоронний договір на пам’ятку архітектури.
Реально виконано рішень суду за позовами прокурора за вказаний період на суму 6,1 млн. грн.
За результатами здійснення представницької діяльності, за вказаний період, окружною прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення 6 кримінальних правопорушень, з них 4 - у бюджетній сфері.
У порядку відомчого контролю подано 13 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Захист прав і свобод дітей
Покращено діяльність з питань захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства. Херсонською окружною прокуратурою у поточному році заявлено 3 позови у сфері використання бюджетних коштів, а також нецільового використання державного майна навчальних закладів міста на загальну суму 1,9 млн.грн. Судами задоволено 3 позови в порядку господарського судочинства на загальну суму 152 тис. грн. Також у поточному році реально виконано судові рішення на суму 72 тис. грн.
За І півріччя 2021 року Херсонською окружною прокуратурою до Херсонського міського суду скеровано 12 кримінальних проваджень відносно неповнолітніх, з них 10 обвинувальних актів, та 2 клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру.
Підтримання публічного обвинувачення
Упродовж І півріччя 2021 року за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях (у тому числі при перегляді за нововиявленими обставинами) 517 кримінальних проваджень, з них у 248 провадженнях взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.
Обвинувачення підтримано у судовому розгляді 86 проваджень із ухваленням вироків. Забезпечено участь у розгляді 4 проваджень із ухваленням вироків на підставі угоди, з них 4 – у підготовчому судовому засіданні. За угодами про визнання винуватості ухвалено вироки у 2 провадженнях.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях Херсонською окружною прокуратурою у І півріччі 2021 року внесено 49 документів прокурорського реагування, які розглянуто, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 13 службових осіб, у т.ч. внесено 11 документів прокурорського реагування щодо дотримання прав в’язнів на охорону здоров’я; 2 – щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення; 5 – щодо усунення вимог кримінально-виконавчого законодавства підчас виконання додаткового кримінального покарання у виді конфіскації майна Дніпровським, Корабельним та Суворовським РВ ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) у Херсонській області; 9 – щодо усунення порушень вимог чинного законодавства України щодо додержання конституційних прав і свобод затриманих при їх утримані у кімнатах для затриманих чергових частин Херсонського, Дніпровського, Корабельного відділів поліції Головного управління Національної поліції у Херсонській області; скасовано та приведено у відповідність 18 актів, з них: у виправних колоніях – 16, у підрозділах ДВС – 2; звільнено із штрафних приміщень ВК №90 11 незаконно утримуваних осіб.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Упродовж 2021 року Херсонською окружною прокуратурою розглянуто 396 звернень, за належністю до інших відомств для організації розгляду направлено 232 звернення. З урахуванням повноважень органів прокуратури, більшість розглянутих звернень 281 стосувалась питань досудового розслідування кримінальних проваджень. За результатами розгляду задоволено 26 звернень, права учасників кримінального провадження поновлені, незаконні постанови слідчих поліції про закриття кримінальних проваджень скасовані. Також у 14 зверненнях містилися відомості про вчинення кримінальних правопорушень, тому за цими фактами вносились відомості до ЄРДР.
Протягом 2021 року до прокуратури надійшов 1 запит на інформацію, на який надано запитувану інформацію.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
Протягом І півріччя 2021 року Херсонською окружною прокуратурою активізовано роботу з висвітлення діяльності у засобах масової інформації. Так, здійснено 92 виступи у засобах масової інформації, з них: Інтернет – 49 виступів, радіо та телебачення – 31, інформаційні агентства – 12.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської окружної прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською окружною прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2020 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
Першочергову увагу приділено стану досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних розкраданням бюджетних коштів та корупційними діяннями посадовців, у сфері земельних відносин та незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин.
Низку дієвих заходів з метою активізації цієї роботи визначено за результатами оперативного обговорення на нарадах у керівника Херсонської місцевої прокуратури.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівника Херсонської місцевої прокуратури проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів міста, на яких обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.
Під головуванням керівника прокуратури в 2020 році також проведено 41 оперативну нараду, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У 2020 році правоохоронними органами міста вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Рівень облікованих кримінальних правопорушень (злочинності) на 10 тис. населення склав 129,0 проти 152,0 у 2019 році.
Зменшилась на 16,9% кількість особливо тяжких кримінальних правопорушень (123 проти 148 торік). Обліковано 238 кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи, що на 19,3% менше, ніж у 2019 році.
Зменшилася на 14 % кількість облікованих кримінальних правопорушень проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина (зі 43 до 37).
Кількість облікованих кримінальних правопорушень проти власності склала 2540, що на 21,5% менше, ніж у 2019 році (3235). Понад 70% кримінальних правопорушень цієї категорії складають крадіжки (1983, або 78,1%), їх кількість зменшилась на 25,1%, з них кількість крадіжок з квартир – з 232 до 77 (на 66,8% менше), із автомобілів зменшилася з 222 до 148 (на 33,3% менше).
Також на 23,8% зменшилася кількість облікованих кримінальних правопорушень за фактами грабежів з 126 проти 96 в поточному році, розбійних нападів на 22,7 % (17 проти 22 минулого року).
На 17,6% менше обліковано правопорушень проти громадської безпеки (61 проти 74 торік). Основну частку правопорушень проти громадської безпеки (32 або 52,5%) становлять кримінальні правопорушення, пов’язані з незаконним поводженням зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (ст. 263 КК).
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 2020 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього у 2020 році слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 28469 кримінальних проваджень, з яких у 11013 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 936 обвинувальних актів.
Прокурорами надано 3085 вказівок у провадженнях, скасовано 306 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких у 61 обвинувальні акти спрямовано до суду.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів, у сфері земельних відносин та незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин
Досягнуто позитивних результатів на пріоритетних напрямках: щодо корупційних злочинів до суду направлено 18 обвинувальних актів (2019 – 9), у бюджетній сфері – 8 (2019 – 7), у земельній сфері – 2 (2019 – 2), про злочини за фактами збуту наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів – направлено 17 кримінальних проваджень (2019 - 12).
Діяльність прокурора у сфері протидії адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією
Активно використовуються можливості щодо опрацювання відомостей у відкритих джерелах інформації, у тому числі наявних в базах даних державних органів, єдиних та державних реєстрах, а також направлення відповідних повідомлень про можливе порушення антикорупційного законодавства до уповноважених органів Національної поліції України.
Упродовж 2020 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 2 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Херсонського управління ДВБ Національної поліції України та Національного агентства з питань запобігання корупції за поточний період 2020 року направлено інформацію відносно:
1 посадової особи органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків;
5 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо конфлікту інтересів;
60 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання
декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Упродовж 2020 року місцевою прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно 3 посадових осіб щодо неподання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також щодо можливого внесення недостовірних відомостей у щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Представництво, захист інтересів держави в суді
Херсонською місцевою прокуратурою активізовано представницьку діяльність із захисту інтересів держави в суді. Так, протягом 2020 року подано до суду 22 позови на суму 49,7 млн.грн., з яких: у бюджетній сфері на 4,3 млн. грн.; (стягнення боргу за договорами про пайову участь у розвитку інфраструктури міста Херсон); з питань державної та комунальної власності на 13,8 млн.грн.; (розірвання договорів оренди, повернення комунального майна, визнання права комунальної власності); з земельних питань на 31,6 млн.грн., у сфері охорони навколишнього природного середовища заявлено та задоволено позовів на суму 205 тис. грн.
Судами розглянуто та задоволено позовів прокурорів на суму понад 10 млн.грн.
Крім того, за вказаний період прокурорами підготовлено 4 апеляційні скарги, 3 з яких судом задоволено.
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 1,5 млн.грн.
У порядку відомчого контролю подано 22 скарги на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Захист прав і свобод дітей
Покращено діяльність з питань захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства. Херсонською місцевою прокуратурою у поточному році заявлено 4 позови у сфері використання бюджетних коштів на загальну суму 122 тис. грн. та 1 позов у сфері адміністративного судочинства. Судами задоволено 3 позови на загальну суму 43 тис. грн., з них 2 позови в порядку господарського судочинства і 1 позов в порядку адміністративного судочинства.
За 2020 рік Херсонською місцевою прокуратурою до Херсонського міського суду скеровано 10 обвинувальних актів відносно неповнолітніх.
Херсонською місцевою прокуратурою вживаються заходи щодо гуманізації покарання неповнолітніх, які вчинили кримінальні правопорушення. Так, упродовж 2020 року до суду направлено 4 клопотання відносно 5 неповнолітніх у порядку ст.48 КК України про звільнення неповнолітніх від кримінальної відповідальності у зв’язку із зміною обстановки, які розглянуто та задоволено судом.
Крім того, забезпечено впровадження пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення». В рамках реалізації вказаного проекту до суду направлено 1 кримінальне провадження, за результатами розгляду якого неповнолітню особу звільнено від кримінальної відповідальності із передачею на поруки батькам.
Підтримання публічного обвинувачення
Упродовж 2020 року за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях (у тому числі при перегляді за нововиявленими обставинами) 1515 кримінальних проваджень, з них у 550 провадженнях взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.
Обвинувачення підтримано у судовому розгляді 331 провадження з ухваленням вироків. Забезпечено участь у розгляді 51 провадження із ухваленням вироків на підставі угоди, з них 42 – у підготовчому судовому засіданні. За угодами про визнання винуватості ухвалено вироки у 19 провадженнях.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях Херсонською місцевою прокуратурою у 2020 році внесено 83 документи прокурорського реагування, які розглянуто, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 27 службових осіб, у т.ч. внесено 13 документів прокурорського реагування щодо дотримання прав в’язнів на охорону здоров’я; 13– щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення; 6 – щодо усунення вимог кримінально-виконавчого законодавства підчас виконання додаткового кримінального покарання у виді конфіскації майна Дніпровським, Корабельним та Суворовським РВ ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) у Херсонській області; 6 – щодо усунення порушень вимог чинного законодавства України щодо додержання конституційних прав і свобод затриманих при їх утримані у кімнатах для затриманих чергових частин Херсонського, Дніпровського, Корабельного відділів поліції Головного управління Національної поліції у Херсонській області; скасовано та приведено у відповідність 20 актів, з них: у виправних колоніях – 18, у підрозділах ДВС – 2; звільнено із штрафних приміщень ВК №90 13 незаконно утримуваних осіб.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Протягом 2020 року до Херсонської місцевої прокуратури усього надійшло 1524 звернень, з них вирішено 818 звернень, задоволено – 35, направлено в інші відомства – 620.
На особистому прийомі в 2020 році прийнято 179 звернення, з яких особисто керівником прокуратури – 38. Зменшення загальної кількості звернень, у тому числі поданих на особистому прийомі у 2020 році пов’язано з призупиненням особистого прийому заявників, запитувачів інформації, депутатів усіх рівнів в органах прокуратури на час дії карантину.
Найбільше розглянутих у 2020 році звернень – 601, стосувались питань здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, що відповідає обсягу повноважень органів прокуратури на цей час в частині здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Під час розгляду таких звернень встановлено 35 випадків незаконного закриття слідчими кримінальних проваджень, прокуратурою постанови про закриття скасовано, досудове розслідування поновлено.
Протягом 2020 року до прокуратури надійшло 13 запитів на інформацію, з яких 2 дублікати.
Два запити в порядку ч. 3 ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» направлено належному розпоряднику для організації подальшого розгляду.
11 запитів (з них 2 – дублетні) розглянуто, з яких 3 запитувачам надано роз’яснення з порушених питань, у 5 запитах запитувачам надано витребовувану інформацію, а саме:
1 - з питань досудового розслідування;
2 - (один з них дублікат) – з питань представництва інтересів держави у суді;
4 - (один з них дублікат) - з питань організаційно-розпорядчої діяльності прокуратури).
Також за результатами розгляду одного запиту прийнято рішення про відмову в його задоволенні відповідно до ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації», так як запитувачем не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
Протягом 2020 року Херсонською місцевою прокуратурою активізовано роботу з висвітлення діяльності у засобах масової інформації. Так, здійснено 226 виступів у засобах масової інформації, з них: Інтернет – 137 виступів, радіо – 59, інформаційні агентства – 22, телебачення регіональне – 5 виступів, друковані ЗМІ регіональні - 3.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж I півріччя 2020 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
Першочергову увагу приділено стану досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних з розкраданням бюджетних коштів та корупційними діяннями посадовців, у сфері земельних відносин та незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин.
Низку дієвих заходів з метою активізації цієї роботи визначено за результатами оперативного обговорення на нарадах у керівника Херсонської місцевої прокуратури.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівника Херсонської місцевої прокуратури проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста, на якій обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.
Під головуванням керівника прокуратури в І півріччі 2020 року також проведено 24 оперативні наради, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У І півріччі 2020 року правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Рівень злочинності на 10 тис. населення склав 80 проти 95,3 торік. Зменшилася кількість облікованих кримінальних правопорушень (з 3123 до 2594).
Зменшилась на 32,6% кількість зареєстрованих особливо тяжких злочинів (62 проти 92), на 24,3% злочинів середньої (1181 проти 1696) та на 5% невеликої тяжкості (604 проти 636), на 30% умисних вбивств (7 проти 10).
Спостерігається зменшення кількості вчинених злочинів проти власності на 26,6% (з 2044 до 1500), з яких на 71,8% крадіжок із квартир (зі 142 до 40), на 52,4% крадіжок з автомобілів (зі 166 до 79), на 31,3% грабежів (із 64 до 44), на 30,8% розбоїв (з 13 до 9).
Зареєстровано менше злочинів у сфері господарської діяльності на 35,1% (37 проти 57), злочинів проти громадської безпеки на 31,1% (31 проти 45), злочинів проти безпеки виробництва на 25,0% (3 проти 4).
Викрито більше на 15,2% злочинів у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (303 проти 263).
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 6 місяців 2020 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього у першому півріччі 2020 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 21102 кримінальних проваджень, з яких у 6160 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 471 обвинувальний акт.
Прокурорами надано 2142 вказівок у провадженнях, скасовано 183 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких у 41 обвинувальні акти спрямовано до суду.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів, у сфері земельних відносин та незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин
До суду прокурорами за 6 місяців 2020 року скеровано 11 проваджень про корупційні правопорушення, 7 проваджень у бюджетній сфері, 1 – у земельній сфері.
Діяльність прокурора у сфері протидії адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією
Активно використовуються можливості щодо опрацювання відомостей у відкритих джерелах інформації, у тому числі наявних в базах даних державних органів, єдиних та державних реєстрах, а також направлення відповідних повідомлень про можливе порушення антикорупційного законодавства до уповноважених органів Національної поліції України.
Упродовж І півріччя 2020 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 2 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Херсонського управління ДВБ Національної поліції України та Національного агентства з питань запобігання корупції за поточний період 2020 року направлено інформацію відносно:
- 1 посадової особи органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків;
- 1 посадової особи органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо конфлікту інтересів;
- 40 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Упродовж І півріччя 2020 року місцевою прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань відносно 3 посадових осіб щодо неподання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також щодо можливого внесення недостовірних відомостей у щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Представництво, захист інтересів держави в суді
Покращено стан представницької діяльності. Херсонською місцевою прокуратурою подано до суду в порядку господарського судочинства 11 позовів на суму 44,6 млн. грн., з яких: з питань державної та комунальної власності на 13,8 млн. грн.; з земельних питань на 31,6 млн. грн.
Поточного року розглянуто та задоволено 5 позовів прокурора на 1,4 млн. грн. (за 6 місяців 2019 року судами розглянуто та задоволено 4 позови на суму 137 тис. грн, що в 10 разів менше, ніж у поточному році).
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 1 млн. грн.
У порядку відомчого контролю подано 15 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Захист прав і свобод дітей
Покращено діяльність з питань захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства. Херсонською місцевою прокуратурою пред’явлено 1 позов в порядку адміністративного судочинства про зобов’язання вжити заходів, направлених на усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту техногенної та протипожежної безпеки у навчальному закладі м. Херсона, щодо частини невиконаного припису районного відділу Головного управління ДСНС України в Херсонській області, який задоволено, а також пред’явлено 3 позови в порядку господарського судочинства про визнання додаткових угод до договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти недійсними на загальну суму понад 122 тис. грн., з яких один задоволено на суму 43 тис. грн., а 2 перебувають на розгляді.
Херсонською місцевою прокуратурою вжито додаткових заходів щодо оперативності розгляду кримінальних проваджень відносно неповнолітніх минулих років, наразі судом розглянуто 3 таких кримінальних проваджень.
Підтримання публічного обвинувачення
Упродовж першого півріччя 2020 року за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях (у тому числі при перегляді за нововиявленими обставинами) 762 кримінальних проваджень, з них у 286 провадженнях взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.
Обвинувачення підтримано у судовому розгляді 180 проваджень з ухваленням вироків. Забезпечено участь у розгляді 39 проваджень із ухваленням вироків на підставі угоди, з них 32 – у підготовчому судовому засіданні. За угодами про визнання винуватості ухвалено вироки у 17 провадженнях.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях Херсонською місцевою прокуратурою у І півріччі 2020 року проведено наступну роботу.
За результатами розгляду 67 документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 17 службових осіб, у тому числі внесено 12 документів прокурорського реагування щодо дотримання прав в’язнів на охорону здоров’я (з них 2 щодо діяльності спеціальних палат протитуберкульозних та територіальних медичних закладів), 5-щодо усунення порушень вимог закону в діяльності ІТТ №1 ГУНП в області, 11-щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення. Скасовано та приведено у відповідність 16 актів, з них: виправних колоній – 14, у підрозділах ДВС-2, звільнено 10 незаконно утримуваних осіб.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Протягом І півріччя 2020 року до Херсонської місцевої прокуратури усього надійшло 728 звернень, з них вирішено 411 звернень (на 17,6 % менше, ніж у І півріччі 2019 року), задоволено - 13, направлено в інші відомства - 278.
На особистому прийомі в 2020 році прийнято 174 звернення ( в 2019 – 489), з яких особисто керівником прокуратури - 34 (тобто 19,5 %). Зменшення загальної кількості звернень, у тому числі поданих на особистому прийомі у 2020 році пов’язано з призупиненням особистого прийому заявників, запитувачів інформації, депутатів усіх рівнів в органах прокуратури на час дії карантину.
Найбільше розглянутих у 2020 році звернень – 301, стосувались питань здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, що відповідає обсягу повноважень органів прокуратури на цей час в частині здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Під час розгляду таких звернень встановлено 13 випадків незаконного закриття слідчими кримінальних проваджень, прокуратурою постанови про закриття скасовано, досудове розслідування поновлено.
Протягом поточного періоду до місцевої прокуратури надійшло 7 запитів на інформацію ( у 2019 році – 11), у 6 - надано інформацію та роз’яснення, ще 1 - надіслано іншим розпорядникам.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
Упродовж І півріччя 2020 року Херсонською місцевою прокуратурою здійснено 158 виступів в засобах масової інформації, з яких у друкованих ЗМІ – 3, електронних ЗМІ – 48, інформаційних агенствах – 15, у мережі Інтернет - 88. Крім того, до органів влади спрямовано 4 інформації про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Право громадян на звернення до державних органів займає особливе місце у системі засобів захисту їх прав, свобод та законних інтересів.
Конституція України визначає право осіб направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
З метою гарантування належної реалізації цих прав, а у випадку порушення – їх відновлення, державою створено відповідні установи. Важливу роль у системі державних органів, діяльність яких спрямована на захист прав громадян, відведено саме органам прокуратури.
Про порядок та графік особистого прийому громадяни можна дізнатися у Херсонській місцевій прокуратурі, зокрема, із розташованих у загальнодоступних місцях інформаційних стендах.
Зверніть увагу на обов’якові вимоги до звернення:
У зверненні зазначайте своє прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Підпишіть своє письмове звернення та зазначте дату.
Анонімні звернення до розгляду не приймаються.
Дотримання цих простих умов забезпечить належний розгляд Вашого звернення.
Надсилайте звернення поштовим зв’язком на адресу: м. Херсон, вул. Тираспільська, 5-а, на електронну адресу hersonprok@pho.gov.ua, за телефоном «гарячої лінії» 22-63-40, або ж звернувшись особисто в робочий час до приміщень прокуратури за наступними адресами: вул. Тираспільська, 5-а, вул. Уварова, 8, вул. Пилипа Орлика, 50, вул. Чорноморська 40-а.
Виконуючий обов’язки керівника
Херсонської місцевої прокуратури О.Кравченко
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2019 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
Першочергову увагу приділено стану досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов’язаних розкраданням бюджетних коштів та корупційними діяннями посадовців, у сфері земельних відносин та незаконного обігу наркотичних засобів та психотропних речовин.
Низку дієвих заходів з метою активізації цієї роботи визначено за результатами оперативного обговорення на нарадах у керівника Херсонської місцевої прокуратури.
Зокрема, під головуванням керівника прокуратури в 2019 році проведено 103 оперативні наради, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У 2019 році правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Рівень злочинності на 10 тис. населення склав 152 проти 157,8 торік. Зменшилася кількість облікованих кримінальних правопорушень (з 5171 до 4947).
Зменшилась на 23,2% кількість зареєстрованих тяжких злочинів (1281 проти 1668), умисних вбивств на 25,9% (20 проти 27).
Спостерігається зменшення кількості вчинених злочинів проти власності на 11,2% (з 3642 до 3235), з яких на 38,3% крадіжок з автомобілів (з 360 до 222), майже на третину грабежів (з 181 до 126), розбоїв на 37,1% (з 35 до 22), шахрайств на 20,4% (з 358 до 285).
Зареєстровано менше злочинів проти громадської безпеки на 39,3% (74 проти 122).
Викрито більше на 30,1% злочинів у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (415 проти 319).
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 2019 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього у 2019 році слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 30204 кримінальних проваджень, з яких у 9679 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 1001 обвинувальних актів.
Прокурорами надано 3090 вказівок у провадженнях, скасовано 543 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких у 30 обвинувальні акти спрямовано до суду.
При загальному зменшенні суми установлених збитків (з 12 922 тис грн. до 7 406 тис. грн.) збільшилася сума відшкодування завданих злочинами збитків (з 1 246 до 1 946 тис. грн.);
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів, у сфері земельних відносин та незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин
До суду прокурорами у 2019 році скеровано 9 проваджень про корупційні правопорушення, 7 проваджень у бюджетній сфері, 2 – у земельній сфері, 1 - щодо правопорушень вчинених у складі організованої групи у сфері незаконного обігу наркотичних засобів.
Діяльність прокурора у сфері протидії адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією
Активно використовуються можливості щодо опрацювання відомостей у відкритих джерелах інформації, у тому числі наявних в базах даних державних органів, єдиних та державних реєстрах, а також направлення відповідних повідомлень про можливе порушення антикорупційного законодавства до уповноважених органів Національної поліції України.
Упродовж 2019 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 3 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області, Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, Херсонського управління ДВБ Національної поліції України та Національного агентства з питань запобігання корупції за поточний період 2019 року направлено інформацію відносно:
- 9 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків;
- 86 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Представництво, захист інтересів держави в суді
Покращено стан представницької діяльності. Херсонською місцевою прокуратурою подано до суду в порядку господарського судочинства 16 позовів на суму 35 млн. грн., з яких: з питань державної та комунальної власності на 11,3 млн. грн.; з земельних питань на 23,2 млн. грн.
Поточного року розглянуто та задоволено 10 позовів прокурора на 12,9 млн. грн. (за 12 місяців 2018 року судами розглянуто та задоволено 20 позовів на суму 4 млн. грн, що в 3,5 рази менше, ніж у поточному році).
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 1875 млн. грн., що становить 49% від рішень, що підлягають виконанню.
У порядку відомчого контролю подано 5 клопотань та 17 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Захист прав і свобод дітей
Покращено діяльність з питань захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства Херсонською місцевою прокуратурою пред’явлено 1 позов в порядку адміністративного судочинства про зобов’язання вчинити дії щодо інвентаризації та паспортизації дитячих ігрових майданчиків, який задоволено, а також пред’явлено 5 позовів в порядку господарського судочинства про визнання додаткових угод до договорів про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти недійсними на загальну суму понад 194 тис.грн., які перебувають на розгляді.
Херсонською місцевою прокуратурою вжито додаткових заходів щодо оперативності розгляду кримінальних проваджень відносно неповнолітніх минулих років, наразі судом розглянуто 5 таких кримінальних проваджень.
Підтримання публічного обвинувачення
Упродовж 2019 року за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях (у тому числі при перегляді за нововиявленими обставинами) 1449 кримінальних проваджень, з них у 748 провадженнях взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.
Обвинувачення підтримано у судовому розгляді 380 проваджень з ухваленням вироків. Забезпечено участь у розгляді 95 проваджень із ухваленням вироків на підставі угоди, з них 89 – у підготовчому судовому засіданні. За угодами про визнання винуватості ухвалено вироки у 37 провадженнях.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях Херсонською місцевою прокуратурою у 2019 році проведено наступну роботу.
За результатами розгляду 115 документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 33 службові особи, у тому числі розглянуто 18 документів реагування щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення. Скасовано та приведено у відповідність 27 актів, з них: виправних колоній – 14, державної виконавчої служби – 9, постанов суду по справах про адміністративні правопорушення – 4.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Протягом 2019 року до Херсонської місцевої прокуратури усього надійшло 1654 звернення, з них вирішено 951 звернення (на 7,4% менше, ніж у 2018 році), задоволено - 38, направлено в інші відомства - 624.
На особистому прийомі в 2019 році прийнято 837, з яких особисто керівником прокуратури прийнято 161 звернення (тобто 19,2 %).
Найбільше звернень – 685, стосувались питань здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, що відповідає обсягу повноважень органів прокуратури на цей час в частині здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Під час розгляду таких звернень встановлено 38 випадків незаконного закриття слідчими кримінальних проваджень, прокуратурою постанови про закриття скасовано, досудове розслідування поновлено.
Протягом поточного періоду до місцевої прокуратури надійшло 16 запитів на інформацію, у 9 - надано інформацію та роз’яснення, ще 7 - надіслано іншим розпорядникам.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
У 2019 році Херсонською місцевою прокуратурою здійснено 238 виступів в засобах масової інформації, з яких у друкованих ЗМІ – 11, електронних ЗМІ – 60, інформаційних агенствах – 17, у мережі Інтернет - 150. Крім того, до органів влади спрямовано 10 інформацій про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Одним із важливих напрямів діяльності органів прокуратури України є належна організація та проведення прийомів громадян, об’єктивний, всебічний і своєчасний розгляд звернень у межах повноважень, перевірка викладених у них фактів, прийняття рішень відповідно до чинного законодавства.
Протягом 9 місяців 2019 року до Херсонської місцевої прокуратури надійшло усього 1317 звернень, з них на особистому прийомі громадянами подано 695 звернень, особисто керівнику подано 123 звернення. Надійшло та розглянуто 12 запитів на публічну інформацію
Згідно чинного законодавства на органи прокуратури не покладено функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами, тому 492 звернення від громадян з питань, вирішення яких не відноситься до компетенції органів прокуратури скеровані для розгляду за належністю в інші відомства.
Всього розглянуто з наданням відповіді заявникам 743 звернення, з яких найбільше – 545, стосувались питань здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, що відповідає обсягу повноважень органів прокуратури на цей час в частині здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Під час розгляду таких звернень встановлено 34 випадки незаконного закриття слідчими кримінальних проваджень, прокуратурою постанови про закриття скасовано, досудове розслідування поновлено.
Також у 22 зверненнях містилися відомості про вчинення кримінальних правопорушень, тому за цими фактами вносились відомості до ЄРДР.
Херсонська місцева прокуратура інформує, що подати звернення можна письмово поштовим зв’язком (м. Херсон, вул. Тираспільська, 5-а), електронною поштою hersonprok@pho.gov.ua, за телефоном «гарячої лінії» 22-63-40.
Керівник Херсонської місцевої прокуратури здійснює особистий прийом громадян щосереди у приміщенні прокуратури за адресою: вул. Тираспільська, 5-а з 10.00 до 13.00; перший заступник керівника Кравченко О.В. – щочетверга з 10.00 до 13.00 у приміщенні прокуратури за адресою: вул. Пилипа Орлика, 50; заступник керівника Гаврилов Р.В. – щоп’ятниці з 10.00. до 13.00 у приміщенні прокуратури за адресою: вул. Уварова, 8; заступник керівника Чемерис І.М. – щовівторка з 10.00 до 13.00 у приміщенні прокуратури за адресою: вул. Чорноморська, 40-а.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях проведено Херсонською місцевою прокуратурою у І півріччі 2019 року наступну роботу.
За результатами розгляду 61 документу прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 19 службових осіб, у тому числі розглянуто 17 документів реагування щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення. Скасовано та приведено у відповідність 6 актів, з них: виправних колоній – 1, державної виконавчої служби – 1, постанов суду по справах про адміністративні правопорушення – 4.
Належна увага приділяється нагляду за додержанням вимог кримінально-виконавчого законодавства та законодавства про працю щодо працевлаштування засуджених. Так, у ВК № 90 із 147 працездатних засуждених, які відбувають покарання, працевлаштовано 98 (або 67%).
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти зменшення летальності серед засуджених у ВК № 61 з 10 до 7 випадків, або на 30% та у ВК № 90 з 3 до 1, або на 67 %.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Протягом 2019 року місцевою прокуратурою заявлено 10 позовів на загальну суму 22,87 млн. грн., судами задоволено 4 позови на суму 137 тис. грн.
Позовні заяви внесено: з питань земельних відносин на суму 11,28 млн. грн., задоволено 2 на суму 137 тис. грн.; у сфері комунальної власності на суму 11,38 млн. грн.; у бюджетній системі заявлено на суму 198 тис. грн.
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 1,7 млн. грн., що становить 46% від рішень, що підлягають виконанню.
У порядку відомчого контролю та до суду внесено 11 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Керівник Херсонської місцевої прокуратури Гуляков К.В. спільно з начальником відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру прокуратури Херсонської області Донєвим С.І., провів особистий прийом засуджених у Державній установі «Північна виправна колонія № 90» (дільниці слідчого ізолятора).
В ході особистого прийому керівником прокуратури К.Гуляковим прийнято 6 засуджених. Питання, які порушувались під час спілкування, стосувалися законності притягнення до кримінальної відповідальності, умовно-дострокового звільнення застосування амністії, неправомірних дій адміністрації установи, тощо. Письмові заяви засудженими не надавались. Особам, які відбувають покарання надано роз’яснення з актуальних питань, в тому числі щодо механізму зарахування у строк відбування покарання строку попереднього ув’язнення відповідно до законодавчих змін.
Також під час виїзду керівник прокуратури оглянув комунально-побутові приміщення установи, звернув увагу на умови тримання ув’язнених.
З повагою
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
про результати діяльності Херсонської місцевої прокуратури
(в порядку ст.6 Закону України «Про прокуратуру»)
для розміщення у ЗМІ
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж І півріччя 2019 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням виконувача обов’язків керівника Херсонської місцевої прокуратури 27.12.2018 проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста, на якій обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті та затверджено спільні скоординовані заходи на перше півріччя 2019 року
Всього під головуванням керівника Херсонської місцевої прокуратури у І півріччі 2019 року проведено 75 оперативних нарад, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У І півріччі 2019 року правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Так, зменшилась на 21,5% кількість зареєстрованих тяжких злочинів (699 проти 890), умисних вбивств на 28,6% (10 проти 14).
Спостерігається зменшення кількості вчинених злочинів проти власності на 5,2% (з 2157 до 2044), з яких на 20,6% крадіжок з автомобілів (з 209 до 166), майже на третину грабежів (з 89 до 64), розбоїв на 27,8% (з 18 до 13), шахрайств на 35,8% (з 234 до 148).
Зареєстровано менше злочинів проти статевої свободи та недоторканості (0 проти 5), проти громадської безпеки на 28,6% (45 проти 63), проти громадського порядку та моральності на 39,1% (14 проти 23).
Зменшилась кількість кримінальних правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту на 25,9% (з 81 до 60) у тому числі за фактами порушення безпеки руху на 38,8% (з 49 до 30), у тому числі що спричинило смерть потерпілого на 42,9% (з 7 до 4), за фактами незаконного заволодіння транспортними засобами на 35,3% (з 17 до 11), у тому числі автомобілями (з 10 до 6).
Викрито більше на 46,9% злочинів у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (263 проти 179), у тому числі майже вдвічі фактів незаконного обігу наркотичних засобів без мети збуту (120 проти 63).
Зменшилась кількість кримінальних правопорушень вчинених неповнолітніми на 20% (з 15 до 12), особами, які раніше вчиняли злочини на 12,5% (з 657 до 583), групою осіб на 13,6% (44 до 38).
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом І півріччя 2019 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього у І півріччі 2019 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 16175 кримінальних проваджень, з яких у 3985 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 509 обвинувальних актів.
Прокурорами надано 1842 вказівок у провадженнях, скасовано 268 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких у 14 обвинувальні акти спрямовано до суду.
Активізовано застосування інституту угод, так поточного року укладено 21 угоду про визнання винуватості проти 16 у минулому році.
Вище за середньообласний є стан відшкодування збитків із 4022 тис.грн. завданих збитків відшкодовано 1545 тис.грн, або 38,4%, по області – 19,1%.
Виправдувальні вироки, які набрали законної сили, судами не постановлялись, на додаткове розслідування прокурору кримінальні справи не повертались.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів
До суду прокурорами у 2019 році скеровано 2 провадження про корупційні правопорушення та 2 провадження у бюджетній сфері.
Діяльність прокурора у сфері протидії адміністративним правопорушенням, пов’язаним з корупцією
Активно використовуються можливості щодо опрацювання відомостей у відкритих джерелах інформації, у тому числі наявних в базах даних державних органів, єдиних та державних реєстрах, а також направлення відповідних повідомлень про можливе порушення антикорупційного законодавства до уповноважених органів Національної поліції України.
Упродовж 6 місяців 2019 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 3 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), 2 з яких розглянуті, 1 - перебуває на розгляді.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України за 6 місяців 2019 року направлено інформацію відносно:
- 2 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків;
- 58 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Представництво, захист інтересів держави в суді
Протягом першого півріччя 2019 року місцевою прокуратурою заявлено 10 позовів на загальну суму 22,87 млн. грн., судами задоволено 4 позови на суму 137 тис. грн.
Позовні заяви внесено: з питань земельних відносин на суму 11,28 млн. грн., задоволено 2 на суму 137 тис. грн.; у сфері комунальної власності на суму 11,38 млн. грн.; у бюджетній системі заявлено на суму 198 тис. грн.
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 1,7 млн. грн., що становить 46% від рішень, що підлягають виконанню.
У порядку відомчого контролю та до суду внесено 11 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях проведено Херсонською місцевою прокуратурою у І півріччі 2019 року наступну роботу.
За результатами розгляду 61 документу прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 19 службових осіб, у тому числі розглянуто 17 документів реагування щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення. Скасовано та приведено у відповідність 6 актів, з них: виправних колоній – 1, державної виконавчої служби – 1, постанов суду по справах про адміністративні правопорушення – 4.
Належна увага приділяється нагляду за додержанням вимог кримінально-виконавчого законодавства та законодавства про працю щодо працевлаштування засуджених. Так, у ВК № 90 із 147 працездатних засуждених, які відбувають покарання, працевлаштовано 98 (або 67%).
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти зменшення летальності серед засуджених у ВК № 61 з 10 до 7 випадків, або на 30% та у ВК № 90 з 3 до 1, або на 67 %.
Підтримання публічного обвинувачення
Упродовж І півріччя 2019 року за участю прокурорів судами розглянуто у першій та апеляційній інстанціях (у тому числі при перегляді за нововиявленими обставинами) 717 кримінальних проваджень, з них у 388 провадженні взято участь у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків.
Обвинувачення підтримано у судовому розгляді 177 проваджень з ухваленням вироків. Забезпечено участь у розгляді 54 проваджень із ухваленням вироків на підставі угоди, з них 50 – у підготовчому судовому засіданні. За угодами про визнання винуватості ухвалено вироки у 20 провадженнях.
Захист прав і свобод дітей
Заявлено 1 позовну заяву зобов’язального характеру, яка перебуває на розгляді. Задоволено 2 позови.
Активно вживались заходи спрямовані на гуманізацію кримінального судочинства стосовно неповнолітніх, як наслідок до суду скеровано 2 обвинувальні акти з угодою про примирення між потерпілим та підозрюваним та 4 клопотання про звільнення неповнолітніх підозрюваних від кримінальної відповідальності (найбільше в області).
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Протягом 2019 року до Херсонської місцевої прокуратури усього надійшло 884 звернення, з них вирішено 510 звернень (на 6,3 % більше, ніж у 2018 році), задоволено - 27, направлено в інші відомства - 314.
На особистому прийомі в 2019 році прийнято 489, з яких особисто керівником прокуратури прийнято 90 звернень (тобто 18,4 %).
Протягом поточного періоду до місцевої прокуратури надійшло 11 запитів на інформацію, у 5 - надано інформацію та роз’яснення, ще 6 - надіслано іншим розпорядникам.
Найбільше звернень – 502, стосувались питань здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, що відповідає обсягу повноважень органів прокуратури на цей час в частині здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Під час розгляду таких звернень встановлено 27 випадків незаконного закриття слідчими кримінальних проваджень, прокуратурою постанови про закриття скасовано, досудове розслідування поновлено.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
У І півріччі 2019 року Херсонською місцевою прокуратурою здійснено 136 виступів в засобах масової інформації, з яких у друкованих ЗМІ – 7, електронних ЗМІ – 40, інформаційних агенствах – 12, у мережі Інтернет - 77. Крім того, до органів влади спрямовано 5 інформацій про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Смирнова 49-03-67
Одним із важливих напрямів діяльності органів прокуратури України є належна організація та проведення прийомів громадян, об’єктивний, всебічний і своєчасний розгляд звернень у межах повноважень, перевірка викладених у них фактів, прийняття рішень відповідно до чинного законодавства.
Протягом І півріччя 2019 року до Херсонської місцевої прокуратури надійшло усього 881 звернення, з них на особистому прийомі громадянами подано 492 звернення, особисто керівнику подано 91 звернення. Надійшло та розглянуто 11 запитів на публічну інформацію
Найбільше звернень – 502, стосувались питань здійснення досудового розслідування у кримінальних провадженнях, що відповідає обсягу повноважень органів прокуратури на цей час в частині здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням. Під час розгляду таких звернень встановлено 27 випадків незаконного закриття слідчими кримінальних проваджень, прокуратурою постанови про закриття скасовано, досудове розслідування поновлено.
Також у 20 зверненнях містилися відомості про вчинення кримінальних правопорушень, тому за цими фактами вносились відомості до ЄРДР.
Згідно чинного законодавства на органи прокуратури не покладено функцію нагляду за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами, тому 309 звернень від громадян з питань, вирішення яких не відноситься до компетенції органів прокуратури скеровані для розгляду за належністю в інші відомства. У 90 випадках громадянам надано відповіді з роз’ясненнями порядку судового захисту особистих немайнових або майнових прав та інтересів.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Упродовж 6 місяців 2019 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 3 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), 2 з яких розглянуті, 1 - перебуває на розгляді.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України за 6 місяців 2019 року направлено інформацію відносно:
- 2 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків;
- 58 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
В ході особистого прийому керівником прокуратури А.Коваленком прийнято 5 засуджених. Питання, які порушувались під час спілкування, стосувалися законності притягнення до кримінальної відповідальності та умовно-дострокового звільнення. Письмові заяви засудженими не надавались. Особам, які відбувають покарання надано роз’яснення з актуальних питань, в тому числі щодо механізму зарахування у строк відбування покарання строку попереднього ув’язнення відповідно до законодавчих змін.
Також під час виїзду керівник прокуратури оглянув комунально-побутові приміщення установи, звернув увагу на умови тримання ув’язнених.
Керівником Херсонської місцевої Коваленком Андрієм Олександровичем 10 травня 2019 року буде проведено виїзний особистий прийом мешканців с. Степанівка.
Прийом буде здійснюватись у приміщенні виконавчого комітету Степанівської сільської ради за адресою: Херсон, Суворовський р-н, с. Степанівка, вул. Джона Говарда, буд. 55 - 10 травня 2019 року з 12.00 до 13.00.
Керівника Херсонської
місцевої прокуратури А.Ковлаенко
Херсонська місцева прокуратура нагадує, що відповідно до закону №1697-VII «Про прокуратуру», який набрав чинності 15.07.2015 органи прокуратури не здійснюють перевірки у порядку нагляду за додержанням та застосуванням законів органами державної влади, місцевого самоврядування, державними та приватними підприємствами, тощо.
Згідно із законом №1697-VII, значно звузилися повноваження прокурора щодо представництва в суді. Ним передбачається, що прокурори повинні втручатися лише тоді, коли особи або їхні представники не здійснюють або неналежним чином здійснюють захист (п.2 ст.23) та вимагається обґрунтування підстав для такого представництва (п.4 ст.23).
З урахуванням викладеного, при надходженні до Херсонської місцевої прокуратури звернень, порушені у якому питання не належать до повноважень органів прокуратури, такі звернення направляються уповноваженим органам чи посадовим особам для розгляду. При цьому, звертаємо увагу громадян, що вони не позбавлені права самостійно звертатись до суду за захистом своїх порушених прав.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
З метою підвищення в суспільстві довіри до органів прокуратури, своєчасного отримання та оперативного реагування на факти корупції та інших дій, що порочать звання прокурора, в органах прокуратури Херсонської області функціонують «телефон довіри» та «електронна пошта довіри».
Інформацію на «телефон довіри» та «електронну пошту довіри» отримує працівник управління внутрішньої безпеки Генеральної інспекції Генеральної прокуратури України, дислокований у прокуратурі Херсонської області.
Приймання повідомлень про вищезазначені факти, в тому числі й анонімної інформації, на «телефон довіри» проводиться у робочий час щодня (з 9.00 до 18.00), крім вихідних, за номером (0552) 43-58-07, а на «електронну пошту довіри» korrupcia.herson@gp.gov.ua – цілодобово.
Вказана контактна інформація висвітлена на офіційних веб-порталах Генеральної прокуратури України та прокуратури Херсонської області у розділі «Телефон довіри».
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Упродовж 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 15 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції») які розглянуто.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України упродовж 2018 року направлено інформацію відносно:
- 40 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород);
- 7 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (зайняття підприємницькою діяльністю);
- 408 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
За результатами розгляду вказаних інформацій УЗЕ в Херсонській області ДЗЕ Національної поліції України складено 25 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.
Також, за вказаний період місцевою прокуратурою зареєстровано 15 кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання декларацій посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та можливого недостовірного внесення інформації в декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Упродовж 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою вживались заходи щодо протидії злочинам у бюджетній сфері та з ознаками корупції.
До суду прокурорами скеровано 9 проваджень про корупційні правопорушення та 9 проваджень у бюджетній сфері.
Так, в березні 2018 року направлено до суду обвинувальний акт стосовно керівника одного з департаментів Херсонської міської ради, який через несумлінне ставлення до своїх посадових обов’язків, затвердив акти приймання виконаних робіт за договором, в яких містились неправдиві відомості щодо виконання робіт з капітального ремонту одним з приватних підприємств. Своїми діями посадовець завдав Херсонській міській раді збитки на загальну суму 300 тис.грн.
У травні 2018 року спрямовано до суду кримінальне провадження за обвинуваченням бухгалтера одного з комунальних підприємств Херсонської міської ради, яка у період часу з січня 2015 року по грудень 2016 року маючи доступ до програмно-технічного комплексу «клієнт-банк» незаконно провела грошові платежі на власний картковий рахунок в результаті чого заволоділа грошовими коштами, які належать підприємству. Своїми діями обвинувачена завдала комунальному підприємству збитки на суму понад 250 тис.грн.
Також до суду спрямовано 4 кримінальні провадження стосовно керівників приватних підприємств, які уклали договори підряду на капітальний ремонт з одним із управлінь Херсонської міської ради та з одним із комунальних підприємств міста. За результати виконання договорів підприємці завищили обсяги виконаних робіт, чим завдали збитки місцевому бюджету на суму біля 1 млн.грн.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
У сфері представництва та захисту інтересів держави в суді за 2018 рік прокурорами пред’явлено позовів на загальну суму 14,6 млн. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 8,7 млн. грн., у бюджетній сфері – 2,0 млн. грн., з питань державної та комунальної власності – 3,7 млн. грн.
Так, протягом 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою пред’явлено 6 позовів в інтересах управління комунальної власності Херсонської міської ради на суму 3 млн. грн.
Крім того, прокурором до суду пред’явлено 6 позовів на суму 477,6 тис. грн. на захист інтересів виконавчого комітету Херсонської міської ради до приватних осіб, які ухиляються від укладання договорів пайової участі у розвиток інфраструктури міста.
За цей період судами задоволено 20 позовних заяв на загальну суму 4,0 млн. грн.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Протягом другого півріччя 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою приділено увагу стану законності у сфері ювенальної юстиції.
Так, вжиті скоординовані заходи щодо профілактики злочинності серед неповнолітніх в цілому позитивно вплинули на стан законності у цій сфері.
Зокрема, у поточному році спостерігається зменшення кількості неповнолітніх, які чинили кримінальне правопорушення у стані алкогольного сп’яніння – 0 (2018) проти 1 (2017). Крім того, зменшилась кількість неповнолітніх, які вчинили кримінальні правопорушення у групі тільки з неповнолітніми – 2 (2018) проти 5 (2017).
Спостерігається зменшення кримінальних правопорушень, скоєних неповнолітніми або за їх участі, зокрема шахрайств – 2 (2018) проти 4 (2017) та зґвалтувань – 0 (2018) проти 1 (2017).
Рівень відшкодування збитків у закінчених кримінальних провадженнях вчинених неповнолітніми становить 63,0 тис.грн., що складає 61% від загальної суми збитків. При цьому, вказаний показник збільшився більше ніж у чотири рази у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року.
Крім того, досягнуто результатів представницької діяльності у сфері ювенальної юстиції.
Так, протягом другого півріччя 2018 року заявлено 2 позови, що на 200% більше ніж за аналогічний період 2017 року.
При цьому, на 100% збільшився показник позовів у бюджетній сфері – 1 (2018) проти 0 (2017) та щодо захисту інтересів держави під час оренди комунального майна начального закладу – 1 (2018) проти 0 (2017).
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2018 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів міста, на яких обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.
Всього під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури у 2018 році проведено 81 оперативну нараду, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У 2018 році правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Рівень облікованих кримінальних правопорушень (злочинності) на 10 тис. населення склав 157,8 (проти 163,8 у минулому році).
У 6954 (або 42,7%) кримінальних правопорушеннях прийнято рішення про закриття, що є нижчим від аналогічного періоду минулого року на 44,4% (12139, або 69,1%). Зменшилась кількість облікованих особливо тяжких та тяжких злочинів, проти волі, честі та гідності особи.
Менше вчинено шахрайств – 358 проти 524 у 2017 році (зменшення на 31.7%), грабежів – 181 проти 256 минулого року (зменшення на 29,3%).
Порівнюючи з 2017 роком, зменшилась з 7,4% до 6,2% питома вага кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (319 проти 401 минулого року).
Кримінальних правопорушень, вчинених у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, обліковано на 13,1% менше, ніж у 2017 році (175 проти 152).
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 2018 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього у 2018 році слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 20 606 кримінальних проваджень, з яких у 9810 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 1073 обвинувальних актів.
Прокурорами надано 3275 вказівок у провадженнях, скасовано 363 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких у 74 обвинувальні акти спрямовано до суду.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів
До суду прокурорами у 2018 році скеровано 9 проваджень про корупційні правопорушення та 9 проваджень у бюджетній сфері.
Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією
Упродовж 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 15 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції») які розглянуто, три з яких задоволено.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України упродовж 2018 року направлено інформацію відносно:
- 40 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород);
- 7 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (зайняття підприємницькою діяльністю);
- 408 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
За результатами розгляду вказаних інформацій УЗЕ в Херсонській області ДЗЕ Національної поліції України складено 25 протоколів про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.
Також, за вказаний період місцевою прокуратурою зареєстровано 15 кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання декларацій посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та можливого недостовірного внесення інформації в декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Представництво, захист інтересів держави в суді
За 2018 рік прокурорами пред’явлено позовів на загальну суму 14353 тис. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 8783 тис.грн., у бюджетній сфері – 1786 тис. грн., з питань державної та комунальної власності – 3784 тис. грн.
За цей період судами задоволено 25 позовних заяв на загальну суму 3,910 тис. грн. та на 211 тис. грн. припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням.
За результатами здійснення моніторингу інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі судових рішень, Херсонською місцевою прокуратурою внесено 1 апеляційну скаргу, яку судом апеляційної інстанції задоволено у повному обсязі.
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 1649 тис.грн., що становить 53 % від рішень, що підлягають виконанню. У порядку відомчого контролю внесено 23 скарги на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях проведено Херсонською місцевою прокуратурою у 2018 році наступну роботу.
Так, за результатами розгляду 81 документа прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 43 посадові особи, у тому числі розглянуто 19 вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, до відповідальності притягнуто 5 посадових осіб, з приміщень, призначених для відбування дисциплінарних стягнень установ виконання покарань звільнено 6 незаконно утримуваних осіб. Скасовано та приведено у відповідність 26 актів, з них: виправних колоній – 25, постанов суду по справах про адміністративні правопорушення – 1.
Підтримання публічного обвинувачення
Протягом 2018 року прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 548 судових засіданнях, з яких у підготовчому засіданні - 196, з ухваленням вироку на підставі угоди - 115, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку - 352, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди - 8, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру - 3, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків - 368.
Захист прав і свобод дітей
Упродовж 2018 року заявлено 4 позови в інтересах держави у сфері ювенальної юстиції на суму 248 тис. грн., один з яких задоволено на суму 111 тис. грн. Виконано рішення суду на суму 148,0 тис.грн., що становить 78,3% від рішень, які підлягають виконанню. Внесено 2 скарги на рішення, дії посадових осіб органів виконавчої служби в порядку відомчого контролю, які задоволено.
Забезпечено участь у розгляді 2 справ на захист інтересів держави.
Активно вживаються заходи, спрямовані на гуманізацію кримінального судочинства стосовно неповнолітніх, як наслідок до суду скеровано 9 клопотань про звільнення неповнолітніх підозрюваних від кримінальної відповідальності (найбільший показник в області), ініційовано укладення 2 угод про примирення між потерпілим та підозрюваним, та ініційовано укладення 2 угод про визнання винуватості.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Протягом 2018 року до Херсонської місцевої прокуратури усього надійшло 1798 звернень - на 9,7 % менше, ніж у 2017 році, з них на особистому прийомі прийнято 831 звернення, керівником прокуратури - 122.
Розглянуто 1022 звернення (2017 - 1249), з яких задоволено 33 (у 2017 році – 53). Згідно статистичних показників, найбільше звернень – 687 або 67,2% (66,5 % у 2017 році), розглянуто з питань досудового розслідування, що відповідає обсягу повноважень органів прокуратури на цей час в частині здійснення нагляду за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням.
Надійшло та розглянуто 4 запити на публічну інформацію.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
У 2018 році Херсонською місцевою прокуратурою збільшено кількість виступів в засобах масової інформації до 149, з яких у друкованих ЗМІ – 11, електронних ЗМІ – 52, інформаційних агенствах – 21, у мережі Інтернет - 149. Крім того, до органів влади спрямовано 10 інформацій про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Упродовж ІІ півріччя 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 10 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»).
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України упродовж ІІ півріччя 2018 року направлено для перевірки інформацію відносно:
- 3 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород);
- 182 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (несвоєчасне подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Також, за вказаний період місцевою прокуратурою зареєстровано 7 кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання декларацій посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, можливого недостовірного внесення інформації в декларації осіб, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В.о. керівника Херсонської місцевої
прокуратури О. Кравченко
Протягом другого півріччя 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою приділено увагу стану законності у сфері ювенальної юстиції. Так, вжиті скоординовані заходи щодо профілактики злочинності серед неповнолітніх в цілому позитивно вплинули на стан законності у цій сфері.
Зокрема, у поточному році спостерігається зменшення кількості неповнолітніх, які чинили кримінальне правопорушення у стані алкогольного сп’яніння – 0 (2018) проти 1 (2017). Крім того, зменшилась кількість неповнолітніх, які вчинили кримінальні правопорушення у групі тільки з неповнолітніми – 2 (2018) проти 5 (2017).
Спостерігається зменшення кримінальних правопорушень, скоєних неповнолітніми або за їх участі, зокрема шахрайств – 2 (2018) проти 4 (2017) та зґвалтувань – 0 (2018) проти 1 (2017).
Рівень відшкодування збитків у закінчених кримінальних провадженнях вчинених неповнолітніми становить 63,0 тис.грн., що складає 61% від загальної суми збитків. При цьому, вказаний показник збільшився більше ніж у чотири рази у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року.
Крім того, досягнуто результатів представницької діяльності у сфері ювенальної юстиції.
Так, протягом другого півріччя 2018 року заявлено 2 позови, що на 200% більше ніж за аналогічний період 2017 року.
При цьому, на 100% збільшився показник позовів у бюджетній сфері – 1 (2018) проти 0 (2017) та щодо захисту інтересів держави під час оренди комунального майна начального закладу – 1 (2018) проти 0 (2017).
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Протягом другого півріччя 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою приділено увагу стану законності у сфері ювенальної юстиції. Так, вжиті скоординовані заходи щодо профілактики злочинності серед неповнолітніх в цілому позитивно вплинули на стан законності у цій сфері.
Зокрема, у поточному році спостерігається зменшення кількості неповнолітніх, які чинили кримінальне правопорушення у стані алкогольного сп’яніння – 0 (2018) проти 1 (2017). Крім того, зменшилась кількість неповнолітніх, які вчинили кримінальні правопорушення у групі тільки з неповнолітніми – 2 (2018) проти 5 (2017).
Спостерігається зменшення кримінальних правопорушень, скоєних неповнолітніми або за їх участі, зокрема шахрайств – 2 (2018) проти 4 (2017) та зґвалтувань – 0 (2018) проти 1 (2017).
Рівень відшкодування збитків у закінчених кримінальних провадженнях вчинених неповнолітніми становить 63,0 тис.грн., що складає 61% від загальної суми збитків. При цьому, вказаний показник збільшився більше ніж у чотири рази у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року.
Крім того, досягнуто результатів представницької діяльності у сфері ювенальної юстиції.
Так, протягом другого півріччя 2018 року заявлено 2 позови, що на 200% більше ніж за аналогічний період 2017 року.
При цьому, на 100% збільшився показник позовів у бюджетній сфері – 1 (2018) проти 0 (2017) та щодо захисту інтересів держави під час оренди комунального майна начального закладу – 1 (2018) проти 0 (2017).
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
У Херсонській місцевій прокуратурі Херсонської області під головуванням в.о. керівника прокуратури Олексія Кравченка відбулася координаційна нарада керівників правоохоронних органів міста. Під час заходу обговорено стан запобігання і протидії злочинності, у тому числі організованим її формам, за 11 місяців 2018 року на території міста Херсон.
Виступаючи перед присутніми, в.о. керівника прокуратури окреслив основні досягнення правоохоронних органів міста на відповідному напрямку, акцентувавши увагу на високому рівні розкриття злочинів за остаточними результатами досудового розслідування, зменшенні кількості особливо тяжких злочинів на 29,2 %.
Крім того, акцентовано увагу на зменшенні кількості облікованих кримінальних правопорушень проти власності на 5,8%, проти волі, честі та гідності особи на 25 %. Зменшилась кількість кримінальних правопорушень скоєних у стані алкогольного сп'яніння з 29 до 22 або 24,1%,
Порівнюючи з минулим роком, зменшилась з 7,2% до 6,4% питома вага кримінальних правопорушень у сфері обігу наркотичних засобів та психотропних речовин (318 проти 386 минулого року), водночас збільшилась кількість вчинених збутів наркотичних засобів (150 проти 139 минулого року). Незважаючи на те, що збут наркотичних засобів потребує детальної організації, вжиття заходів конспірації, налагодження системи збуту, організації групи у цій сфері, підлягає активізація правоохоронних органів щодо викриття вказаних злочинів.
Разом з тим, мають місце негативні тенденції у динаміці та структурі окремих категорій злочинних посягань, які потребують адекватного реагування, внаслідок чого криміногенна ситуація в обласному центрі залишається складною.
Водночас, доповідач зупинився і на проблемних питаннях, які потребують невідкладного вирішення: зростання кількості кримінальних правопорушень проти життя та здоров’я особи, вчинених групою осіб, ріст підліткової злочинності, тощо.
Підсумовуючи результати наради, в.о. керівника прокуратури міста звернув увагу на необхідності розроблення спільних механізмів взаємодії.
За результати заходу керівниками правоохоронних органів міста Херсон схвалено конкретні скоординовані заходи для підвищення ефективності роботи з подолання злочинності та протидії корупції.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А.Коваленко
Упродовж ІІ півріччя 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 10 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто, одне з яких задоволено.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України упродовж ІІ півріччя 2018 року направлено інформацію відносно:
- 3 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (наприклад, прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород);
- 182 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Також, за вказаний період місцевою прокуратурою зареєстровано 7 кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання декларацій посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та можливого недостовірного внесення інформації в декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В.о.керівника Херсонської
місцевої прокуратури О.Кравченко
Першим заступником керівника Херсонської місцевої прокуратури Кравченком Олексієм Володимировичем 18 вересня 2018 року буде проводитись виїзний особистий прийом мешканців с. Степанівка. Прийом буде здійснюватись у приміщенні виконавчого комітету Степанівської сільської ради за адресою: м. Херсон, с. Степанівка, вул. Джона Говарда, буд. 55, 18 вересня 2018 року з 14.00 до 15.00.
З повагою
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Право громадян на звернення до державних органів займає особливе місце у системі засобів захисту їх прав, свобод та законних інтересів.
Конституція України визначає право осіб направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
З метою гарантування належної реалізації цих прав, а у випадку порушення – їх відновлення, державою створено відповідні установи. Важливу роль у системі державних органів, діяльність яких спрямована на захист прав громадян, відведено саме органам прокуратури.
Протягом цього року до Херсонської місцевої прокуратури надійшло 845 звернень, прийнято до провадження та вирішено 611 звернень, з них задоволено - 31, направлено у інші відомства - 298.
Також в Херсонській місцевій прокуратурі здійснюється особистий прийом громадян. За 6 місяців поточного року прокурори на особистому прийомі прийняли 442 письмових звернення, з них особисто керівником прокуратури прийнято 60 звернень.
Про порядок та графік особистого прийому громадяни можна дізнатися у Херсонській місцевій прокуратурі, зокрема, із розташованих у загальнодоступних місцях інформаційних стендах.
Зверніть увагу на обов’язкові вимоги до звернення:
У зверненні зазначайте своє прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.
Підпишіть своє письмове звернення та зазначте дату.
Анонімні звернення до розгляду не приймаються.
Дотримання цих простих умов забезпечить належний розгляд Вашого звернення.
Надсилайте звернення поштовим зв’язком на адресу: м. Херсон, вул. Тираспільська, 5-а, на електронну адресу hersonprok@pho.gov.ua, за телефоном «гарячої лінії» 22-63-40, або ж звернувшись особисто в робочий час до приміщень прокуратури за наступними адресами: вул. Тираспільська, 5-а, вул. Уварова, 8, вул. Пилипа Орлика, 50, вул. Чорноморська 40-а.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж І півріччя 2018 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста, на якій обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.
Всього під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури протягом І півріччя 2018 року проведено 47 оперативних нарад, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, стану додержання конституційних прав громадян та підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У 2018 році правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Загальний рівень злочинності знизився на 15,2% (з 3664 до 3106).
Зменшилась на 12,6% кількість зареєстрованих тяжких злочинів (з 1018 до 890), у тому числі тяжких тілесних ушкоджень на 66,7% (з 12 до 4).
Спостерігається зменшення кількості вчинених злочинів проти власності на 20,3% (з 2706 до 2157), з яких на 13,3% крадіжок (з 1922 до 1667), у тому числі з квартир на 55,8% (з 129 до 57), на чверть грабежів (119 до 89), на половину шахрайств (з 510 до 234).
Зменшилась кількість кримінальних правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту на 16,5% (з 97 до 81) у тому числі за фактами порушення безпеки руху на 10,9% (з 55 до 49).
Викрито більше майже на третину фактів збуту наркотичних засобів (89 проти 69).
Зменшилась кількість кримінальних правопорушень вчинених особами, які раніше вчиняли злочини на 4,8% (з 690 до 657), у стані алкогольного сп'яніння на 40% (з 15 до 9).
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 6 місяців 2018 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього, за 6 місяців місяців 2018 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 13870 кримінальних проваджень, з яких у 4451 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 540 обвинувальних актів.
Прокурорами надано 2126 вказівок у провадженнях, скасовано 200 незаконних постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких у 34 обвинувальні акти спрямовано до суду.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів
До суду прокурорами за 6 місяців 2018 року скеровано 4 провадження про корупційні правопорушення та 5 проваджень у бюджетній сфері.
Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією
Упродовж 6 місяців 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 5 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто, 2 посадові особи притягнуто до відповідальності.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України за 6 місяців 2018 року направлено інформацію відносно:
- 37 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;
- 7 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;
- 218 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (у тому числі несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Також, місцевою прокуратурою зареєстровано 10 кримінальних провадження за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічних декларацій.
Представництво, захист інтересів держави в суді
За перше півріччя 2018 року прокурорами пред’явлено позовів на загальну суму 12,4 млн. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 8,6 млн. грн., у бюджетній сфері – 1,6 тис. грн., з питань державної та комунальної власності – 2,1 млн. грн.
За цей період судами задоволено 10 позовних заяв на загальну суму 23,4 млн. грн. та на 162 тис. грн. припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням.
За цей період внесено 1 апеляційну скаргу, яку судом апеляційної інстанції задоволено у повному обсязі.
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 444 тис. У порядку відомчого контролю внесено 9 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
За результатами розгляду 78 (65 у І півріччі 2017 року) документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 37 службових осіб, у тому числі розглянуто 11 вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, до відповідальності притягнуто 3 посадові особи, з штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 6 незаконно утримуваних осіб. Скасовано та приведено у відповідність 16 актів, з них: виправних колоній – 15, постанов суду по справах про адміністративні правопорушення – 1.
Не допущено втеч засуджених з установ виконання покарань.
Підтримання державного обвинувачення
Протягом 1 півріччя 2018 року прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 623 судових засіданнях, з яких у підготовчому засіданні - 100, з ухваленням вироку на підставі угоди - 56, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку - 162, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди - 2, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру - 1, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків - 187.
Захист прав і свобод дітей
Упродовж 1 півріччя 2018 року заявлено 1 позов в інтересах держави у сфері ювенальної юстиції на суму 248 тис. грн., який задоволено на суму 111 тис. грн., внесено 2 скарги на рішення, дії посадових осіб органів виконавчої служби в порядку відомчого контролю, які задоволено.
Забезпечено участь у розгляді 1 справи на захист інтересів держави.
Активно вживаються заходи, спрямовані на гуманізацію кримінального судочинства стосовно неповнолітніх, як наслідок до суду скеровано 4 клопотання про звільнення неповнолітніх підозрюваних від кримінальної відповідальності (єдині в області), ініційовано укладення 1 угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Протягом 2018 року до Херсонської місцевої прокуратури усього надійшло 845 звернень (на 18,1 % менше ніж у 2017 році), з яких вирішено 611, задоволено 31, направлено в інші відомства 298.
На особистому прийомі в 2018 році прийнято 442, з яких особисто керівником прокуратури прийнято 60 звернень – 13,6 %.
Запити на інформацію до місцевої прокуратури не надходили.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
У І півріччі 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою збільшено кількість виступів в засобах масової інформації до 143, з яких у друкованих ЗМІ – 7, електронних ЗМІ – 37, інформаційних агенствах – 15, у мережі Інтернет - 84. Крім того, до органів влади спрямовано 4 інформації про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К. Гуляков
З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», упродовж 6 місяців 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 3 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), одне з таких задоволено, 2 перебувають на розгляді.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України за 6 місяців 2018 року направлено інформацію відносно:
- 37 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (наприклад, прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород; голосування за виділення коштів громадській організації, в якій депутат є членом або керівником);
- 7 посадових осіб державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (наприклад, зайняття підприємницькою діяльністю);
- 218 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Також, місцевою прокуратурою зареєстровано 5 кримінальних проваджень за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічних декларацій.
З повагою
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К Гуляков
З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», упродовж 6 місяців 2018 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 3 подання про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), одне з яких задоволено, 2 перебувають на розгляді.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України за 6 місяців 2018 року направлено інформацію відносно:
- 37 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (наприклад, прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород; голосування за виділення коштів громадській організації, в якій депутат є членом або керівником);
- 7 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (наприклад, зайняття підприємницькою діяльністю);
- 218 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; несвоєчасне подання повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Також, місцевою прокуратурою зареєстровано 5 кримінальних провадження за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічних декларацій.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури К.Гуляков
ІНФОРМАЦІЯ
про результати діяльності Херсонської місцевої прокуратури у 2017 році
(в порядку ст. 6 Закону України «Про прокуратуру»)
для розміщення у ЗМІ
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2017 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень закону, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури проведено 2 координаційні наради керівників правоохоронних органів міста, на яких обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.
Всього під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури протягом 2017 року проведено 133 оперативні наради, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, стану додержання конституційних прав громадян та підтримання державного обвинувачення в суді та інші питання.
Стан злочинності
У 2017 році правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Завдяки вжитим заходам вдалося досягти певних позитивних зрушень у динаміці та структурі злочинності.
Так, упродовж 2017 року по місту зменшилась кількість зареєстрованих особливо тяжких злочинів на 15,3% (з 176 до 149), тяжких злочинів на 6,2% (з 2089 до 1959), невеликої тяжкості на 7,2% (з 1068 до 991).
На 17,9% зменшилась кількість тяжких тілесних ушкоджень (з 28 до 23), у тому числі, що спричинили смерть потерпілого на третину (з 11 до 3 або на 72,7%).
Менше на 33,3% зареєстровано грабежів (з 384 до 256), квартирних крадіжок на 44% (з 377 до 211), розбоїв на 2,8% (з 36 до 35), вимагання на 55,6 % (з 9 до 4), злочинів проти громадської безпеки на 39% (з 146 до 89).
Зменшилась кількість кримінальних правопорушень щодо незаконного заволодіння транспортними засобами на 24,3% (з 70 до 53).
Викрито на 73,6% злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів (401 проти 231), у тому числі у 2,2 разів більше фактів збуту наркотичних засобів (142 проти 66) та за фактами їх зберігання на 58,5% (233 проти 147).
Зросла кількість виявлених злочинів щодо незаконного заволодіння майна шляхом зловживання службовим становищем на 18,7% (з 171 до 203).
Зменшилась кількість кримінальних правопорушень вчинених у стані алкогольного сп'яніння на 42,3% (з 52 до 30).
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням, розкраданню бюджетних коштів та незаконним оборудкам з землею
До суду прокурорами за 12 місяців 2017 року скеровано 7 проваджень про корупційні правопорушення, 10 проваджень у бюджетній сфері та 1 провадження у сфері земельних відносин.
Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією
З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», упродовж 2017 року Херсонською місцевою прокуратурою внесено 19 подань про усунення порушень антикорупційного законодавства (в порядку ч. 3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції»), які розглянуто.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області та Херсонського управління ДВБ Національної поліції України протягом 2017 року направлено матеріали відносно:
- 11 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів (наприклад, прийняття рішень щодо виділення собі грошових винагород; голосування за виділення коштів громадській організації, в якій депутат є членом або керівником);
- 3 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (наприклад, зайняття підприємницькою діяльністю);
- 135 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю (наприклад, несвоєчасне подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; зазначення недостовірних відомостей щодо майна або доходів суб’єкта декларування; неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни в майновому стані тощо).
Також, місцевою прокуратурою відносно 4 осіб внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації.
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом 2017 року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього, за 12 місяців 2017 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 25312 кримінальних проваджень, з яких у 15301 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 1076 обвинувальних актів, що на 142 більше ніж за аналогічний період минулого року.
Прокурорами надано 2841 вказівок у провадженнях, скасовано 704 незаконні постанови про закриття кримінальних проваджень, з яких у 134 обвинувальні акти спрямовано до суду.
У зв’язку з порушеннями слідчими вимог кримінального процесуального закону, невиконання вказівок прокурора на адресу начальника СУ ГУПН в Херсонській області спрямовано 113 листів – доручень про проведення службових перевірок стосовно слідчих.
Представництво, захист інтересів держави в суді
За 2017 рік прокурорами пред’явлено позовів на загальну суму 109 млн. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 88 млн. грн., у бюджетній сфері – 593 тис. грн., з питань державної та комунальної власності – 19 млн. грн.
За цей період судами задоволено 18 позовних заяв на загальну суму 9,6 млн. грн. та на 10,5 млн. грн. припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням.
За цей період внесено 5 апеляційних скарг, 3 з яких судом апеляційної інстанції задоволено у повному обсязі.
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 8,2 млн. грн., що становить 84 % від рішень, що підлягають виконанню. У порядку відомчого контролю внесено 23 скарги на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях проведено Херсонською місцевою прокуратурою у 2017 році наступну роботу.
Так, за результатами розгляду 77 документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 43 службових особи, у тому числі розглянуто 17 вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, з штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 9 осіб.
Водночас, у 2017 році Херсонською місцевою прокуратурою за результатами перевірок установ виконання покарань зареєстровано 2 кримінальних провадження, з них: 1- за ч. 1 ст.172 КК України за фактом порушення посадовими особами ВК №90 вимог ст. 118 Кримінально - виконавчого кодексу України та ст. 21 КЗпП України, що призвело до порушення законодавства про працю, зокрема умов та порядку оплати праці засуджених (перебуває у провадженні); 1- за ч. 1 ст. 140 КК України за фактом смерті у ВК № 61засудженого Рибалка С.В., у зв’язку з можливим неналежним виконанням своїх обов’язків лікарями та медичними працівниками установи виконання покарань, у яких проходив лікування останній та яке в порядку ст. 216 КПК України спрямовано за підслідністю.
Підтримання державного обвинувачення
У 2017 році прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 1270 судових засіданнях, з яких у підготовчому засіданні - 215, з ухваленням вироку на підставі угоди - 138, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку - 369, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди - 18, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру - 5, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків - 447.
Прокурори реагували в апеляційному порядку на незаконні судові рішення. До апеляційного суду Херсонської області внесено 21 апеляційну скаргу.
Захист прав і свобод дітей
Упродовж 2017 року вжито заходів спрямованих на гуманізацію кримінального судочинства. До суду скеровано 4 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітніх. Ініційовано укладення 2 угод про визнання винуватості між прокурором і підозрюваним, та 1 угоду про примирення між потерпілим і підозрюваним. Крім того, до суду скеровано 12 обвинувальних актів стосовно неповнолітніх та 1 клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру, а також заявлено позов на захист інтересів держави у сфері ювенальної юстиції, який судом задоволено в повному обсязі.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
У 2017 році до Херсонської місцевої прокуратури надійшло 1991 звернення, з яких задоволено 53, направлено до інших відомств – 639.
На особистому прийомі за вказаний період прийнято 927 звернень, з яких 156 - особисто керівником прокуратури.
Протягом 2017 року здійснено 8 виїзних прийомів керівництвом прокуратури, а також забезпечено систематичний прийом в’язнів у ПВК № 90 та ХВП № 61.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
У 2017 році Херсонською місцевою прокуратурою збільшено кількість виступів в засобах масової інформації до 229, з яких у друкованих ЗМІ – 11, електронних ЗМІ – 48, інформаційних агенствах – 21, у мережі Інтернет - 149. Крім того, до органів влади спрямовано 10 інформацій про результати роботи Херсонської місцевої прокуратури.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
В.о. керівника Херсонської
місцевої прокуратури К. Гуляков
Однією з найгостріших проблем українського суспільства є прояви корупції, що загрожують верховенству права, підривають основи соціальної справедливості, знищують віру людей в інститути влади, негативно впливають на економічний розвиток і конкурентоспроможність країни. Херсонською місцевою прокуратурою, у межах повноважень, постійно здійснюються заходи щодо виявлення та запобігання корупційним правопорушенням та правопорушенням, пов’язаним з корупцією.
Про вжиті заходи та досягнення у сфері запобігання та протидії корупції ми запитали у в.о. керівника Херсонської місцевої прокуратури Костянтина Гулякова.
Костянтине Володимировичу, розкажіть читачам про позитивні напрацювання прокуратури щодо протидії корупції протягом поточного року?
У зв’язку з тим, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» органи прокуратури віднесено до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції, Херсонською місцевою прокуратурою постійно вживаються заходи, спрямовані на боротьбу з цим негативним проявом суспільства – зазначив Костянтин Гуляков.
Упродовж 2017 року Херсонською місцевою прокуратурою спрямовано до суду 6 кримінальних проваджень з ознаками корупції, які на даний час на розгляді в суді. Окрім того, на теперішній час, під процесуальним керівництвом прокурорів Херсонської місцевої прокуратури, слідчими поліції здійснюється досудове розслідування за 4 фактами неподання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, серед яких є навіть депутати районних рад міста Херсона.
Чи складає зараз прокуратура протоколи про адміністративні правопорушення пов’язані з корупцією?
З серпня 2016 року органи прокуратури позбавлено права складати протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією. Водночас, місцевою прокуратурою роботу на вказаному напрямку продовжено. Працівниками місцевої прокуратури активно використовуються інформаційні бази даних такі як Державний реєстр речових прав на нерухоме майно, Реєстр прав власності на нерухоме майно, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиний державний реєстр МВС, система державних закупівель ProZorro та інші.
Що є пріоритетним напрямком роботи прокуратури у сфері запобігання корупції?
Увага місцевої прокуратури акцентується на виявленні кримінально-караної корупції, а також на своєчасності подання декларацій, джерелах походження доходів високопосадовців, достовірності та повноти їх відображення в деклараціях. Оскільки, електронне декларування – це крок до відкритості та прозорості влади, тому, на сьогоднішній день, фінансовий контроль є пріоритетним напрямком роботи у сфері запобігання корупції.
За результатами роботи місцевою прокуратурою упродовж поточного періоду 2017 року було виявлено та направлено на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області для складання протоколів про адміністративне правопорушення інформацію відносно 76 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю.
Також, не залишається поза увагою місцевої прокуратури питання щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Протягом 2017 року місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області для складання протоколів про адміністративне правопорушення скеровано інформацію відносно 8 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, за результатами розгляду якої складено 4 протоколи та направлено до суду для розгляду.
Окрім того, місцевою прокуратурою активно використовуються повноваження, передбачені ч.3 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» щодо внесення подань про усунення порушень вимог антикорупційного законодавства. Упродовж поточного періоду 2017 року місцевою прокуратурою внесено 19 подань про усунення порушень вимог антикорупційного законодавства, які розглянуто.
Так, аналізом офіційного сайту Херсонської міської ради встановлено, що посадовими особами міської ради не дотримано вимог законодавства щодо оприлюднення проектів рішень ради за 20 робочих днів до дати їх розгляду. Враховуючи викладене, Херсонською місцевою прокуратурою на адресу Херсонського міського голови внесено подання про усунення порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про доступ до публічної інформації» з метою недопущення прийняття будь-яких кулуарних рішень та дотримання міською радою вимог щодо прозорості, своєчасності, достовірності та повноти надання інформації, яке задоволено.
Чи виявлялись місцевою прокуратурою порушення вимог чинного законодавства під час опрацювання системи електронних закупівель ProZorro?
Місцевою прокуратурою у ході опрацювання системи електронних закупівель ProZorro встановлено порушення вимог Закону України «Про публічні закупівлі» у діяльності комунальних та державних підприємств, Херсонської міської ради, в результаті чого прокуратурою внесено 10 подань про усунення порушень вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Закону України «Про публічні закупівлі» з метою запобігання проявам корупції у цій сфері та забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель. На теперішній час вже 4 подання розглянуто, інші перебувають на розгляді.
Також, можу додати, що робота по всім напрямкам на теперішній час триває. Суттєвим вкладом є співпраця з громадськістю, в тому числі з громадською організацією Всеукраїнський рух проти політичної корупції «Під контролем», за результатами повідомлень якої місцевою прокуратурою розпочате 1 кримінальне провадження та спрямовано 1 інформацію до Управління захисту економіки в Херсонській області для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Хочу зазначити, що засоби масової інформації є одним із джерел інформації для початку проведення моніторингу за фактами можливого порушення законодавства у сфері протидії корупції, тому я закликаю Вас до подальшої плідної співпраці на даному напрямку.
Ми дякуємо, Костянтину Володимировичу, за можливість обговорення цієї теми. Адже, судячи із публікацій в засобах масової інформації та в соціальних мережах, декларування доходів і співвідношення їх з рівнем життя того чи іншого чиновника є темою публічного обговорення і перебуває під ретельним контролем громадськості. Тож матимемо надію, що введення електронних форм розкриття інформації державними посадовими особами сприятиме боротьбі з корупцією та зміцнить довіру до влади.
Херсонською місцевою прокуратурою на виконання законодавчо визначених функцій протягом першого півріччя 2017 року вжито ряд організаційно-практичних заходів, спрямованих на забезпечення ефективної прокурорсько - слідчої діяльності, реального усунення порушень діючого законодавства, захист інтересів громадян та держави на всіх напрямках прокурорської діяльності.
В порядку ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» та з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури проведено координаційну нараду керівників правоохоронних органів міста на якій обговорено питання стану законності та протидії злочинності у місті.
Всього під головуванням керівництва Херсонської місцевої прокуратури за 6 місяців поточного року проведено 76 оперативних нарад, на яких розглядалися питання стану досудового розслідування, процесуального керівництва, стану додержання конституційних прав громадян та підтримання державного обвинувачення в суді та з інших питань.
Стан злочинності
У І півріччі 2017 року правоохоронними органами вживались заходи до підвищення ефективності діяльності, спрямованої на протидію злочинності, які певною мірою сприяли стабілізації криміногенної ситуації, підвищенню захисту прав і свобод громадян та інтересів держави.
Так, упродовж 2017 року на території м. Херсона спостерігається зниження загального рівня злочинності на 2,1% (з 3741 до 3664). Зменшилась кількість зареєстрованих особливо тяжких злочинів на 32,6% (з 89 до 60), тяжких злочинів на 11,6% (з 1151 до 1018). На чверть зменшилась кількість облікованих умисних вбивств (з 12 до 9), на третину тяжких тілесних ушкоджень (з 18 до 12), у тому числі, що спричинили смерть потерпілого (з 7 до 1), на половину менше обліковано статевих злочинів (з 6 до 3). Більш ніж на третину менше зареєстровано грабежів (з 195 до 119), розбійних нападів на 33,3% (з 24 до 16) та вимагання на 57,1 % (з 7 до 3). При цьому зросла кількість зареєстрованих злочинів проти власності на 9,3 % (2706 проти 2475), у тому числі крадіжок на 7,1 % (1922 проти 1794).
Збільшилась кількість направлених до суду (з різних підстав) кримінальних проваджень 544 проти 516 торік, у тому числі з обвинувальними актами 540 проти 510.
Зменшилась кількість проваджень, закінчених понад двох місячний термін з 30 до 23 та суттєво зменшилось випадків повернення судами прокурору обвинувальних актів з 44 до 9.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням
До суду прокурорами за 6 місяців поточного року скеровано 4 провадження про корупційні правопорушення та 4 провадження у бюджетній сфері.
Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією
З метою реалізації повноважень, передбачених ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», внесені 5 подань про усунення причин та умов, що сприяють порушенню вимог антикорупційного законодавства, у тому числі щодо порушення вимог фінансового контролю, не оприлюднення Херсонською міською радою проектів рішень, що виносяться на сесію, відсутності антикорупційної програми у комунальному підприємстві, тощо. Всі подання розглянуті компетентними органами та задоволені у повному обсязі.
Окрім того, місцевою прокуратурою на адресу Управління захисту економіки в Херсонській області за 6 місяців 2017 року направлено матеріали відносно:
- 10 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів;
- 2 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності;
- 39 посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування з приводу порушення вимог фінансового контролю.
Також, місцевою прокуратурою внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 366-1 КК України за фактом умисного неподання посадовою особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації за 2015 та 2016 роки.
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Прокурорами Херсонської місцевої прокуратури протягом першого півріччя поточного року вживались заходи, спрямовані на підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Всього, за 6 місяців 2017 року слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 9125 кримінальних проваджень, з яких у 6688 прийнято остаточні процесуальні рішення.
За наслідками досудового розслідування до суду спрямовано 540 обвинувальних актів, що на 30 більше ніж за аналогічний період минулого року.
Прокурорами надано 1219 вказівок у провадженнях, скасовано 427 постанов про закриття кримінальних проваджень, з яких з у 81 обвинувальні акти спрямовано до суду.
У зв’язку з порушеннями слідчими вимог кримінального процесуального закону, невиконання вказівок прокурора на адресу начальника СУ ГУПН в Херсонській області спрямовано 18 листів – доручень про проведення службових перевірок стосовно слідчих.
З метою підвищення рівня відповідальності слідчих за невиконання вказівок і доручень прокурорів складено 9 протоколів за ст. 185-8 КУпАП України.
Представництво, захист інтересів держави в суді
З початку 2017 року прокурорами пред’явлено позовів на загальну суму 92, 7 млн. грн., серед них: з питань земельних відносин на суму 87 271 тис. грн., у бюджетній сфері – 353 тис. грн., з питань державної та комунальної власності – 2 741 тис. грн.
За цей період судами задоволено 9 позовних заяв на загальну суму 8,1 млн. грн. та на 26 тис. грн. припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням.
За цей період внесені 3 апеляційні скарги, які судом апеляційної інстанції задоволені у повному обсязі.
За позовами прокурора реально виконано рішень судів на суму 7,6 млн. грн., що становить 81,4% від рішень, що підлягають виконанню. У порядку відомчого контролю внесені 10 скарг на дії та бездіяльність державних виконавців, які задоволено.
За результатами представницької діяльності упродовж 6 місяців 2017 року зареєстровано 5 кримінальних проваджень з яких 3 у бюджетній сфері, 1 у земельній сфері.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
З метою забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях проведено наступну роботу.
Так, за результатами розгляду 65 документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 34 службових особи, у тому числі розглянуто 11 вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, з штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 7 осіб.
Розпочато два кримінальних провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 172 ч.1 КК України та ст. 140 ч.1 КК України за фактом порушення посадовими особами ВК № 90 вимог ст. 118 Кримінально - виконавчого кодексу України та ст. 21 КЗпП України, що призвело до невиконання перед засудженимим умов праці та порядку її оплати та за фактом неналежного виконання своїх обов’язків медичними працівниками міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні при ДУ «Херсонська ВК № 61», що призвело до смерті засудженого Рибалки С.В.
Підтримання державного обвинувачення
За 1 півріччя 2017 року прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 588 судових засіданнях, з яких у підготовчому засіданні -98, з ухваленням вироку на підставі угоди - 65, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку - 200, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди - 13, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру - 3, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків - 227.
Прокурори реагували в апеляційному порядку на незаконні судові рішення. До апеляційного суду Херсонської області внесено 13 апеляційних скарг.
Захист прав і свобод дітей
За 6 місяців 2017 року заявлено 2 позовні заяви в інтересах держави у сфері ювенальної юстиції на суму 307 тис. грн. Забезпечено участь у розгляді 2 справ на захист інтересів дітей.
Вжито заходів, спрямованих на гуманізацію кримінального судочинства, до суду скеровано 2 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності неповнолітнього, ініційовано укладення 1 угоди про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним, та 1 угоди про примирення між потерпілим та підозрюваним. Також до суду скеровано 8 обвинувальних актів стосовно неповнолітніх. Судами за вказаний період ухвалено 4 вироки.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
За період з 01.01.2017 по 30.06.2017 до Херсонської місцевої прокуратури надійшло 1051 звернення, з яких задоволено 31, направлено до інших відомтсв – 298.
На особистому прийомі за вказаний період прийнято 442 звернення, з яких 60 - особисто керівником прокуратури.
Протягом 1 кварталу 2017 року здійснено 5 виїзних прийомів керівництовм прокуратури.
Протягом 2 кварталу поточного року здійснено особистий прийом в’язнів. Так, у ПВК № 90 прийнято 6 громадян, у ХВП № 61 – 3 громадянина, в ІТТ ХМВ ГУНП в Херсонській області – 3 громадянина.
Інформування суспільства про діяльність органів прокуратури, співпраця з представниками ЗМІ
Збільшено кількість виступів в засобах масової інформації з 133 до 136.
Інформація з актуальних тем також оприлюднюється на офіційній сторінці Херсонської місцевої прокуратури у соціальній мережі Facebook.
Керівництвом Херсонської місцевої прокуратури забезпечуються постійний контроль та відповідне оперативне реагування на повідомлення про можливі порушення закону у засобах масової інформації.
Херсонською місцевою прокуратурою і надалі вживатимуться заходи реагування, спрямовані на підвищення ефективності роботи з метою забезпечення законності у місті та реального усунення порушень діючого законодавства, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
В.о. керівника Херсонської
місцевої прокуратури К. Гуляков
Херсонська місцева прокуратура нагадує, що з 25 жовтня 2014 року вона позбавлена повноважень щодо проведення перевірок у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами.
Так, із 1172 звернень, які надійшли до прокуратури з початку поточного року, 394 звернення були направлені для розгляду посадовим особам, до компетенції яких належить вирішення порушених заявниками питань. 190 звернень розглянуто та громадянам надано відповідні роз’яснення. 497 звернень, у яких порушено питання додержання вимог законодавства під час здійснення досудового розслідування кримінальних проваджень, участі в кримінальному провадженні в суді, нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства розглянуто по суті.
Крім того, у 24 зверненнях містились відомості про наявність ознак кримінальних правопорушень, тому прокуратурою відповідно до вимог ст.214 КПК України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
8 звернень було залишено без розгляду, ще 8 – повернуто заявникам, так як при оформленні звернень заявниками порушено вимоги ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» - звернення не підписані, не вказано зворотню адресу, не викладено суті питання.
Херсонська місцева прокуратура інформує, що громадяни можуть надсилати звернення поштовим зв’язком на адресу: м. Херсон, вул. Тираспільська, 5-а, на електронну адресу hersonprok@pho.gov.ua, за телефоном «гарячої лінії» 22-63-40, або ж звернувшись особисто в робочий час до приміщень прокуратури за наступними адресами: вул. Тираспільська, 5-а, вул. Уварова, 8, вул. Пилипа Орлика, 50, вул. Чорноморська 40-а. У разі надходження звернень, оформлених відповідно до вимог законодавства, вони будуть розглянуті у межах повноважень, порядку та строки, визначених законом.
15.04.2017 вступив в дію Закон України «Про прокуратуру» (далі - Закон) в частині створення органів прокурорського самоврядування. Вказані положення Закону є новелою у вітчизняному законодавстві.
Найвищим органом прокурорського самоврядування є всеукраїнська конференція працівників прокуратури, для участі у роботі якої 19.04.2017 обрано двох прокурорів Херсонської місцевої прокуратури.
Керівництвом Херсонської місцевої прокуратури проведено особистий прийом засуджених за місцем відбування покарання
Керівник Херсонської місцевої прокуратури А.Коваленко та заступник керівника Р.Гаврилов провели особистий прийом засуджених у Північній виправній колонії № 90.
Керівництвом Херсонської місцевої прокуратури постійна увага приділяється стану виконання вимог законодавства щодо забезпечення конституційних прав громадян в установах виконання покарань.
В ході особистого прийому керівником прокуратури А.Коваленком та заступником Р.Гавриловим прийнято 6 засуджених. Питання, які порушувались під час спілкування, стосувалися законності притягнення до кримінальної відповідальності та умовно-дострокового звільнення. Письмові заяви засудженими не надавались. Особам, які відбувають покарання надано роз’яснення з актуальних питань, в тому числі щодо механізму зарахування у строк відбування покарання строку попереднього ув’язнення відповідно до законодавчих змін.
Також під час виїзду керівник прокуратури оглянув комунально-побутові приміщення установи, звернув увагу на умови тримання ув’язнених.
Під час спілкування також з’ясовано, що скарги на адресу працівників виправної колонії щодо насильства і жорстокого поводження із ув’язненими, неналежного забезпечення їх харчуванням та надання своєчасної і адекватної медичної допомоги відсутні.
Херсонською місцевою прокуратурою в межах повноважень, визначених Конституцією України та Законом України «Про прокуратуру», упродовж 2016 року вживались організаційно-практичні заходи щодо забезпечення ефективності прокурорсько-слідчої діяльності, реального усунення порушень законів, захисту інтересів громадян та держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
На виконання вимог статті 25 Закону України «Про прокуратуру» з метою координації діяльності у сфері протидії злочинності проведено дві координаційні наради керівників правоохоронних органів з питань стану протидії злочинності та забезпечення громадського порядку.
Усього органами прокуратури протягом минулого року проведено 125 оперативних нарад, на яких розглянуто питання протидії злочинності та корупції, стану досудового розслідування, додержання конституційних прав громадян, підтримання державного обвинувачення в суді та з інших актуальних питань.
Стан злочинності
Вжитими скоординованими заходами вдалося досягнути позитивних тенденцій у структурі злочинності.
В результаті профілактичної роботи правоохоронних органів, досягнуто зменшення рівня злочинності на 3,6 % (з 5699 до 5491). У тому числі за окремими категоріями злочинів, а саме: вчинені неповнолітніми або за їх участі на 64,3% (з 42 до 15); особами, які раніше вчиняли злочини на 12,5 % (з 1281 до 1121); вчинені групою осіб на 32,9% (з 140 до 94); у стані алкогольного сп'яніння на 25,5% (з 55 до 41); невеликої тяжкості на 21% (з 1352 до 1068), середньої тяжкості на 13,4% (з 2491 до 2158); умисних вбивств на 22,7% (з 22 до 17); проти статевої свободи та недоторканості особи на 66,7% (з 15 до 5).
Прокурорами здійснювалась робота щодо виявлення та внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про раніше не обліковані кримінальні правопорушення. У 2016 році таких фактів обліковано 25 проти (у 2015 році – 19).
Всього з числа укритих від обліку (внесених до ЄРДР прокурорами) направлено до суду 3 (+ 2) кримінальних провадження (6 місяців 2015 року - 1).
Структура злочинності
Незважаючи на вжиття практичних заходів, спрямованих на стабілізацію криміногенної обстановки у м. Херсоні, в структурі злочинності залишається ряд складних та актуальних питань, які потребують вирішення.
Зокрема у 2016 році збільшилась кількість злочинів по окремим категоріям, а саме: особливо тяжких злочинів на 39,7% (з 126 до 176), тяжких на 20,8% (з 1730 до 2089); за фактами вчинення умисних тяжких тілесних ушкоджень на 33,3% (з 21 до 28); проти волі, честі та гідності особи на 66,7% (з 6 до 10) за фактами квартирних крадіжок на 20,1% (з 314 до 377); грабежів на 28,9% (з 298 до 384); вимагань (з 3 до 9); привласнення розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем з 107 до 171 (на 59,8%).
В 2,1 рази збільшилась кількість злочинів проти громадської безпеки (з 68 до 146).
Відсоток розкриття кримінальних правопорушень, які розслідувались територіальними підрозділами Херсонського ВП, за остаточними результатами досудового розслідування склав 38,4% і є меншим ніж цей середній показник органів поліції в області – 45,0%.
Зменшилась на 22,2% (з 2505 до 1948) кількість кримінальних правопорушень, у яких особам вручено повідомлення про підозру.
Неефективною залишилась діяльність міських підрозділів поліції з протидії кримінальним правопорушенням у сфері земельних правовідносин, грального бізнесу та збуту наркотичних речовин, прекурсорів і їх аналогів.
Зазначені питання розглянуто на координаційній нараді керівників правоохоронних органів 30.01.2017, а також на оперативній нараді 16.01.2017 із вжиттям конкретних заходів щодо забезпечення якісного досудового розслідування злочинів у перелічених сферах та категоріях та їх протидії.
Діяльність прокурора у сфері протидії кримінальним корупційним правопорушенням
Протягом 2016 року територіальними підрозділами Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області до суду скеровано 8 кримінальних проваджень про корупційні правопорушення (проти 2 у 2015 році) та 11 кримінальних проваджень у бюджетній сфері (проти 3 у 2015 році), що свідчить про підвищення рівня протидії злочинності та корупції.
За наслідками розпочатої у 2016 році у січні 2017 року до суду спрямовано 3 обвинувальні акти у бюджетній сфері та 3 – з ознаками корупції.
Діяльність прокурора у сфері протидії правопорушенням, пов’язаним з корупцією
На території міста Херсона за протоколами правоохоронних органів притягнуто до відповідальності 8 посадовців, у тому числі на пріоритетних напрямах (земельна, бюджетна сфера та освіта). Виявлено порушення обмежень щодо врегулювання конфлікту інтересів (7) та щодо сумісництва (1). За документом реагування прокурора скасовано один акт, прийнятий рішенням сільської ради внаслідок вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Херсонською місцевою прокуратурою у порядку ч.3 ст. 65 Закону України «Про прокуратуру» внесено 2 подання з метою виявлення причин і умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, невиконання вимог цього Закону.
Прокурорський нагляд за додержанням законів органами поліції
Працівниками Херсонської місцевої прокуратури вживались заходи з метою підвищення ефективності проведення досудового розслідування та притягнення винних осіб до відповідальності, поновлення порушених прав потерпілих.
Загалом у 2016 році слідчими територіальних підрозділів Херсонського ВП в Херсонській області розслідувалось 24522 кримінальних провадження (у 2015 – 23937), з яких у 15863 прийнято остаточні процесуальні рішення (у 2015 - 16038).
В результаті проведеної роботи слідчими до суду спрямовано 934 обвинувальні акти, що на 14 більше ніж у 2015 році.
Для забезпечення належного нагляду за додержанням законів при проведенні досудового розслідування, стан розслідування у кримінальних провадженнях обговорено на 65 оперативних нарадах у керівника прокуратури.
Прокурорами надано 2215 вказівок у провадженнях (2015 -1953), скасовано 884 (2015- 1125) постанови про закриття кримінальних проваджень, із яких 299 (2015 - 84) обвинувальних актів спрямовано до суду.
На порушення слідчими вимог кримінального процесуального закону, невиконання вказівок прокурора на адресу начальника СУ ГУНП в області спрямовано 45 листів – доручень щодо проведення службових перевірок стосовно слідчих.
Для підвищення рівня відповідальності слідчих за невиконання вказівок і доручень прокурорів складено 3 протоколи за ст. 185-8 КУпАП, відносно начальника слідчого відділу (1) та 2 слідчих, з яких 2 розглянуто та задоволено, 1 – перебуває на розгляді.
Представництво, захист інтересів громадян та держави в суді
У сфері представництва інтересів держави у суді місцевою прокуратурою заявлено позови на суму 201,7 млн. грн., з яких: з питань державної та комунальної власності – на суму 1,6 млн. грн.; у бюджетній системі – на суму 196 тис. грн.; про відшкодування збитків, завданих злочинами – 339 тис. грн.; у земельній сфері – 199,4 млн. грн.
Судами задоволено 23 позовні заяви на загальну суму 819 тис. грн. та на 77 тис. грн. судами припинено провадження у зв’язку з добровільним відшкодуванням заборгованості відповідачами.
Херсонською місцевою прокуратурою, зокрема, подано на захист інтересів територіальної громади позови на суму близько 600 тис. грн. про стягнення до місцевого бюджету коштів (пені) за незаконне користування майном територіальної громади з суб’єктів підприємницької діяльності у зв’язку з несвоєчасним поверненням останніми об’єктів нерухомості що належать територіальній громаді Херсона. Господарським судом Херсонської області позови прокурора задоволено в повному обсязі.
За результатами представницької діяльності упродовж 2016 року зареєстровано 10 кримінальних проваджень з яких: 5 – у бюджетній сфері та 1 – в земельній сфері.
Судові рішення за позовами прокурора виконано на 794 тис. грн., що становить 70 % від рішень, що підлягали виконанню.
Нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру
Місцевою прокуратурою проводилась робота, спрямована на забезпечення належного стану нагляду за додержанням і застосуванням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях.
За результатами розгляду 96 (87 у 2015 році) документів прокурорського реагування до дисциплінарної відповідальності притягнуто 48 (102) службових осіб, у тому числі розглянуто 19 (12) вказівок щодо усунення порушень вимог законів при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення, до відповідальності притягнуто 3 (15) посадові особи.
Із штрафних приміщень установ виконання покарань звільнено 12 (12) незаконно утримуваних осіб.
Розпочато два кримінальних провадження за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 191 ч. ч. 3, 5 КК України та ст. 364 ч.1 КК України, за фактами розтрати службовими особами ВК № 90 УДПтС в області, АР Крим та м. Севастополі грошових коштів, а також зловживання службовим особами Державного підприємства ВК№90 службовим становищем під час закупівлі за державні кошти металу для виготовлення продукції на 1.6 млн. грн.
Підтримання державного обвинувачення
У 2016 році прокурорами Херсонської місцевої прокуратури прийнято участь у 1674 судових засіданнях, з яких у підготовчому судовому засіданні – 271, з ухваленням вироку на підставі угоди – 109, у судовому розгляді проваджень з ухваленням вироку – 288, з яких із ухваленням вироку на підставі угоди – 13, у провадженнях про застосування примусових заходів медичного характеру – 3, у розгляді судом питань, пов’язаних з виконанням вироків – 1053.
Прокурори реагували в апеляційному порядку на незаконні судові рішення. До апеляційного суду Херсонської області внесено 23 апеляційні скарги на незаконні вироки суду.
За апеляційними скаргами прокурора переглянуто незаконні вироки стосовно 43 осіб.
Захист прав і свобод дітей
У сфері захисту прав і свобод дітей у 2016 році пред’явлено 7 позовів, за якими судом 6 позовів на суму 262 тис. грн. задоволено. Провадження за позовом на суму 8 млн. 648 тис. грн. – припинено у зв’язку з добровільним врегулюванням спору. Реально виконано рішень суду за позовами прокурора на суму 375 тис. грн.
Забезпечено участь у розгляді 23 справ на захист інтересів дітей та держави, поновлено права 18 дітей.
За результатами представницької діяльності зареєстровано 1 кримінальне провадження.
Кількість злочинів вчинених неповнолітніми зменшилась з 42 у 2015 році до 15 у 2016 році.
Розгляд звернень та особистий прийом громадян
Протягом 2016 року до місцевої прокуратури надійшло 2534 звернення, з яких вирішено 1527 (менше на 13,5% ніж у 2015 році), задоволено 37 звернень, направлено до інших відомств 805.
Упродовж 2016 року у Херсонській місцевій прокуратурі забезпечено право 1183 громадян на особистий прийом. З них 149 громадян, або 12,6% прийнято особисто керівником прокуратури.
Керівництвом місцевої прокуратури у 2016 році здійснено 25 виїзних прийомів, з них 10 керівником та 15 заступниками керівника. З 25 виїздів прийнято 7 звернень (4 керівником та 3 заступниками)
Здійснено 3 виїзди до ПВК №91, №60, прийнято 6 в’язнів, яким надані роз’яснення. Письмові звернення в’язнями не подавались.
Упродовж 2016 року надійшло 5 запитів. Два направлено іншим розпорядникам та 3 розглянуто та надано роз’яснення (1 з питань досудового розслідування, 2 – з інших питань).
Питання порушення порядку розгляду звернень громадян розглядались на оперативних нарадах у керівника місцевої прокуратури.
Забезпечення доступу до публічної інформації та реалізація принципу гласності
Збільшено кількість виступів в засобах масової інформації на 31,4%, що складає 222 повідомлення, крім того, в 2 рази збільшено кількість виступів в електронних ЗМІ (44 проти 22 в минулому році).
Інформація з актуальних та проблемних тем публікується у соціальній мережі Facebook.
Забезпечується оперативне реагування на повідомлення у засобах масової інформації про можливі порушення законності. Матеріали інформаційного моніторингу часто стають підставою для вжиття заходів прокурорського реагування. Окремо відстежуються і узагальнюються публікації негативного змісту щодо діяльності правоохоронних органів з метою роз’яснення позиції прокуратури, реагування на перекручені і недостовірні відомості.
Херсонською місцевою прокуратурою й надалі вживатимуться заходи, спрямовані на удосконалення та підвищення ефективності роботи для забезпечення законності в місті, реального усунення порушень, поновлення прав громадян та захисту інтересів держави.
Керівник Херсонської
місцевої прокуратури А. Коваленко